Reklama

Reklama

Selský rozum

  • angličtina Common Sense (festivalový název) (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření se na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát. Film také využívá dlouhodobé práce řady novinářů v této oblasti a několik jeho scén přímo sleduje autory nedávno vydané knihy „Žlutý baron“ Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku při investigativní práci. Jedním z hlavních protagonistů filmu je moravský sedlák Bohumír Rada, který spoluzasvětil Andreje Babiše do zemědělského podnikání a pak se jejich cesty zásadně rozešly. (D1film)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (138)

Splasher 

všechny recenze uživatele

Patočka vs. Babiš. Místy neuměle amatérské. __ Agrofert to má strašně těžký. Tolik majetku a zodpovědnosti. K tomu ty půjčky od bank za 30 miliard! Je logické, že při takových závazcích se ze zisku nemůže vyplatit ani koruna na dividendách (proč platit navíc 15% daně?). K tomu ještě daň z příjmu, kterou by měl při tržbách 166 miliard odvádět. To vám pak v rámci optimalizace vychází jediné. Propustit řadu předražených zaměstnanců a nabírat agenturní, kteří se jako jediný dokážou střízlivě ohodnotit na 70 Kč za hodinu. Střízlivě ohodnocen byl i pan Babiš, kterému se díky mzdě z Agrofertu (a prodeji akcií "sobě samému"!) válelo na účtě nepotřebných 1,5 miliardy a on si mohl pořídit korunové dluhopisy společnosti. Jen ty zachránily společnost před úpadkem a ta je mu tak vděčná, že mu každý rok pošle nějaké ty drobné zpět na úrocích. Nedaněných samozřejmě. V roce 2016 to byly drobné ve výši 180 miliónů. Toho si na účtu ani nevšimnete. ()

laepus 

všechny recenze uživatele

Chválabohu za tento dokument. V tomto případě je obsah stokrát důležitější než forma, která pochopitelně není nijak dokonalá, ale zobrazované téma a praktiky té hornouherské estébacké kurvy doufám rozsvítí i ve vymazaných palicích těch vypičených závistivců, kteří jsou stále ochotni jej za koblihu zvolit. ()

Reklama

Stegman 

všechny recenze uživatele

Hlavní potíž tohoto dokumentu tkví právě v tom, že apeluje na selský rozum diváků. Na ten se totiž tak úplně spoléhat nedá, zvlášť v dnešní informačně nejisté době. Lidi totiž dnes fungují tak, že jakmile slyší na nějaké téma soustavnější kritiku, tak zpozorní. Což by bylo ještě v pořádku, jenže pak u spousty lidí následuje fáze "teď už nevnímám...ať zazní cokoli, už to neberu vážně, není to vyvážené". - Lidi tedy vyměnili selský rozum za obyčejnou podezřívavost (vůči všemu a všem). Pak je samozřejmě težké uspět u publika s takovýmto kritickým dílem... jak vysvětlit dnešnímu diváctvu, že na něčem se pozitiva prostě najít nedají? (např. na slonovi v porcelánu, na vlivu Agrofertu na český venkov...?) Pevně doufám, že se lidi od té podezřívavosti zase k selskému rozumu vrátí (a řádně o Agrofertu popřemýšlí). A to dřív, než bude pozdě. Než bude český venkov jedna nezajímavá, jednotvárná, vylidněná, mrtvá pustina. ()

cubajz 

všechny recenze uživatele

Sdělení filmu se může zdát jednostranné, ale jak osvětlili sami tvůrci v rozhovoru, z druhé strany se s nimi kdokoliv odmítal bavit... A věřím, že i to sedí do Babišova obrazu mučedníka, který spasí tuto zem a všichni na něj jen hází špínu a točí o něm ošklivé dokumenty. V kombinaci s Matrixem AB a nadcházejícími volbami si nejsem jist, zda se pro naší zemičku rýsuje slibná budoucnost... ()

alchac 

všechny recenze uživatele

Velmi zábavné videjko, které bych povinně ordinoval (třeba i násilím – blíže viz Mechanický pomeranč) všem fanatickým vyznavačům chemické koblihy ze zmraženého polotovaru. Snad by pak konečně pochopili, jak světlé zítřky nás čekají pod vládou politické divize Agromafie a.s. resp. jejího majitele, dobrotivého agenta Bureše. Holt co se v mládí ve službách STB naučil, na stará kolena jako když našel, pročež existenční likvidace případných oponentů, nyní již s horlivým posluhováním biřiců z MF, jest jeho základním modem operandi, neboť je-li v této i Satanem opuštěné zemi (taky co by se tu zbytečně namáhal, když to za něj hravě obstará ujo Andrej) jeden řádně brutální a bezskrupulózní zmrd, ovčan sedne na prdel a i zabečet se bojí, aby druhý den už nečekal ve frontě na polévku od Armády spásy, ba v horším případě je ochoten se volebně prostituovat za pekařský výrobek nebo – jako v případě naší nejmenované pravoslavené (a zjevně i blahoslavené) hokejové ikokotny – za oběd v čapím tunelu. Fakt, že náš stále ještě nominálně veřejnoprávní kanál (kanál jako synonymum stoky) toto odmítl odvysílat, je v daném ohledu značně vypovídající. Má to ale ten přičinlivý Horný Uherák štěstí, že tu servilitu a kolaboraci máme v genech už nejméně 400 let! No, děkuji tímto autorům a pokud si to náhodou přečtou, nechť mi později dají vědět, na které šachtě budou kopajíce uran budovat zářnou budoucnost Babišistánu, pokusím se jim pak poslat potravinový balíček s kuřátkem z Vodňan, na rozleptání mříží jejich pracovní ubikace 1+kbelík by to mělo stačit. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Film nechal analyzovat potravinářskou kontrolou výrobky Babišových provozů ve srovnání s výrobky malého, soukromého řeznictví. Babišovy výrobky byly naprosto nekvalitní. (KoudyTheAlko)
  • Česká Televize (původní koproducent filmu) odmítla Selský rozum odvysílat před volbami, a dokonce se snažila potlačit jeho soukromé promítání. (KoudyTheAlko)
  • Distribuce do kin musela být finančně podpořena dobrovolníky na Startovači, protože Česká televize to odmítla. (Puppy)

Reklama

Reklama