Eugen Brikcius: Sud kulatý

(TV film)
všechny plakáty
Poetický / Krátkometrážní
Československo, 1991, 21 min

V umělecké četbě veršů básníka Eugena Brikciuse účinkují: P. Landovský a Z. Dušek, o jeho tvorbě hovoří teoretik umění J. Kroutvor a překladatel P. Šrut. Eugen Brikcius, narozen 30. 8. 1942 v Praze, byl v 60. letech minulého století výtvarným teoretikem, tvůrcem a inspirátorem mnoha happeningů. Na počátku 70. let, v době normalizace, byl označen za „pobuřovatele a výtržníka". Pobyl si devět měsíců v nápravném zařízení, kde „sekal latinu". A to doslova: správa věznice mu totiž laskavě poskytla učebnici latinské gramatiky. Z okouzlení „vězeňskou univerzitou" vzniklo později pět „novolatinských „ sbírek. Výbor z nich s názvem Sud kulatý (Cadus Rotundus) vydal autor spolu se svým výhradním překladatelem Pavlem Šrutem, nejprve v samizdatu a po dvanácti letech vyšel v Klubu přátel poezie. V přednesu P. Landovského a Z. Duška mj. uslyšíte Brikciusovy básně Lysá leb, Ecce Brikcius, Carmen Eugeniale, Ipse ego sum trahendus (Sám sebou nechť jsem vláčen) a Charta non erubescit (Papír se nerdí). (Česká televize)