MikO_NR_1909

Takto nejak nadnesene to v našej banánovej republike vyzerá. Lúpež dejín ako trezorová lúpež dáva do pozornosti cenzúru verejnoprávnej inštitúcie, ktorá aj to málo, čo vyrobí, neodvysiela. Ani sa nečudujem, že serióznejších by tu natáčať filmy stála extrémna dávka trpezlivosti... K podstate filmu. Peniaze nemajú skutočnú hodnotu, je to fiktívny ukazovateľ šťastia. Táto satira slepoty, ktorou bežný tajtrlík našej krajiny trpí a nerozmýšľa, už dávno vyprchala socialistickým epilógom, kedy líniu naraz udáva vláda trhu. Trhu, ktorý paradoxne voľnosť a slobodu počastováva rovnakým označením, ako kritika doby za čias oných súdruhov. Miestami je možno (tá satira) televízne zveličená, nepracuje však s vašou podprahovosťou, ale osvetľuje do pozornosti práve (čuduj sa svetu) mozgové bunky, kde v podobných inscenáciách tvorcovia bezhlavo ohlupujú svojho diváka. Lúpež dejín je slušné dielo eskapizmu bláznivých 90. rokov, ktoré túto kupónovo-rozkrádačskú dobu krajne symbolizuje. ()

retroslovak

Priznám sa, že takýto typ filmu nie je nič moc pre mňa. Herci sa veľmi snažili, no ten dej, všetko také absurdné, to jednoducho nie je nič pre mňa, aj keď som rád, že som tento film mohol zhliadnuť. ()