poster

Východ slunce

 • USA

  Sunrise: A Song of Two Humans

 • slovenský

  Východ slnka

 • anglický

  Sunrise

Drama / Romantický

USA, 1927, 90 min

 • Webb
  ***

  Technicky kvalitně natočené se zajímavým, jednoduším příběhem. Bohužel je jednoduchý scénář až moc rozvleklý. Střihačské prostřihávání by tento film potřeboval, potom by zůstalo to hlavní s polovinou této stopáže. Takto to rozhodně nemá takovou sílu a pocity po zhlédnutí jsou o to slabší. [6,5/10] (Fox) (Němý, čb. /// Produkce: William Fox /// Scénář: Carl Mayer podle románu Hermanna Sudermanna /// Kamera: Charles Rosher, Karl Struss /// Hudba: Timothy Brock, Hugo Riesenfeld /// Oscar: William Fox (umělecký počin), Janet Gaynor (herečka), Charles Rosher, Karl Struss (kamera) /// Nominace na Oscara: Rochus Gliese (výprava)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](15.11.2009)

 • lamps
  *****

  Překrásná óda na lásku mezi ženou a mužem v té nejryzejší a nejupřímnější podobě. Murnau byl génius němého filmu, a zde dosáhlo jeho umění naprostého vrcholu. Natočit v roce 1927 něco tak mrazivého, dojemného a vtipného zároveň, to si žádá jedině hlubokou úctu a obdiv. Jakkoli sentimentální a kýčovité, tohle jsou zkrátka zhmotněné dějiny filmu, které už se budou odvíjet jen směrem vpřed. .... A kdo ví, jestli k lepšímu. 100%(22.8.2013)

 • berg.12
  *****

  Němá poezie a nádherný rozhovor s filmovou historií a uměním pro ty, kteří chtějí naslouchat.(18.4.2006)

 • Falko
  ****

  Jednoduchy, ale zaujimavo natoceny pribeh o laske, ktora je silnejsia, nez vrazda alebo nevera. Zaujimavo su natocene kamerove prechody zaberov, ako ide dvojica medzi autami a hned na to dalsi zaber v prirode, ale takych tam bolo viac a na rok 1927 to muselo byt urcite velmi zaujimave. Na jednej strane to mali herci lahsie, ze sa nepotrebovali ucit texty, pretoze stacilo len otvarat ustami, ale dolezita bola hlavne mimika a hudobny doprovod, ktory dokazal presne opisovat emocie. Preto aj film zasluzene dostal 3 Oscary za kameru, najlepsi film alebo herecku v hlavnej ulohe Janet Gaynor a nominovany bol aj za vypravu. Zaujimave je aj to, ze je to vlastne prvy film v historii, ktory dostal Oscara za najlepsi film roka, pretoze prve udelenie cien Akademie sa konalo 16.05.1929... 12.08.2010 ________ George O´Brien - (Muz) +++ Janet Gaynor - (Zena) +++ Margaret Livingston - (Zena z mesta) +++ Bodil Rosling - (Sluzka) +++ J. Farrell MacDonald - (Fotograf) +++ Hudba: Willy Schmidt-Gentner +++(12.8.2010)

 • T2
  ***

  Rozpočet $-miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $197,000▐ miestami zbytočne príbehovo roztiahnuté ale ako celok to má dobrý dej, myšlienku /60%/(13.1.2016)

 • - Režisér Murnau chtěl, aby ženu hrála Camilla Horn, se kterou pracoval již v Německu na Faustovi (1927), ale zrovna v Německu natáčela a německé studio UFA ji nechtělo uvolnit, takže roli nakonec hrála Janet Gaynor. (Kulmon)

 • - Vůbec první film studia Fox s nahrávkou hudebního doprovodu. (džanik)

 • - Scény ve městě nebyly točeny na místě, ale s nákladnými rekvizitami vytvořenými speciálně pro tento film. Kulisy velkoměsta byly záměrně postaveny větší než je skutečnost. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace