Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dej medzinárodne úspešnej čiernej komédie, ktorá je režijným filmovým debutom uznávaného islandského divadelného režiséra a filmového herca Baltasara Kormákura, sa odohráva v priam vidiecky pokojnej štvrti Reykjavíku, ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť "typicky" islandskej depresívnej atmosféry rozprávania, obohatenej prvkami mrazivého čierneho humoru. Tragikomickým hrdinom filmu je dvadsaťosemročný Hlynur, povaľač, ktorému sociálna podpora bohato stačí na to, aby sa cez týždeň potĺkal a cez víkend si s kamarátmi užíval v rockovom klube v centre. Pohodlný život inteligentného, ale lenivého mladíka, ktorý netúži viazať sa, však končí v okamihu, keď si jeho rozvedená matka pozve na Vianoce svoju učiteľku z krúžku flamenca, Španielku Lolu - a šokovaný Hlynur zistí, že cudzinka je matkinou milenkou... Lola, ktorá poprehadzuje tradičné sexuálne úlohy, sa stáva hýbateľom pochybne pokojného života hrdinov. Zmeniť sa musí i Hlynur, ktorý vyrastal bez otca, vzdal sa mužskej úlohy a dlho odmietal prijať zodpovednosť dospelého človeka. Režisér však sympatizuje skôr so sebavedomými a samostatnými ženami než slabošskými mužmi. Napriek vypätej dramatickosti daných situácií (incest, drogy...) i cynickému komentáru hrdinu, sprevádzajúcemu rozprávanie, sám autor sa s prirodzenou ľahkosťou vzdáva jednoznačných odsúdení. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (94)

eLeR 

všechny recenze uživatele

Hlynur je od prírody pasívny a neškodný. A o ňom a jeho živote je tento film. Film plný islandských bláznov, na čele ktorých je tento lenivý, flegmatický, na nič sa nehrajúci a pritom inteligentný chlapec. Výborne sa na to pozeralo, dobrá muzika a na konci fajin pocit. Taký pozitívny. V Baltasarových filmoch je vždy nejaká výborná vedlajšia postava, ktorá ma zaujme, tu to bola Hófí. Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou vol. 2 ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Od 16tich na podpore, potom do ústavu a nakoniec dôchodok. Na Islande byť lúzrom nie je zrejme velký problém. Matky nemajú tiež problém živiť odrastených lenivých synov, ich sexy milenky v najlepších rokoch sa s nimi dokonca radi vyspia. Super život. Zrejme to Kormákur nemyslel úplne vážne, inak hor sa na Island. Cez víkend si ešte môžete všetci spoločne skočiť na nejaký fjord, alebo do kúpelov pri gejzíroch. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Až umřu budu mrtvej. Před narozením jsem byl taky mrtvej. Život je pauza mezi smrtí." Hlynur je hňup přežívající v mamahotelu na trase výživný - podpora v nezaměstnanosti - starobní důchod. K tomu chlast, drogy a sex v čekárně na oddělení pohlavních chorob. Prostě týpek vhodnej k umrznutí. Jenže umí vypouštět skvělý moudra, takže už vím, že život trvá tejden, obličej je podpěrka na brejle, sex možná nebyl myšlenej pro chlapy, AIDS není vhodnej způsob sebevraždy a svět není jenom Reykjavík. To poslední jsem vážně netušil. Taky jsem nevěděl, jak se stát otcem svýho bratra, aniž bych spáchal incest, takže se musím přiznat, že se mi na Islandu líbilo a tamní sociální systém bych asi taky trochu podojil. A stejně je Hlynur hňup. ()

bubun 

všechny recenze uživatele

Šílená verze skladby Lola od Kinks. Uběhne třetina filmu a já pořád nevěděla, proč hlavní hrdina bere invalidní důchod. Maximálně protože je to takovej debil. Jinak z filmu úplně čpí přelom devadesátek a nultejch let - rádoby cool párty téměř každej den, spousta jakože zajímavejch lidí, ale postrádá to autenticitu. Docela úchylárna, ale proč ne. Taková trochu řecká tragédie. Nebylo by to špatný, akorát mě prostě strašně štval ten kluk (nebudu psát chlap, protože je to prostě takovej mamánek). Ale Lola byla taky šílená, to je pravda. ()

claudel 

všechny recenze uživatele

Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 3 - Island. První zklamání během Tour se dostavilo poměrně brzy. Ujetý film s nesympatickým hlavním hrdinou, jenž tápe ve svém životě, především v jeho milostné složce. Nudil jsem se docela dost, vtipné si vybavím snad jen dvě hlášky. Aspoň, že na tu Victorii Abril se příjemně dívá. Kormákur mě více oslovuje se svými krimi a akčňáky, ale beru to tak, že každý nějak musí začínat a jako debut to zase vyložený propadák není. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (3)

  • Jedná se o evropský koprodukční projekt, který v červnu 1999 společně s dalšími 11 celovečerními projekty finančně podpořil evropský fond Eurimages. (Verka13)
  • Snímek byl uveden na filmovém festivalu v Locarnu a svému režisérovi vynesl cenu mladé poroty Euro. (Verka13)
  • Ocenění: Edda (islandská výroční cena) 2000: nejlepší scénář, nejlepší zvuk. [LFŠ 2010] (Krouťák)

Reklama

Reklama