Reklama

Reklama

Article 15

  • Indie आर्टिकल १५
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Mladý policejní důstojník Ayan Ranjan (Ayushmann Khurrana) je z trestu přidělený jako velitel do zapadlé vesnické oblasti. V kraji se stále přísně dodržuje kastovní systém a téměř všichni, včetně policejního sboru, to považují za neměnné. První větší případ, který začne Ayan řešit, je pohřešování tří mladých dívek. Zanedlouho se najdou těla dvou z nich oběšená na stromě uprostřed polí. Všichni chtějí případ co nejdříve uzavřít, protože dívky pocházely z nejnižší kasty. Ayan ale hodlá zjistit, co se doopravdy stalo, a tím narazí na pravidla kastovního systému, společenské předsudky i mocichtivost místních politiků. (rikitiki)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (12)

ghatos 

všechny recenze uživatele

Byť nejsem vůbec znalec indické kinematografie, tak i já mám takové tušení, že se jedná o nadprůměr. V drtivé většině to má západní filmové postupy a jen sem tam je naznačen Bollywood. Normálně to funguje jako taková sociální detektivka, kde se řeší kasta. Docela to tepe do prastarých zaostalých kořenů společenské smlouvy. On tam je taky někde středověk a do toho se motá třeba hightech jako WhatsApp...71%. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Přines mi láhev vody.“ - „Pane, tohle je vesnice Pasi.“ - „A?“ - Jsou z nižší kasty, pane. Z nejnižší. Chovají prasata. Nepijeme vodu, které se dotkli. Nesmíme se jich dotknout. Ani jejich stíny na nás nesmí padnout, pane.“ - „Nihal Singhu, dones mi jednu.“ Protože nový komisař to hodlá dělat podle sebe…Divák je na tom podobně jako hlavní hrdina. Snaží se proniknout do místních poměrů a jejich nepsaných zákonů, zvláště pak do šíleného kastovního systému, který je opravdu absurdním reliktem minulosti. A proto ve výsledku ani nejde tak o kriminální případ, jako spíš o problémy indické společnosti jako celku. A ten přesah je zajímavý jako celé vyšetřování, které nemělo příliš slabých míst. Jistě, konec je až přespříliš idealistický, ale já byl převážně spokojen, takže dávám solidní 4*. „Obhajuješ systém.“ - „Jen dělám svou práci. Nedochází k vraždám ze cti? Myslel jsem, že o tom s tebou můžu mluvit. Ale nevěříš v umírněnost. Chceš, abych byl aktivista, ale dodržoval zákony. Chceš mít hrdinu, Aditi.“ - „Ne, Ayane. Chci někoho, kdo nečeká na hrdinu.“ ()

Reklama

Ramanam 

všechny recenze uživatele

Příběh, atmosféra a zpracování jsou jasnými klady tohoto zajímavého snímku, který rozhodně stojí za zhlédnutí. Doporučuji všem, kteří se chtějí něco dozvědět a přiučit o tématu fungování kastovního systému v Indii v běžném životě. Nabízí se dvě roviny - vnitřní a vnější. Po stránce vnitřní je nám ukázané opět jasným důkazem, že správné pochopení své vlastní víry je pro většinu Indů něčím naprosto vzdáleným, ale nejsou v tomto rozhodně osamoceni. Vše chápou jen zevně, vidí své štěstí pouze v materiálním zabezpečení (viz. píseň v úvodu - krásný to socialistický žalozpěv). Věří vůbec v něco doopravdy? Chápou zákony a fungování karmy? Mají nějaké vysvětlení, proč se zrodili oni sami v tak bídných podmínkách? Náhoda? Vrtoch Boha? Tu samou slepotu můžeme vidět i na opačném sociálním pólu. Ti „čistí a nadřazení“ si dovolují k těm nižším prakticky cokoliv. Zamýšlí se vůbec, co je čeká, až se čas naplní? Kdo do jednoho mlátí, bude druhým mlácen. Není na to jeden pokus a vše má svůj čas. Krásný to příklad duchovního materialismu, který nahrazuje víra v lepší svět díky sociální spravedlnosti. Všechno všem! Už žádná bída a utrpení! Fungovalo to někdy? A proč ne? Co to vše spojuje? Člověk a jeho mysl, která zničí jakoukoliv dobrou myšlenku ve víře, že mít se lépe na úkor druhého je jeho svatá povinnost. Na co mám též alergii je, když nám tvůrce umělým způsobem ukazuje scénky podpořené dialogy, které nám jakožto „hlupákům“ musí pěkně pomalu a jasně předvést a vysvětlit, co si máme myslet. Co je dobře a co je špatně. Rád bych toto oželel a podobné agitace by si mohli tvůrci odpustit. Myslím, že by i člověk slabé inteligence pochopil z příběhu samého, že chování postav je dost přes čáru, a že podobná praxe je v normálním životě zcela zavrženíhodná a nepřípustná. Jinak jsem moc spokojený a dozajista se tato témata musí otvírat a poukazovat na ně. Realistické, dramatické, kruté, ale díky takovým lidem, jako byl hlavní hrdina může i do tmy přijít světlo a zapudit ji. Hodnotím pěti slabými hvězdami, neb poučování „na zakázku“ opravdu nemusím a výsledný prožitek mi to lehce pokazilo. ()

Andrea1717 

všechny recenze uživatele

Skvelé, celý film som od obrazovky neodtrhla oči. Veľmi dobre podaný veľký problém Indie a to problém kást a najúbohejších z úbohých, nedotknuteľných. Film plný bezmocnosti a strachu do ktorých prebleskne jeden lúč svetla v podobe jediného človeka, ktorý nájde odvahu niečo zmeniť. Toto sa naozaj podarilo. Film na zamyslenie, dokážeme si niekto niečo také vôbec predstaviť? ()

Rockerman 

všechny recenze uživatele

Mladý policista je přidělen na okrsek, ve kterém se dodržují (asi nejen tam) starodávné zvyky a lidé jsou rozděleni do kast, které si však nejsou mezi sebou rovny. Do toho přichází hrůzný nález dvou oběšených dívek a vše nasvědčuje tomu, že tu byl použit jeden z oněch nesmyslných zvyků. Vynikající film, ve kterém jsem se zpočátku ztrácel v indických jménech o zapamatování si názvů kast jsem se ani nesnažil. O pěti hvězdách rozhodl překvapivý závěr. Takové konce při střetu utlačovaných proti moci vlivných jsou vzácností. ()

Reklama

Reklama