Světový šampión

• Česko Světový champion (festivalový název) (více)

Sám Alfred Hitchcock označil film za Světový šampion, u kterého si kromě režie napsal i scénař, za druhý opravdu "hitchockovský" snímek ve své kinematografii. (oficiální text distributora)

tomtomtoma

Přepsáno v červnu 2018. Světový šampion je další z filmů němé éry, který je zajímavý především z historické stránky a nepohrdnou jím zřejmě ani fanoušci Alfreda Hitchcocka. Melodramatická zápletka je průzračná v odhadnutelnosti svého průběhu, obraz si pohrává s významem symboliky, a originální název filmu Ring dostává více tvarů a významů. Sportovní úsek je v dobré kondici a udržuje dynamiku v napětí pohybu. Odlehčený půltón je předzvěstí vyústění. Hlavní postavou sympaticky zlehčeného melodramatu je 'One-Round' Jack Sander (příjemný Carl Brisson), nepřemožitelný pouťový silák a nová kometa boxerského ringu. Výzva sportovního úspěchu nabízí lákavý bonus v pohodlí. Výzva se násobí i přesunutím do osobní roviny a soupeření o lásku ženy hledá celkového vítěze. Fyzický střet je nejsrozumitelnější. Hlavní ženskou postavou je Mabel (zajímavá Lillian Hall-Davis), mladá žena, popletená novou pozorností a znenadání se vyskytnutých možností zlepšené životní úrovně. Cudnost morální etikety si vybírá svou daň a zkušenost se hltá s lehkomyslnou dětinskostí. Milostný trojúhelník uzavírá Bob Corby (zajímavý Ian Hunter), boxerský šampion těžké váhy. Sebevědomý šarm je jeho zbraní a pouze vítěz bere vše. Humorné odlehčení je doménou Jackova trenéra (Gordon Harker) a jeho výrazné mimické hře obličeje, zábavnější komentář děje. Z dalších rolí: Bobův chytrý manažer James Ware (Forrester Harvey), vykutálená kartářka (Clare Greet), či pouťový řídící (Harry Terry). Světový šampion je zajímavostí filmové historie. Sympatické a nedůležité. ()

Stegman

[zhlédnuto s živým doprovodem Zabelov group] Díky mimořádnému výkonu muzikantů pod plátnem je to ještě za 4 hvězdičky, ale o fous. S horším doprovodem bych to viděl na 3 hvězdičky. Hitch to napsal šikovně: divákovy (nebo aspoň moje) sympatie se během filmu neustále přelévají z jednoho rohu milostného trojúhelníku do druhého a film tak člověka (nebo aspoň mě) baví po celou dobu. Přece jen jsem ale čekal ještě lepší kousek. ()

honajz

Úvodních dvacet minut je skoro geniálních - je v nich plno vtipu i ve druhém plánu (scény s ramínkem na šaty), a mají dramatickou výstavbu. Ve chvíli, kdy je jasné, oč půjde, film hodně ztrácí tempo, i když i zde jsou další vynikající scény a humorné sekvence (mimochodem, scéna setkání cirkusáků v bytě kolem tuším 55.minuty mi silně připomněla Rope / Provaz). Myslím, že v té době prostě šly na odbyt romantické příběhy, a tak Hitch natočil zrovna totok. Je to hitchcockovské ve svém podání a stylu, ale ještě ne příběhem, který je spíše komerční. ()

Aleee89

Další Hitchcockův němý film se mi líbil ještě méně než ten, který jsem viděla dříve. Příběh mě moc nezaujal a nedokázal vtáhnout. Milostný trojúhelník nebyl dotáhnut do konce, nijaké emoce, vášně... Celkem nuda. Zápasy díky tomu nevynikly, navíc jim chyběl zvuk, což je u němého filmu sice jasné, ale zde je to na škodu. Nemůžu jít s hodnocením výše. ()

CiTrus007

Boxerské téma na každém rohu, klišé a milostný trojúhelník v centru dění. Dnes žel bohu nic nového pod sluncem, kdysi to ale musela být velká senzace. Díky absenci zvuku několik humorných scén působí až "Chaplinovsky". V kontrastu se ale ve filmu objevuje i několik klasických scén nesoucích Hitchcockův podpis, zvláště pak zuřivé boxerské výrazy a žárlivá imaginace Carla Brissona. Přesto jsem ale čekal trochu více. 6/10 ()

• Hitchcock s odstupom času rekapituloval, že v snímke boli určité veci, ktoré by už neskôr nepoužil. Spomínal večierok z oslavy boxerského zápasu kedy je nalievané šampanské a je jasne zobrazené ako pení, ako sú v ňom bublinky. Má sa pripíjať vrátane hrdinky, no zistí sa, že nie je prítomná, lebo odišla s niekým iným. A tak už šampanské nepení. (Biopler)
  • Scénář k filmu psal Hitchcock jen několik málo týdnů. (Pavlínka9)
  • Jedná se o první film, který natočil Alfred Hitchcock pro nově vytvořenou filmovou společnost British International Pictures. (Pavlínka9)