V slepých uličkách

(koncert)
  • Slovensko Kamil Peteraj 70 (více)
všechny plakáty

Galakoncert k sedemdesiatinám Kamila Peteraja.
Účinkujú: Pavol Hammel, Miro Žbirka, Peter Nagy, Soňa Norisová, Ján Lehotský, Katka Knechtová, Robo Grigorov, Lenka Filipová, Mária Čírová, Kuly, Marta Jandová, Peter Lipa, Kristína, Anna K.,Fragile, Modus, Olympic, Peter Bič Project, Polemic, New Element a ďalší.

Básnik a textár Kamil Peteraj (*18.9.1945, Bratislava) absolvoval Konzervatórium v Bratislave v roku 1964, v štúdiu  pokračoval na Divadelnej fakulte Vysokej škole múzických umení, odbor dramaturgia. Po skončení pracoval do roku 1980 ako dramaturg spevohry Divadla Nová scéna. Prvú báseň uverejnil v časopise Slovenské pohľady v roku 1964. Rok nato vydal prvú básnickú zbierku Sad zimných vtákov. Texty piesní začal písať na podnet Mariána Vargu, s ktorým sa poznali z konzervatória a ktorý bol členom skupiny Prúdy. Prvé dva texty napísal Peteraj už v roku 1968 na prvý album skupiny Prúdy Zvoňte zvonky ( Jesenné litánie a Dám ti lampu). Spolu s Jánom Štrasserom je autorom textov muzikálu Cyrano z predmestia. Od prvého albumu skupiny Prúdy napísal texty pre viacerých interpretov slovenskej populárnej hudby, patria k nim Pavol Hammel a Prúdy (Medulienka, Podnájom, Keď pavúk svoje piesne dotká, Ľalia poľná, Koče plné ruží, Hermína), skupina Modus (Úsmev, Dievčatá, Roberta, Ty, ja a môj brat, Kapely starnú, Najkrajšie dievčatá), Miro Žbirka (Ako obrázok, Balada o poľných vtákoch, Biely kvet, Denisa, Múr našich lások, Motýľ admirál), Robo Grigorov (Bosý a sám, Modlitba lásky, Ona je Madona, Po víne, Pocta Majakovskému) Peteraj je aj autorom hitových duetov Mira Žbirku a Mariky Gombitovej V slepých uličkách, Nespáľme to krásne v nás a Tajnosľubná ako aj textu dueta Co bolí, to přebolí Mira Žbirku a Marthy. Osobitnou stránkou Peterajovej textárskej tvorby je spolupráca s Marikou Gombitovou. Pre ňu napísal texty všetkých pesničiek, ktoré vydala na deviatich albumoch v rokoch 1979 až 1994. Kamil Peteraj na svojom konte má viac ako desať Cien SOZA ako najhranejší autor, prvú získal v roku 1996. Je autorom textu piesne Horehronie, s ktorou vyhrala speváčka Kristína národné kolo súťaže Eurovision Song Contest 2010 a reprezentovala Slovensko na prvom semifinále tejto súťaže v nórskom Oslo. Pre Kristínu napísal texty piesní na albumy V sieti ťa mám (2010) a Na slnečnej strane sveta (2012). (STV)

Flego

Príjemný koncert pri príležitosti jubilea legendy slovenského textu Kamila Peteraja. Jeho zmysluplné texty zdobia a dotvárajú pesničky mnohých interprétov už mnoho desaťročí. Niektorí interpréti ako Čírová alebo speváčka z Petrovho projektu len potvrdili, že Gombitová je top speváčka, lebo sa nedokázali popasovať ani v podstate z jednoduchými skladbami. Naproti tomu Partlová s Vyznaním sa nemá za čo hanbiť. Podobne aj Kristína a Jandová. Grigorov bol trochu premotivovaný a Olympic s Úsmevom rozpačitý. Celkový dojem fajn. Veď išlo o texty... Druhý komentár. ()

MontyBrogan

Mária Čírová je krásna žena a šikovná speváčka. Oproti nej vyzerá Kristína len ako gýčová magnetka na štíte, ktorým Kamil Peteraj do istej miery chráni úroveň slovenskej pop music. Kristína radšej spievala potichu, aby nespadla z tých podpätkov, na ktorých nevie stáť, keby sa náhodou trochu odviazala. Mirka Partlová však milo prekvapila, to musím spomenúť, aj keď vidím, že nie som prvý. Vyznanie je veľká výzva pre každé hrdlo. :) Ale Marta Jandová "svoj" Biely kvet posrala. To jej poskakovanie sa k tomu tak nehodilo, až som rozmýšľal, či si aspoň trochu uvedomuje, o čom spieva. A ona má posudzovať začínajúcich interpetov v istej česko-slovenskej súťaži? Chlapi mi naopak pripadali kvalitatívne konzistentnejší. Len by ma zaujímalo, čo dobré Robo Grigorov šňupe. A či si tých čiar dal pri tejto príležitosti jubilejne v počte 70. ()

Autogram

Koncert s Peterajovými hitmi v zaujímavých úpravách, niekedy až veľmi zaujímavých. Hlavne keď mužské piesne spievajú ženy a naopak, a pritom im to po úprave sadne. Výborný Kuli, Mária Čírová, trochu z formy Grigorov a celkom mimo Kristína. Pri jej falošných tónoch mimo rytmu i textu som sa aj pri telke hanbil, že som z kraja jej rodiska, a netuším, ako dokáže štúdiovo nahrať všetko v dokonalej podobe. Mirka Partlová statočne bojovala s Vyznaním, nemusí sa hanbiť, ale jej rozpačitý úsmev po poslednom tóne presne vyjadril, že je to nad jej sily. No ale dobrý koniec zabezpečil skvelý už-nie-až-tak-večnemladý Žbirka vo famóznej forme. ()

Gardenboy

Niektoré čísla v pohode (Žbirka), niektoré totálne mimo (Jandová, Grigorov) ale za Partlovú a jej Vyznanie si to 4* jendoznačne zaslúži. Texty inak za 5, ale hodnotím reláciu ako celok. ()

sehe

Celkom dobre nasadila RTVS na Silvestra tento Galakoncert k 70 tinam naozaj veľkého textara,básnika Kamila Peteraja.To množstvo jeho krásnych textov prišli zaspievat spevácke hviezdy z Čiech i Slovenska.Niekomu sa nedarilo oproti originalom zaujať svojim prejavom a úpravou.Originál je proste originál.Na Mariku Gombitovu nesiaha žiadna súčasná slov speváčka nielen spevom,ale i precitenim textu.Veľmi zvláštne vyzneli Kuli s Mikom Hladkym.Naopak so svojou normalnostou si moje sympatie získali Lenka Filipova,Anna K.Roba Grigorova mali nechať spievať všetky jeho vlastne piesne,ved nikto iny to nemoze dat,tak ako on sám.Veľmi sa mi páčil.Peteraj mu napísal geniálne texty.Žbirka tiež super.Kristinu som videla prvy a asi i posledny krát.V každom prípade sa tento záznam koncertu hodil k Silvestovskemu programu. ()