Až přijde válka

• Slovensko Až přijde válka (více)

Petr vede život na první pohled spořádaného evropského teenagera - žije s rodiči, má hezkou dívku, dostal se na vysokou. Jeho skutečný život je ale jinde - v čele domobrany Slovenskí Branci, čítající dvě stě mladých lidí, s oddíly po celém Slovensku. V horských lesích je nechává podřizovat drsným pravidlům, jež spíše než vojenský výcvik připomínají hru na diktaturu. Šéf domobrany věří, že jeho modelová organizace má budoucnost. Je odhodlaný uniformu jednou odložit a se svou vizí oslovit celou společnost - a stát se velkým politikem. (HBO Europe)

Grimaldi

Tak jsem si po nedlouhé době zase pustil dokument reflektující špatnou situaci na Slovensku. Mám takový pocit že mě zde brzo už nic nepřekvapí, protože Slovensko se v mých očích stalo „zemí neomezených možností.“ Zákulisí Slovenských Branců je zdokumentováno zajímavě a poutavě. Tak moc že dokument i díky krátké stopáži rychle uteče, ale otázky typu jak je existence takové organizace vůbec možná, ještě nějakou dobu přetrvají. ()

Kivis

Zajímavý dokument. Při jeho sledování jsem si musel chtě nechtě vzpomenout na Klusákova Daliborka. Až přijde válka totiž zpracovává velmi podobné téma, ale bere to za úplně jiný konec - jak obsahově, tak řemeslně. Navzdory tomu, co pak v besedě říkal režisér Gebert, si myslím, že i jeho film je spíše ukázkou bandy podivínů - kluků a chlapů hledajících podobně jako Daliborek své místo ve světě a smysl své existence. Na rozdíl od režiséra si nemyslím, že se jedná o nějaký zásadní jev ve společnosti, protože jsou to jen desítky či stovky lidí v pětimilionovém státě. Ale líbí se mi, že Gebert téma vlastenectví ukazuje v mnohem širším kontextu, třeba, že hlavní hrdina - zakladatel Slovenských branců - je dvacetiletý vysokoškolský narcistický student, který to svým způsobem bere jako zábavu a přípravku pro svou potenciální politickou kariéru - a moc dobře si uvědomuje, jak se svým charisma a inteligencí může snadno zmanipulovat jednodušší lidi. A pokud se nakonec nerozhodne věnovat se archeologii, kterou studuje, může z něj být za pár let klidně slovenský Okamura, který ve volbách posbírá přes 10 %. A právě to je mnohem strašidelnější, než pár desítek kluků hrajících si na vojáky nebo přerostlý tápající Přerovák hrající si na nácka Daliborek. Navíc řemeslně se jedná o méně režisérsky angažovaný přístup, takže tohle byl přesně ten film, který mi na rozdíl od Daliborka sedl. Přitom pracuje s řadou podobných motivů. ()

argus123

Film je skvely, aj ked je natočeny tak aby ukazal iba to čo vystraší verejnosť a media s mimovladkami mohli povedať - vidíte takto vyzeraju extremisti. Aka je realita ? Je to apoliticka organizacia riadne registrovana ako občianske združenie takže viacerí klamu ked tvrdia že nieje oficialne registrovana. Za celu svoju existenciu nebola nikdy vyšetrvana policiou, neboli nikdy uložene sankcie a neboli nikdy ani v priestupkovom konaní. Cez to všetko po prečitani komentarov k tomu filmu, by jeden ziskal dojem že Branci su teroristi. Čo je absurdne ked zvážime aj to že sa Branci stale snažia dostať pod kontrolu štátu a to dobrovolne ! Všetky tieto fakty odignorovane. Dôkazy o extremizme nulove. Páni vlastenectvo nieje extremizmus. Takže za mňa rešpekt, Branci su borci a ostatny sa môžu isť vyplakať mame pod sukňu, lebo o extremizme nemaju ani šajnu. To je tak ked si niekto mýli pojmy a dojmy. Ale chápem že vas znepokojuju uniformy a behanie s pištolami po lese. Ale ja sa pýtam. Čím chcete brániť štát ? A ako ho chcete brániť ked nieste pripraveny ? A dodám že Branci neukazuju na žiadneho nepriatela, bez ohladu na akekolvek ohrozenie su pripraveny. Jedna vec je spojena s totalitou a to ked sa hladaju nepriatelia. To ale Branci nerobia :) Ale tešíma že rozpaluju do biela takych ako vtelenie :D duševny paranoidny mrzáci, obviňujúci všetkych ktorý by mohli ohroziť ich pohodlie. Vtip je v tom, že ich nikto neohrozuje a ešte väčší vtip je v tom že taky Branci budu chraniť rite takych ako je vtelenie. Smutny obraz doby, bud aktivny pre svoj narod a si prakokot. Potom sa nedivme kam to všetko upadá. ()

motyka52

Chtěl jsem napsat dlouhý komentář, ale nakonec se omezím jen na tvrzení, že by to celé bylo velmi vtipné, kdyby to vlastně nebylo tak děsivé. ()

Alhazred

Partia deciek, ktore vedia o zivote prd, sa hra na vojacikov a mysli si, ze ich to pripravi na skutocnu vojnu. Nezaujimave, trapne a miestami az smutnosmiesne. Medialne nafuknuta bublina slovenskych brancov splaskla. ()

swn

Tragikomický dokument o proruských dobre platených slovenských stalinjugend. Doživotný vocca trénovaný rusmi, účes a la 1936, slavianstvo (rozumej návrat ZSSR na čele ostatných slovanských štátov) a tak. Hlavne, že hrdý slovenský branec nepije, na rozdiel od asociálov a parazitov, alkohol, všakže. ()

M4RT1NEK

Než jako odstrašující případ mi těchto 78. minut přišlo jako propaganda a náborový film do NSDAP. Chvílemi mi šel i mráz po zádech. Bůh ochraňuj Slovensko. ()

Slovenský Iron Sky Film Festival v Holandsku

Slovenský Iron Sky Film Festival v Holandsku

14.11.2019

16. – 17. listopadu proběhne v Humanity House v Haagu již druhý ročník česko-slovenského festivalu Iron Sky Film Festival. Letošní ročník se bude zaměřovat na pravicový extrémismus v České republice… (více)

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

03.01.2019

Rok se s rokem sešel a přichází na řadu rozhodování o nejlepších filmech roku. Tentokrát je řeč o ryze domácích filmech a ke slovu se dostanou pro změnu kritici, dnes byly totiž čerstvě oznámeny… (více)

Finále Plzeň - Grande finále domácí tvorby

Finále Plzeň - Grande finále domácí tvorby

12.04.2018

Zpráva všem, kdo mají rádi český a slovenský film! V Plzni koncem dubna proběhne už 31. ročník filmového festivalu Finále Plzeň, který nabídne to nejlepší z česko-slovenské filmové, televizní i… (více)