Reklama

Reklama

Čínská lázeň

  • Čína Xizao (více)
Čína, 1999, 95 min

Režie:

Yang Zhang

Scénář:

Xin Huo

Kamera:

Jian Zhang

Hudba:

Xiaogang Ye
(další profese)

Obsahy(1)

Film ČÍNSKA LÁZEŇ začíná fantazií o lázních ve stylu high-tech, připomínající moderní myčku aut. Tuto úvodní pasáž vystřídají pak tradiční čínské lázně. Se zvyky, které se uchovávají po tisíciletí, se svojí osobitou kulturou, vlastními konvencemi, pravidly, kde platí společenská rovnost. Osoby zbavené oděvu a společenského postavení, zde vytváří spektrum charakterů, které se zde setkávají a komunikují jako rovný s rovným. Tyto staré lázně, kdysi společenská potřeba, se ale staly nyní místem, kde se schází jen penzisté a lidé, kterým se příliš nedaří Přicházejí sem na masáž, horkou lázeň, zahrát si nějakou hru a poklábosit si. Zařízení lázní je staré, starodávně vyhlížející kotle, kapající trubky, vše jen ztěží drží pohromadě. Lázně provozuje starý pán, který se ještě stará o svého už dospělého, mentálně postiženého syna. Nejstarší syn, který hledá svoji budoucnost v moderním světě, dynamicky se rozvíjející oblasti Shenzhen svůj domov už dávno opustil. V domnění, že otec zemřel, se tento zbloudilý syn vrací do Pekingu. Ke svému překvapení je ale nucen postavit se tváří v tvář odpovědnosti za rodinu a řešit nastalé problémy. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (37)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Nijak moc mě tento film nenadchnul. Počáteční srovnání skutečně moderních lázní se starými tradičními lázněmi je fajn, ale co s tím, že tradice pro mnoho lidí tolik znamenají resp. neznamenají? To, že se v moderních lázních lidé prakticky nepotkávají jen míjí, to že staré tradiční lázně slouží nejen pro oddech, ale také pro zábavu, hraní, promlouvání s jinými lidmi a celkové větší sociální aktivitě. Čína je jiný svět a to nejen mentálně. Návrat syna, kvůli kresbě jeho bratra(to jsem se musel fakt smát :)) a následně jeho snaha bratrovi ukázat jiný svět než na jaký byl zvyklí je příjemná, ale to se dalo čekat !!! Ten film mě nechytil za srdce. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

STV 2 sa kedysi rozhodla v sobotu večer pár týždňov vysielať v rámcii filmového klubu sekciu čínsky film. Sledovanosť musela byť takmer nulová, ale nám pátračom po niečom inom ako americká komerčná tvorba urobila radosť týmto milým filmom. Po čase si ale už z neho príliš nepamätám, snáď majú aj o niečo väčšie skvosty. ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Syn, který žije západním, uspěchaným stylem života, vydělává slušné peníze se vrací do rodné vísky, kde vše plyne po staru a v duchu tradic. Jeho otec vede lázně, kde dodržuje tradice, kde je poklidná atmosféraa kam si chodí odpočinout určitá skupina "štamgastů". Nejdříve opovrhuje tím vším před čím utekl, ale pomalu začíná objevovat kouzlo tradic. Znovu nachází cestu ke svému "jednodušímu" bratru a otci, kteří spolu mají krásný vztah. To vše ač možná zní poněkud "lacině" a podlézavě je zpracováno a zahráno opravdu bravurně. Vše je takové milé, poklidné a to ač přestože se řeší i negativní témata (bourání za účelem stavby supermarketu, smrt, odcizení, co s nechtěným bratrem,atd.) ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Ale by som sa šiel teraz okúpať. Nechať si horúcou vodou uvoľniť svaly a započúvať sa do nejakej tej operety. Shower je veľmi civilný príbeh jednej rodiny v krásnom komornom prostredí miestnych kúpeľov. Drámy je tam málo a keď sa stane je pomerne rýchlo vyriešená. Aj napriek prekážkam a povinnostiam sú totiž všetci z hrdinov morálne povznesený a tak dokážeme s celou komunitou sympatizovať a čo je hlavné priať im veľa šťastia pri riešení ich problémov. Postupnosť a dramaturgická rovnováha robia z tohto filmu až meditatívny zážitok - hlavne ak sú tam poprepletané iné príbehy obsahujúce v sebe ako ústredný motív vodu a jej nutnosť. Taký malý poklad, vďaka ktorému si idem dať teraz horúcu sprchu. ()

Sarpele 

všechny recenze uživatele

Komorní tragikomický příběh o vztahu rodičů a dětí, vztahu tradice a touhy po změně. Úspěšný Daming, žijící na jihu Číny, přijíždí do Pekingu za svým retardovaným bratrem Ermingem kvůli mylné domněnce, že jejich otec zemřel. Otec provozuje lázně ve staré čtvrti, která má ustoupit modernímu obchodnímu centru. Prostředí lázní (místo, kde jsou si všichni rovni) umožnilo začlenit několik vedlejších linií, ať už humorných nebo dojemných (napravený podnikavec, závody cvrčků, manželský rozvrat...). Nabízí se otázka, jestli je Čínská lázeň kritikou „pozápadňování“ čínské společnosti potažmo jakýchkoli změn, nebo snahou podpořit rozvíjející se občanskou společnost. Pro oba výklady můžeme ve filmu najít opodstatnění, bez hlubší znalosti Číny je však těžké se k jednomu z nich přiklonit. ()

Galerie (4)

Související novinky

Filmasia 2008

Filmasia 2008

30.11.2008

Čtvrtý ročník festivalu asijských filmů se uskuteční 4. – 7. prosince v pražských kinech Světozor a Aero a přinese filmy z Číny, Koreje a Japonska. Z nejznámějších režisérských jmen se v programu… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno