Chronic

• Mexiko Chronic (více)

Pro Davida (Tim Roth) není smrt ničím děsivým a tabuizovaným. Pracuje jako paliativní ošetřovatel těch, kteří na ni čekají – často jako na vysvobození z nesmírného utrpení. Klidný, uzavřený, ale velmi soucitný muž usnadňuje umírajícím poslední dny života s něhou a pozorností, která z pohledu nezaujatého pozorovatele vyvolává otázky. Co Davida tolik přitahuje na blízkosti smrti? Jaké trauma z minulosti ho sužuje? A není jeho vztah s klienty těsný až příliš? (Film Europe)

angel74

Mám už něco za sebou, abych mohla tvrdit, že život je drsnej přesně jako tenhle film, kterému propůjčil svou tvář nesmírně přesvědčivý Tim Roth. A jen tak mimochodem, tahle duši drásající podívaná rozhodně není vhodná pro děcka, co si ještě hrajou na písečku. (80%) ()

Tejkina

Spoilery: Moc zajímavý film, práce ošetřovatele je zde popsána velmi realisticky a věrohodně, chování umírajících pacientů také. Ale mrzí mě, že jsme se ani na konci filmu nedozvěděli, co přesně se vlastně stalo synovi Davida.. Jinak David byl jako pečovatel úžasný, kdyby se takhle chovali všichni, kteří tuto profesi vykonávají, měli by ti nemocní lidé mnohem klidnější umírání, než to většinou bývá v realitě. Je ale jasné, že jeho přístup byl nezdravý, (viz. obvinění ze sexuálního zneužívání, kdy mi bylo Davida strašně líto..) Jen škoda toho konce, jinak bych šla na čtyři. ()

Disease

Tim hraje dobře, ovšem vzhledem ke scénáři bych si od něj tu eutanazii nechal udělat už po půlhodině. A jako třešnička na dortu ten wtf konec... ()

Pevek2

Jak kdyby si letos kluci v Cannes udelali soutez, kdo vymysli blbejsi konec. Vetsinou ke skode jinak zajimavych filmu (viz. Dheepan). Tady po realistickem popisu jedne z nejobtiznejsich praci vubec nasleduje konec jak ze stredoskolske slohovky, kdy autor nevi, jak to ukoncit. ()

DuanBerry

Velmi dobrý film o profesi, jejíž význam do budoucna poroste. David se sice choval někdy až chladně profesionálně, ale za touto maskou byly skryty hluboké emoce, které tu a tam vyplavaly na povrch a taky trauma, které se rozhodl řešit právě cestou paliativní péče o potřebné. Každý ze tří "klientů" (čtvrtou již značně odduševnělou episodu nepočítám) byl z jiného těsta a nuance v přístupu Davida byly patrné. Trošku mi vadila aktivní eutanazie, kterou provedl, ta totiž zejména do onkologie nepatří, ať si říká, kdo chce, co chce. Právě proto máme poměrně dobře rozvinutou a dále se rozvíjející paliativní medicínu. Filmu lze ale tento postoj asi sotva vytýkat. ()

Vesecký

Údajný mexicko-francouzský film mluvený anglicky a zřejmě se odehrávající ve Spojených státech, tomu nerozumím. Je fakt, že většina herců má anglické jméno... Doufám jen, že k té angličtině nepřispěla rozmáhající se globalizace. Film je i jinak zvláštní, o jeho životě se dovídáme postupně, dokonce se seznamujeme s jeho dcerou, studující medicínu, i s jeho bývalou manželkou, která přiznává, že ty čtyři roky s druhým manželem za nic nestály. A víme, že jeho syn zemřel v malém věku na leukémii, zato až na konci filmu se dozvíme, že David na něm provedl eutanázii, stejně jako na své poslední pacientce, trpící rakovinou v posledním stadiu. Jako pečovatel a rehabilitační pracovník to byl ovšem muž velice šikovný a lze říci i lidumilný. Příhoda se staříkem, který i během léčřby mozkové mrtvice měl choutky na porno, byla pro Davida nešťastná - a vlastně svědčí o tom, že děj skutečně v USA byl, protože v kterém jiném státě by mohl být příbuznými obviněn ze sexuálního obtěžování... Jinak film průměrný, zas tak moc mi neřekl. ()

