Bollywoodská hvězda Salman Khan se v bombasticky pojatém snímku představuje jako muž, v jehož pestrém, dramatickými událostmi nabitém životě se odráží celá historie moderní Indické republiky. Bharat se stal jedním z divácky nejúspěšnějších indických filmů roku a potvrdil tak pozici režiséra Aliho Abbase Zafara jakožto hitmakera. (Festival bollywoodského filmu)

Andrea1717

Absolútne netuším čo o tomto filme napísať, musí sa to vidieť. Dráma miestami hodne vtipná až prechádzajúca do podivností núti človeka zamyslieť sa, či je to vôbec možné v jednom živote. 48 rokov hľadal otca, ktorý keby žil by si ich našiel sám a nehľadal sestru, ktorú nakoniec našiel. Áno ľudské osudy sú rôzne. Bharathov vzťah s "madam-sir"(Katrina) bol tiež hodne podivný, celý život spolu, ale človek je na rozpakoch, či spolu žijú, alebo sú len kamaráti, pretože vziať sa nechcú, aby sa Bharat mohol starať o svoju rodinu a mohol tak splniť svoj sľub otcovi. Film je plný rôznych postavičiek a drobných príbehov. Miestami film prehupne do podivnej absurdnosti ako africký piráti prepadnuvší nákladnú loď na ktorej Bharat pracuje, ktorú nakoniec nechajú ísť a všetkých pustia len kvôli Amitabhovi Bachchanovi a jeho filmom, počas celého prepadu sa kapitánova manželka usmieva a vôbec sa nebojí o život svoj ani svojej dcérky, ani svojho manžela, netuším čo to malo symbolizovať, možno mi to časom dôjde. V zásade film upútal moju pozornosť, ale zanechal ma v rozpakoch čo si o ňom myslieť, je to naozaj zmes všetkého čo človek môže vôbec v živote prežiť, zmes žánrov, je v ňom proste napchané všetko čo sa dalo. Hudobne nič mimoriadne, na Salmana by som povedala až silný podpriemer. ()

Ramanam

Bharat, jako vyprávění o životě jednoho muže od let čtyřicátých po současnost funguje relativně dobře, ale divák musí být do jisté míry určitě i trochu shovívavý. Každé období má svůj vlastní příběh s rozdílnou kvalitou. Začínáme v přítomnosti, kde se jen seznamujeme s hlavním hrdinou, zásadovým a rovným člověkem, jeho nejlepším přítelem a celou rodinou, se kterou plánuje svoji narozeninovu oslavu. Zde mohu jen poznamenat, že postavy na svůj věk příliš nevypadaly, ale budiž. Následuje dramatická část zasazená do Bharatova (S. Khan) dětství a nechvalně známých událostí roku 1947, které doprovázely rozdělení země. V ní se Bharatova rodina též rozdělí a tyto události zcela zásadně ovlivní jeho další život, když se ještě jako dítě stane "hlavou i rukama" rodiny a plní otcovo přání, aby se o všechny postaral. V té době se též seznámí se svým již zmiňovaným nejlepším přítelem Vilaytim (S. Grover). Následuje životní etapa, kterou Bharat trávil v cirkuse jako motocyklový jezdec - sebevrah. Šoumenské a nenudící. Prostě zábava se vším všudy s účastí pohledné Radhy (D. Patani). Není si nač stěžovat, jen se dívat a bavit se. Další posun v čase se zaměřením na hledání práce a její nalezení. Tento úsek sice nebyl nijak silný, ale je v něm několik humorných situací, kterým jsem se upřímně zasmál. Zde přichází na scénu Kumud Raina (K. Kaif), Bharatova životní láska. Tato postava mě úplně nepřesvědčila a měl jsem k ní stálý odstup. Události při důlním neštěstí a ono "oživení" hodinek se mi moc líbilo. Takže se dočkáme i několika vážnějších a hlubších momentů. Tak to má být, pro tolik potřebné udržení rovnováhy ve vypravování. Svatba sestry opět pobavila. To námořnická etapa dozajista vzbudí nejvíce rozporuplných pocitů. Hlavně tedy ta vložka se somálskými piráty. Je to taková klasická indická ujetost, ale tento způsob humoru mi není vůbec cizí, i když je jasné, že to ve výsledku ubírá na vážnosti, o kterou se zase jinde autoři snaží. Prostě někomu se to líbí, někomu to nevadí, a někdo to nevydýchává. Střídání tempa a žánrů je pro pro indickou tvorbu typické a já s tím problém nemám, pokud se to již opravdu nevymkne kontrole. Což se zde dle mého nestalo. Hudba jednoduše spojovat dokáže, tak proč ne? Přicházíme k části zaměřené na hledání ztracené části Bharatovy rodiny, která zůstala v době rozdělení na pákistánské straně, prostřednictvím televizního pořadu. Velmi emotivní a dojemné. Závěr se již věnuje přítomnosti a aktuálnímu problému s developery, kteří chtějí za každou cenu získat Bharatův krámek a postavit na jeho místě nákupní centrum a rozpuštění duchů minulosti. „Rozhovor“ s otcem mě vskutku oslovil, opět dojemné a vydařené. Někomu se herectví S. Khana líbit nemusí, ovšem já s ním žádný problém nikdy neměl, ba naopak. Je svůj a tak to má být. Takže ani v tomto případě mě absolutně ničím nezklamal. Jedině K. Kaif byla taková nevýrazná, bez života, energie..., jinak jsem byl po této stránce se všemi spokojený. Hudebně to nebylo až tolik výrazné, jak jsem očekával. Některé písně byly určitě povedené, jiné zase spíše průměrné. Hodnocení bylo jasné již od začátku a zobrazovalo se ve výrazných a pohodových čtyřech hvězdách. Samozřejmě, že to mohlo být lepší, mohlo se jít více do hloubky a tlačit na city, mohlo se něco vynechat a naopak něco přidat. Lépe zpracovat tak široký motiv, jaký představuje život sám a mohlo... Mohlo..., ale já to beru prostě takové, jaké to bylo a jsem s předvedeným spokojený a film jsem si užil. A to jde hlavně, ne? () (méně) (více)

