Východ slunce

Východ slnka

Sunrise

Drama / Romantický

USA, 1927, 90 min

Po první půlce jsem si říkal, že jde jednoznačně o nejlepší, nejzábavnější a nejuchopitelnější dlouhý němý film, co jsem zatím viděl. Pak mi ale zhruba v dalších 40-ti minutách přišla na mysl citace jedné zprávy z České sody: "A zraněného čápa se nakonec podařilo zachránit a pak už se jenom oslavovalo a věřte nebo ne, bylo opravdu co slavit". Začátek je i na němý film opravdu zajímavý, ale samotné vedení příběhu je naprosto podivuhodné, z jedné strany ho lze brát jako uznání hodný vtípek či pokus, z druhé jako nestoudnou drzost způsobující nepříjemnou nudu. Však uznejte - napětí trvající přibližně 30 minut vystřídá 50 minut odlehčené atmosféry, v které o nic nejde, stále se slaví a juchá a prakticky se tam vůbec nic nestane, aby se pak na posledních 10 minut náhle, jakoby z ničeho nic, zase stal rozhodující moment, asi aby se neřeklo s ještě ke všemu naprosto pro mě protivným závěrem. Němé filmy obecně jsou na ČSFD značně přeceňovány, patrně z důvodu jisté úcty ke starým uměleckým dílům, ostychu dát takto starým filmům už z principu horší hodnocení než 4 hvězdy, i kdyby si to bývaly zasloužily a dalším důvodem je dost možná i neznalost němých filmů jiných zapříčiňující oceňování kdejakých prvků v konkrétním snímku jako v té době nevídaných, ačkoliv byly běžné, či snad strachu před ostatními uživateli - co já vím. Tímto samozřejmě neútočím na ty, kterým se to skutečně líbilo.(18.4.2006)

• jonyyy

Mám pocit, že jsem si na úplný konec nechal ty nejnudnější filmy z IMDB topky. Sunrise má nepochybně velkou uměleckou hodnotu, ale bohužel, pro mě je zastaralý a nudný. Jediné, co se mi líbilo byla práce se zvířátky - pes bránící ženě k odchodu a opilé prasátko (chudák). Nemám rád němé filmy a jedinou němou extratřídou pro mě zůstává Frigo na mašině. 50%(9.11.2010)

Vizuálně je to úžasné nejen na rok výroby, ale dějově normální slaďák.(20.5.2011)

Jednoduchý, ale nadčasovo neuveriteľne príťažlivý príbeh pretkaný symbolikou a krásou nie vo vyslovenom, ale v zobrazenom. Sila poetických obrázkov, ktorá mi spôsobom montáže (napr. dvojexpozícia) a vlastne celkovou hrou s obrazom, pripomenula rovnako výnimočné diela obdobia konca nemého filmu -> Vertov Muž s kinoaparátom ako i môjho obľúbenca Dreyera a jeho Pannu Orleánsku.(18.9.2005)

Němá poezie a nádherný rozhovor s filmovou historií a uměním pro ty, kteří chtějí naslouchat.(18.4.2006)