Češi proti Čechům

Czechs Against Czechs

Dokumentární

Česko, 2015, 88 min

Tomáš Kratochvíl

Toto je film, ktorý som chcel vidieť, keď vyšiel GADŽO!(10.12.2015)

• numan

To nejodpornější, co ssebou dnešní doba nese - hyperkorektnost, pseudohumanismus, neomarxismus, dobroserství a podobný humus. Zcela nestravitelné pro nesluníčkáře.(14.2.2016)

Myslím, že už jen okolnosti dnešní novinářské premiéry o mnohém vypovídají - v malém sále Světozoru jsem napočítal něco lehce přes 10 lidí (a to ještě 3 lidi v průběhu projekce dosti zběsile prchli) - kolik lidí asi na to vyrazí do kina a přečte si zde tento komentář? Nedorazil ani samotný režisér - absolvent humanitní univerzity - který je momentálně někde na cestách s migranty do Evropy. (Diskutérům z iDnes, Novinek a dalších diskusních žump už na základě těchto indicií musí v tuto chvíli v hlavě blikat varovná kontrolka, že režisér bude zaručeně sluníčkář, tudíž nemá smysl se jeho filmem zabývat - na tyto lidi by musela působit jako rudý hadr na býka už jen jedna scéna filmu, v níž autor říká do kamery, že si za honorář z České televize pořídil auto - co na tom, že jen ojetou jedničkovou fabii, v očích jisté části české veřejnosti je to klasický případ parazita přisátého na veřejné zdroje, tedy vlastně někdo ze stejné kategorie, do níž jsou zařazováni i cikáni). Podle mě to vlastně ani není film do kina a nezájem novinářů skoro jistě předznamenal i budoucí nezájem diváků, až dokument vstoupí v prosinci do kin (i kdyby to mělo v televizi jen minimální sledovanost, pořád to budou desítky tisíc diváků, což jsou počty, které ten film v kině nikdy nemůže udělat; vidět ten film v kině navíc nemá žádnou přidanou hodnotu oproti televizi nebo počítači, sledovat všechny ty demonstrace na velkém plátně je fyzicky spíše nepříjemné). V souvislosti s tímto filmem se mi pořád dere na mysl 10 let starý komentář pod filmem CIKÁNI JDOU DO NEBE, na který jsem nedávno narazil - dovolím si pár slov ocitovat: ... člověka musí napadat, jací by cikáni byli, kdybychom jim (my bílí) nezakázali v padesátých letech kočovat. A to dokonce přímo zákonem! Tihle svobodomyslní romantici, rváči a hrdobci nikdy nebudou schopni vstávat denně v šest do práce, večer si pustit zprávy, aby se dověděli, co nového si myslí nějaký pitomec z jedné partaje o jiném pitomci z druhé partaje, hlídat si tajli a stressovat se nad prospěchem svých dětí. Jestli je k tomu nutíme, pak poroučíme větru dešti. A jestli jsou dnes shrbení, pokřivení a agresivní, můžeme za to my; můžeme si za to sami. Kdybychom je kdysi dávno nechali žít po svém, dodnes by táhli zemí od sklizně meruněk po sklizeň řepy, dnes už asi v karavanech, a nenaráželi bychom s nimi víc, než že by nám občas cestou pomohli od nějaké slepice. Myslím, že jsem nic tak trefného o cikánech zatím nečetl. Kratochvílův dokument mi v tomto kontextu přijde jako v celku záslužný, protože jakýkoli čin mi v současné eskalující situaci přijde lepší než to natahované trápení předchozích let, kdy se cikánská problematika nijak neřešila, a tak to dospělo tam, kde to dnes je - do naprosté katastrofy. V současnosti je to tak vyhrocené, že se lze jen obávat, kam to povede, a nelze se divit ani jedné straně, protože každá má svůj díl pravdy, a velká spousta lidí - bílých i černých - cítí oprávněný vztek, a je za tím v první řadě netečnost či neschopnost předchozích i současných politiků tento problém nějak řešit (nemluvě o naprosto nekompetentních lidech typu Dienstbier či Šabatová, kteří to jen zhoršují). Jistě, že dokument si na nějakou nezaujatost nehraje a otevřeně cikánům straní (už jenom samotný název dokumentu prozrazuje výchozí stanovisko režiséra zcela otevřeně), ale na férovku nechává promluvit obě strany a ta bílá z toho zrovna dobře nevychází (co taky čekat od lidí z Dělnické strany, s kterými si slušný člověk ani nepodá ruku) - když člověk vidí skandovat ty davy holých lebek "Nic než národ", neví, jestli je to k smíchu, nebo k pláči - osobně jsem se u dokumentu spíše hodně smál, protože mi to prostě přišlo k smíchu (nemůžu si pomoct, ale když třeba v dokumentu jedna stará paní do kamery zaníceně pronáší, že se cikáni "... množí jak myši a hodila by mezi ně granát", vyvolává to u mě v první řadě bouřlivé vlny smíchu). Vyloženě legrační jsou třeba i přehnané obavy režisérových prarodičů, kteří otevřeně - a tak nějak bezelstně - vyjevují své zažité cikánské předsudky - a Kratochvíl jde nekompromisně proti nim a ukazuje, že nejsou podložené osobní zkušeností, a že by na počátku měl být dialog a vzájemné poznání (něco jiného je vnímat svět skrz optiku internetového zpravodajství a něco jiného přímo z dotyčného místa). Snad je v tomto ohledu režisér trochu naivní, naznačuje-li, že by se tímto způsobem dalo všechno řešit, ale pořád je mi to sympatičtější než to národovecké řádění, ze kterého jde strach i na dálku - z davu nikdy nevzešlo nic dobrého. Nejhorší je, že si myslím, že stávající situace žádné jednoduché řešení ani nemá, a ve filmu ho ani nenacházím. Místo dokumentu o tom, jaké to je žít v cikánském gnettu, se film tvůrci pod rukama změnil spíše v sondu z demonstrací a náhodně vybraných konfliktů, u kterých člověk nezná kontext, a těžko je tak může posoudit - spíše jen vidí tu nepřekonatelnou bariéru mezi oběma tábory a atmosféru nenávisti, která se zatím (!) tříští jen do slovních potyček a nenávistných výkřiků. Na filmu mě navíc obtěžovala spousta balastních informací, které tam podle mě vůbec nepatřily (typu "opustila mě žena / s novou partnerkou se nám narodilo dítě", blá blá). Problém tu zůstává dál, řešení nikdo nezná, a sám režisér už se věnuje práci na jiném tématu, které momentálně cikánskou problematiku odsunulo z centra pozornosti. Co bude dál je ve hvězdách - přijde nový a ještě radikálnější Sládek? Kdo ví. Pocit, že takhle to dál nejde, tu bude každopádně podle mě jen sílit - tento dokument není ostatně ničím jiným, než reakcí na tyto nálady ve společnosti. Kdo seje vítr...(27.11.2015)

