Návrat Sherlocka Holmese - Série 1 (1986) (série)

Druhá skvrna (S01E04)

(epizoda)

Diskrétní audienci u Sherlocka Holmese si tentokrát vyžádají významní gentlemani: ministerský předseda lord Bellinger a ministr zahraničí Trelawney Hope, jemuž se ze schránky vytratil důležitý dokument. Jedná se o ukvapený dopis zahraničního státníka kritizující britskou koloniální politiku a jehož zveřejnění by znamenalo okamžité vypovězení války. Aby byl dopis nalezen a navrácen co nejdříve a v tichosti, rozhodli se kontaktovat pouze detektiva, nikoliv policii. Bez dalších informací je ale pro Holmese nemožné dopis vypátrat. Později jej navštíví značně nervózní žena ministra zahraničí lady Hopeová a žádá informace ohledně ztraceného dokumentu. To v detektivovi vyvolá mnoho otázek, ale nato se s Watsonem dozvídají, že komorník ministra zahraničí Eduardo Lucas byl zavražděn. Dojde jim, že oba zločiny spolu musí souviset a pokud odhalí tajemství této vraždy, získají vodítko k nalezení dopisu a odvracení katastrofy. (Česká televize)

rozum i cit

Sherlock Holmes a jeho Agentura na záchranu manželství, Holmes a jeho Ztráty a nálezy, Holmes nezvykle rozjařený, Holmes veskrze chápavý (není on nakonec v skrytu duše přece jen trochu romantik?), Holmes s neuvěřitelnou mimikou měnící se ve zlomku vteřiny. Veliký detektiv je zpět a dalším případem, který řeší, není nic menšího než zmizení dopisu ,, nejzazší důležitosti“, o němž vlastně nikdo v Anglii neví, že vůbec existuje, ale jehož zveřejnění by mohlo, jak jinak, změnit běh světových dějin. Ubohý Sherlock by měl trávit více času s něžným pohlavím, neboť pak by mu byl důvod návštěvy lady Hildy jasný od první minuty jako mně, i když jsem povídku před shlédnutím filmu nečetla, a nezabil by touto záležitostí půl dne (či dokonce 2 nebo 3 dny dle textu). Jeden z nejkomediálnějších a nejzábavnějších dílů celého seriálu utahující si tak trochu z vysoké politiky, navíc předloze opět věrný do absolutních detailů od popisu Holmesova chování po prakticky každičkou větu pronesenou zúčastněnými, s výjimkou odhozené zápalky, která jest šprýmem scénáristy. Velmi dobrý výběr vedlejších postav (angličtinu Patricie Hodge je pak doslova radost poslouchat) i výborný hudební doprovod. A lehkost, s níž Holmes dokáže vypoklonkovat ze svého obýváku dokonce i britského premiéra a jeho arogantního veledůležitého poskoka, prostě nemá chybu. ,, Prime minister, we too have our diplomatic secrets.“ ()