Torpid

Napůl dokumentaristicky zfilmovaný příběh ošetřovatele paliativní péče. Nedoslovné bez vykonstruovaných dramatických scének s jednou symbolickou vyjímkou v závěru, kterou si tvůrci klidně mohli odpustit. Film k zamyšlení a rozhodně ne k odreagování. Za to, že hvězdný Roth dělá filmu a vlastně celému tématu reklamu, klobouk dolů. ()

SAINTS

Film sa môže opriet o skvostny vykon Tima Rotha v hlavnej ulohe.Jeho ošetrovatel sa drži svojich povinnosti a je pozbaveny akehokolvek citu.Režiserovi sa dari aby jeho film nesklzol do citoveho vydierania.V odhalovani Davidovej minulosti si dava režiser načas,no presvedčivo odhaluje pričiny jeho sučastneho života.Chronic je chladny a naturalisticky film o neprijemnej teme a o ošetrovatelovi ktory je posadnuty umieranim. ()

blondboss

No vskutku dosť depresívny príbeh, ale zároveň príbeh, ktorý vzdáva hold ľuďom, ktorí zasväcujú svoj život pomoci druhým a že je to ozaj ťažká práca, to asi nemusím nikomu vysvetľovať. Snímok bez hudby, chladný a priamočiary zároveň. Tim Roth skvelý chladnokrvný výkon. Hviezdičku navyše musím dať za ten záver, kedy som skoro omdlel. 70 % ()

santosz

Ano, smrt je ubohá a přes všechnu naší snahu vlastně nepochopitelná. Nedá se zkrotit, "dát do pořádku" (jak se o to snaží hlavní hrdina). Nakonec nás vždy zasáhne svou nepředvídatelnosti a náhodilosti. A právě takhle by se v kontextu celého filmu dala interpretovat několikrát zde zmíňovaná poslední scéna. ()

fafejt001

TIM v nezvyklé roli opět ,, perfekto ,, místy opravdu silnééé . Kdo z nás by tohle mohl dělat , tuto službu bližnímu . Myslím si , že opravdu málokdo , téměř skoro nikdo . A člověk popřemýšlí o životních hodnotách , což je někdy potřeba . ()

Kivis

Čím delší záběr nijak neposouvající děj ani neprohlubující vztah k postavám, tím víc umělecké? Nejspíš ano, aspoň podle téhle bandičky tvůrců. Už ani nepamatuju, kdy naposledy jsem byl z nějakého filmu takhle zklamaný a s přibývajícími minutami i sarkastický a přinasraný. Přitom T I M  R O T H. Takovej mástr. Ale tady nemá nebožák moc co hrát. Civilní výraz mu sice všeobecně sluší, ale tady to nezachrání. Chronicu se nedá upřít pár světlých momentů, především pan architekt je fajn, ale je to bohužel jen epizodka. Asi chápu, o co tvůrcům šlo. Co nejcivilněji podat příběh chlápka, který je ve skutečnosti hrdinou, o němž by jiní natočili epické drama mačkající z diváků hektolitry slz. Záměr je ale jedna věc a výsledek věc druhá. Spousta linek míří do ztracena, v čemž lze také vyčíst odkaz na pomíjivost života. Pěkné, ale opravdu se při tom musíme desítky vteřin dívat na to, jak chlápek jede z bodu A do bodu B, jak čumí na telku, jak vaří, jak běží, jak čumí do blba a já nevím, co ještě? A při tom jednom nekonečném záběru na běhání jsem se rozhodl, že za každých dalších pět vteřin půjdu v hodnocení o hvězdičku dolů. O jednu hvězdičku dolů jsem šel, načež přišla překvapivá situace, po které jsem si říkal: "Ty jo, dobrý. A teď by to mohlo ještě skončit." A ono to vážně skončilo. Na závěr ještě titulky bez hudby, což bych u mnoha filmů ocenil, ale v tomto případě už to jen stylově završilo tu bizarní hru na nezávislé filmařské umělecké dílo. Ztráta času. Aspoňže to nenatáhli na klasickou festivalovou dvouhodinovku, ale to by byl už opravdu kumšt, když samotný děj vydá tak sotva na hodinku. ()

To nejlepší z festivalů v kinech

To nejlepší z festivalů v kinech