• Stumbleine

Další z řady tendenčních "politicky korektních" dokumentů tohoto již známého neomarxistického agitátora, jehož výtvory jsou sponzorovány ze začleňovacích strukturálních fondů globálního prediktora a jeho sociálních inženýrů, kteří se nám tradičně snaží vštěpovat myšlenku, že češi jsou postkomunistický nemyslící plebs s fašizoidními tendencemi, neboť zde odmítáme nadále živit parazitické etnikum ždímající náš sociální systém, a protože zde odmítáme živit i jiné parazitické národy ze zemí třetího světa, které se momentálně do Evropy valí po statisících, aby se mohly následně přisát na sociální systémy bohatých evropských zemí a šířit zde své totalitní nereformovatelné náboženství, prostřednictvím kterého se v budoucnu pokusí vytlačit tradiční křesťansko-ateistickou kulturu z tohoto kontinentu. Je to zkrátka věčný boj konzervativců a národovců, kterým záleží na osudu tohoto státu, potažmo celého kontinentu, s naivními liberály a humanisty, kteří preferují morální kodex a humanistickou doktrínu, neboť jde o tzv. pilíře evropských hodnot, které se ovšem momentálně bortí pod náporem invaze vypočítavých netáhel ze zemí třetího světa. Zkrátka, již i ortodoxní liberálové z řad českých havlistů a z řad mladých studentů humanitních oborů VŠ začínají chápat, že jde o sebedestruktivní politiku, nicméně i nadále je tu snaha globálních elit vytvořit z české omladiny nemyslící stádo, které zde bude bezmyšlenkovitě vítat muslimské ekonomické parazity a pomáhat se začleňováním nezačlenitelných. Tento permanentní mediální brainwashing podporují vlády západních evropských zemí, mainstreamová media, neziskové organizace a významně se přičiňuje i multikulturní výchova žáků, jakožto součást školních osnov. To je ten důvod, proč zde kdejaký stádovitě uvažující mladý rádoby inteligent, po vzoru newspeaku, hlásá bludy o nebezpečných xenofobech a fašistech a kolektivně "hejtuje" pana prezidenta a ostatní, kteří se neschovávají za politickou korektnost a dokáží aktuální problém nazvat skutečným jménem. Jen hloupá ovce může tomuto sebedestruktivnímu multikulti brainwashingu důvěřovat a dokonce ty bludy ještě veřejně hlásat.(6.12.2015)

• Selous_Scout

Film rozhodně doporučuji. Jde o ukázkový příklad kulturního bolševismu v akci. Jednou, až se budeme divit, jak jsme se tak snadno mohli stát otroky různých náplav ženoucích se k nám směrem od Středomoří, rádi si podobné výtvory připomeneme. Neboť takovéto "dokumenty", falšující realitu, k tomu metly cestu. Prostě dekonstrukce (rozuměj převýchova) ve filmové praxi. Předpokládám, že další Kratochvílovo dílko logicky a prostým vývojem dospěje k obhajobě věčných hodnot tolerantního islámu proti primitivním českým národovcům a jejich kněžourským spojencům. Na stará kolena, jako ceněný kulturtrégr České islámské republiky, bude Kratochvíl točit medailóny nejlepších prodejců Koránu na pražských nárožích.(26.11.2015)