Vavča

Přiznám se, že navzdory atraktivnímu začátku, symaptickému tématu, je Bharat jen solidní film, který vykrádá Ode to My Father, Katrina Kaif tady navíc vypadá lehce za zenitem, ani skvělý režisér to nějak nevytrhl. Hlavní problém je v Salmanovi, on nikdy nebyl herec a člověk od něj nemůže čekat složité figury a role, jenže to jeho "komediální" pojetí a naivní hraní, plné sebestylizace až na hranici onanie (je z toho cítit, jak je to prostě jeho show) je mi ze srdce protivné. Zejména u takového druhu filmu leze na povrch, že je to přestárlý idol, který sice svede přesvědčivě akční role, sportovní drama, ale v civilním tématu jako je Bharat působí zcela nepatřičně... Jeho fanoušci a ostatní si mohou jednu hvězdu přidat, za mě slabé. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $2,971,549Tržby Celosvetovo $33,185,983▐ Salman Khan a Katrina Kaif osvedčená dvojica v dobrom ale smutnom námete. Obľúbená téma rozdelenie Pakistán vs India. Smutná minulosť, či z časti aj prítomnosť, ked že stále nenašli spoločnú reč. Príbeh slušne načrtnutý, len zas to občas zbytočne uberie na uletených scénach, silácke vzdorovanie nesmie chýbať ale v danom príbehu o nádeji nájsť stratenú osobu po nejakých ale 50 rokoch to proste dobre nezapadá. Záver to ako tak zachráni. /60%/ ()

Aljak

Bharat mi priniesol dosť zmiešané dojmy. Film mal viacero rôznych fáz, ktoré nie sú rozhodne rovnakej kvality a miestami to pripomínalo jedno veľké teátro, na ktoré ja bohužiaľ nie som. Úvod príbehu bol výborný, avšak nasledujúce fázy (cirkus, ťažba ropy a nákladná loď) nedosahovali ani len hranici priemeru, pretože to bolo plné afektu, heroizácie a mnohých trápnych momentov, ktorými to chceli tvorcovia asi zatraktívniť (ale týmto sa im to isto nepodarilo). Tá záverečná fáza (hľadanie Bharatovej rodiny prostredníctvom TV show na pakistansko-indickom pohraničí) bola absolútne vynikajúca a aspoň čiastočne vyžehlila predchádzajúce nedostatky. Bolo to veľmi emotívne, a pri niektorých scénach pri znovu stretnutiach stratených rodín som si aj poplakal. Je to jednoducho nepredstaviteľná radosť, keď sa dlhoročný smútok opradený nádejou razom zmení na erupciu radosti. Koncept príbehu, ktorý nám vlastne rozpráva starý Bharat, bol plný potenciálu - len škoda, že prostredná časť filmu bola taká biedna (teda aspoň pre mňa). Ako rád by som dal aspoň 4* (ten záver by bol aj na 5), ale to by som si v podstate protirečil. Takže 3*. ()

• Salman Khan se před obrazovkou ve filmu líbá poprvé. (ČSFD)
  • Bharat označuje první Bollywoodský film, který má největší počet komparzistů a juniorských umělců. (ČSFD)