V osidlech velmocí

Kamera:

Igor Sivák

Hudba:

Alan Bezák

Příběh odtrhnutí Podkarpatska od ČSR a jeho důsledků pro Rusíny odkrývá neznámou část dějin... Jakou úlohu sehrál při vzniku Československa v roce 1918 národ Rusínů? Dodnes není příliš známo, že scénář odtržení Podkarpatska od ČSR v polovině 20. století diktoval sám Stalin. Seznamte se s rusínskou stopou v dějinách Československa a s utrpením, které tento hrdý národ potkalo. Rusíni se stali hračkou v mocenských hrách roku 1945, kdy byli proti své vůli začleněni do Sovětského svazu. (Česká televize)

Volodimir2

Československo bolo jediným štátom víťaznej koalície, ktorý vyšiel z druhej svetovej vojny s menším územím, ako mal pred ňou. Prišli sme o Podkarpatskú Rus, región s rozlohou 14-tisíc štvorcových kilometrov a s pol miliónom obyvateľov. Za všetkým treba hľadať Beneša, ktorý v roku 1939 a potom aj v auguste 1941, keď si chcel nakloniť Stalina pripustil v rozhovore s vtedajším sovietskym veľvyslancom Ivanom Majským možnosť povojnového pripojenia Podkarpatskej Rusi k ZSSR. Beneš ten svoj prešľap potom vysvetľoval, ako to myslel že „Podkarpatská Rus môže po vojne patriť iba nám alebo Rusku. Dôležité je, aby nepatrila Maďarsku". Stalin si to v písomnej správe prečítal a bolo rozhodnuté. Začiatkom roku 1945 dal Benešovi jasne najavo, že ak bude robiť s Podkarpatskom ťažkosti, má v Moskve za neho náhradníka, ktorý so všetkým súhlasí (Gottwald). Potom už nasledovali premyslené ťahy s určením pásma vojenských operácii na Podkarpatskú a pásma, ktoré bolo odovzdané československým úradom (František Nemec a generál Antonín Hasal). A tak sme prišli o Podkarpatsko. Ale dokument to je slabučký a nič nehovoriaci. ()

Autogram

Jednoduché spracovanie dokumentu formou obrázky, fotky, komentär rozprávača, príhovor autora neprináša žiadne prekvapivé momenty, ale informácie sú to poučné. Pokusy o vymazanie národa Rusínov zo sveta administratívnymi aj inými metódami sa opakovali aj v iných prípadoch národov v iných častiach sveta a budú sa opakovať aj do budúcnosti, kým budú záujmy mocností neukojené a ich moc neobmedzená. ()

slunicko2

Spolehlivá porce nudy. Svým způsobem je pozoruhodné, jak vysoce zajímavé a dramatické osudy Podkarpatské Rusi jsou potlačeny přenudným školometským zpracováním. ()