Reklama

Reklama

Strašidelný zámek

  • Německá říše Schloß Vogelöd (více)

Obsahy(1)

Na zámku Vogeloed niekoľko aristokratov očakáva barónku Safferstätt (Olga Tschechowa). No najprv prichádza gróf Johann Oetsch (Lothar Mehnert). Všetci si myslia, že pred tromi rokmi zavraždil svojho brata, prvého manžela barónky Safferstättovej, preto je v spoločnosti nežiadúci. No Oetsch zostáva, tvrdí, že nie je vrahom a snaží sa nájsť skutočného vraha... (matriosa)

(více)

Recenze (12)

Radko 

všechny recenze uživatele

Nie, tu nejde o horor. K zaradeniu do žánru nabáda anglický i český preklad názvu filmu. Propagandisticky i účelovo zvolený titul "Strašidelný zámok " má nabudiť divákov, lačných po strašidelných filmoch. Navyše, v spojení s menom režiséra, ktorý hádam najlepšie doposiaľ sfilmoval slávnu adaptáciu románu Brama Stokera Dracula pod názvom "Nosferatu symfónia hrôzy", sa dotvára falošná predstava akéhosi ďalšieho Murnauovho desu plného filmu. Tentoraz ale ide o adaptáciu jedného z diel dobovo veľmi populárneho žánru romanticko-záhadných príbehov s nedoriešenou temnou minulosťou, konkrétne o adaptáciu románu Rudolpha Stratza "Zámok Vogelöd" z roku 1921, teda roku zhodného s premiérou filmu. Zápletka, v podobe nedoriešeného úmrtia/vraždy so stále panujúcim, no nepotrestaným podozrením, je zaujímavá. Jej spracovanie nie je zlé, avšak trpí prílišnou ukecanosťou v podobe množstva vysvetľujúcich, či dej rozbiehajúcich medzititulkov. Tam, kde by mal prehovárať obraz, hovorí písané slovo. Množstvo zbytočných pohľadov na zámok, rozdelenie filmu na kapitoly podľa predlohy, či neveľmi funkčné použitie exteriérových záberov tiež prispelo k zníženému hodnoteniu. 65%. ()

Renfield 

všechny recenze uživatele

K obsahu, myslím si, že ještě v mnohém nepředznamenal. Schloß Vogelöd, nepochopitelně přeložen jako Strašidelný zámek, je přeci jen z řady obyčejnějších krimi. Nebo takhle, on by jí nebyl, kdyby byl buďto kratší, nebo měl více děje. Utáhnout ten nejukecanější němý film vůbec, hold nezvládl ani Murnau. Přesto své momenty má. vcelku slušná (lehce humorná) je například noční můra. To nejlepší ale přichází v závěrečném rozuzlení... odhalení, které já osobně netušil, asi nejsem tak pozorný, jako někteří zde. 55% ()

Reklama

Carthorias 

všechny recenze uživatele

LFŠ 2018, Film 13: Když i celkem ostřílený filmový fanoušek jako já má co dělat aby u filmu neusnul, asi bude něco špatně. Slabá zápletka, nic moc herecké výkony, papundeklové interiéry, a nudná kamera dělají ze strašidelného zámku zapomenutelnou kapitolu němého filmu. Závěrečný twist je příliš málo, příliš pozdě. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Český název Strašidelný zámek (potažmo i podobné zahraniční ekvivalenty) jsou zbytečně matoucí. Schloss Vogelöd rozhodně není horor z ranku Murnauova Nosferatu, nýbrž jde o poměrně tuctovou šestákovou detektivku, v níž ani nedojde k vraždě (respektive dojde, ale ještě před dějem filmu). Hororovou atmosféru může snad navodit jen jedna snová scéna, ale strašení rozhodně nečekejte. A napětí v tomto snímku také zrovna dvakrát nefunguje. F. W. Murnau v pozdějších letech natočil celou škálu mnohem zajímavějších děl, Schloss Vogelöd je bohužel z těch méně poutavých. [LFŠ 2018] ()

Master19 

všechny recenze uživatele

Na němý film neuvěřitelně ukecaná záležitost. Je vidět, že Murnau předběhl dobu a snažil se využívat soudobé možnosti jak to šlo, takže jsou zde k vidění trikové záběry, model exteriéru a jako bonus dokonce flashbacky (!). Kriminálka samotná je z dnešního pohledu brak, režijně však zvládnutý bravurně. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (3)

  • Film byl natočen ve velmi krátkém čase, konkrétně za pouhých 16 dní. (Zdroj: Letní filmová škola)
  • Na Strašidelném zámku spolupracoval také scénograf Hermann Warm, který vytvořil dekorace i pro Kabinet doktora Caligariho (1920), ikonický snímek německého expresionismu, či Dreyerův mistrovský kus Utrpení Panny orleánské (1928). V tomto případě však zvolil zcela odlišný, velmi civilní, strohý styl interiérů, doplněný drobnými detaily. Warm je také autorem makety zámku Vogelöd, která se objevuje v úvodních záběrech. (Zdroj: Letní filmová škola)

Reklama

Reklama