Sousto

Scénář:

Jan Němec

Kamera:

Jiří Šámal

Krátký snímek Studia FAMU a Jana Němce pod pedagogickým vedení Václava Wassermana, Václava Hanuše, Bohumila Šmídy a Josefa Dobřichovského. Na sklonku druhé světové války stojí na nádraží vlak s vězni z koncentračního tábora. Tři zbědovaní muž přemýšlejí, jak se dostat k nedaleko stojícím vagónům s chlebem. Potřebují se před plánovaným útěkem posílit... (oficiální text distributora)

frashmaker

Krátkometrážní zfilmování jednoho z bezmezného množství malých dramat, která se za druhé světové války odehrávala v koncentrácích za účelem záchrany vlastních životů. Vyprávění na konci mi sice přišlo až příliž podobné stylu: "A tak Jirka konečně viděl moře".... Ale jinak pěkné :). ()

SoolenJV

Byl by to dokonalý krátkometrážní film, nabýt otravného vypravěče na začátku a konci. Bez něj by byl mnohem výmluvnější a za pět hvězd. ()

Mylouch

Referenční studentský film. Kdo věří svému talentu se může zkusit poměřit. Předehra Démantů noci. Jedna z četných, neprávem opomíjených studentských reflexí 2.sv.v. na tehdejší FAMU. ()

VaHo

Díky jednoduchému nápadu a krátké stopáži, je to jasné, přímočaré a nervy drásající. Pro mě, pak mnohem přístupnější než takové Démanty noci. ()

haushinkaa

Jelikož jsem tenhle kus podruhé viděla po vyprávění originálního příběhu Arnoštem Lustigem, dívala jsem se na to jinak... Tak nějak opravdověji... Už to nebyl jenom film podle skutečné události, byl to kus něčího života, vzpomínka, zapůsobilo to na mě víc než poprvé... Bylo to rychlé... ()

Endyis

Kraťas tehdy ještě mladého studenta Jana Němce, jenž dokáže hodnotně převýšit spoustu celovečerních filmů. ()

ArdathBay

Kolik se takových dramat stalo, stává a stane ? Co je kdo schopen udělat pro jídlo, když umírá... Kraťas líčí skpinku 3 vyhladovělých a hlavně cestu do sousedního vagónu pro chléb. Počítání je nervydrásající a zcela Vás pohltí. Neskutečně silná záležitost. ()

TomasKotlant

Čekal jsem od toho možná až moc, ale i tak je výborný příklad na práci s mizanscénou a filmovým časem. *** Ve zkratce: Mistr koncentráku v běhu pro něco za 56 vteřin podle povídky Arnošta Lustiga. ()

mh.mail

100% — V porovnání s Démanty noci absolutně jiná káva. Zdánlivě banální historka z konce války zde byla na minimální ploše geniálně vystavěna. Žádné okázalosti, žádné samoúčelné experimenty a během klíčové minuty dosáhlo napětí absolutního vrcholu. ()

Volpe

Na tomto krátkometrážním debutu mě zaujalo snad úplně vše, neboť jeho filmovost je cítit v každé minutě. Ať už je to měnící se tempo střihu, práce se zvukovou stopou – která některé ruchy zdůrazňuje a jiné naopak utlumuje, podle toho, na co se má divák soustředit – či obecně práce s napětím nebo samotný fakt, že celý snímek se odehrává v reálném čase. Němec zde, podobně jako ve své pozdější povídce Podvodníci z filmu Perličky na dně, demonstruje svou maximální zručnost a znalost filmového média, díky které dokáže odprezentovat situaci v nejvyšší možné intenzitě, avšak bez zbytečného sentimentu a podbízení se divákovi. ()

Arequipa

Když šahal Žid do vlaku pro chleba, tep mi na pozadí neúprosného odpočítávání pořádně vylétl. Paráda - desetiminutový thriller se scénou, kde si budete přát, aby čas plynul alespoň o trochu pomaleji a při kterém jsem si opět na chvíli plně vážil v jaké žiji době. ()

Moly

11 minut, při kterých se mi zvyšoval tep, srdce bušilo. Strach, napětí. A nejdelších 56 sekund v životě. Osobně pro mne působivější než Démanty noci. ()

tsatsiki

Tento film je technicky dobrý,měl dobrý nápad,ale je předvídatelný. Scénář byl velmi slabý a možná jsem náročný,ale herci mě nezazjali. 2*. ()