Africké dětství

(festivalový název)
  • Francie Petit pays (více)

Gabriel prežíva šťastné a bezstarostné detstvo so svojim francúzskym otcom a rwandskou matkou v hlavom meste Burundi. Jeho detstvo sa však končí, keď v susednej Rwande vypukne občianska vojna a genocída, ktorá čoskoro zasiahne aj susednú krajinu a život v nej. Film je adaptáciou úspešného a oceňovaného autobiografického románu Gaëla Fayea. (RTVS)

kolemjdouc

111minut bylo málo na to,aby film sdělil ,co se tehdy dělo.O co vlastně šlo.Záběry z lynčování na břehu moře jen demonstrovaly situaci, kdy v reálu umírali desítky tisíc povstalců.Ve finále ale šlo o udržení moci kolonizátorů Belgie a Francie.Až když zapátráte ve Wiki pochopíte jak to bylo složité a ten národ vlastně nezískal nic.Vlastně mi to připomělo jeden film(?)kdy se boj sune na plátně vlevo ,aby se to  posléze otočilo a boj se sunul vpravo.Nikdo nebyl vítěz.Už dlouho u mě nezanechal podobný film tolik emocí jako tento.Možná proto,že jednu válku máme pomalu na prahu země.Obrazně.Tak je nebezpečně blízko.Nebudu komentovat dobrou práci s herci.Možné jsou jen superlativy.A za malý rozpočet(určitě) jsme viděli velké dílo. ()

PTuranyi

Nie je ľahké byť dieťaťom rozvadených rodičov a už vôbec nie v Burundi uprostred genocídy. Príbeh sa však nesústreďuje na krviprelievanie, ale ponára nás do sveta hlavného hrdinu Gabriela, ktorý celé dianie vníma z detskej perspektívy. Obavy rodičov, nálada v rodine, sestrin strach, strýkove názory, chvastanie kamarátov, utekajúci ľudia, to všetko tvorí jeho každodennú realitu, končiacu matkinou stratou rozumu, Film tak prináša nie len vnútornú drámu ale aj tú vonkajšiu. Produkcia je kvalitná a herecké výkony detských hercov sú veľmi dobré. Na emócie sa priveľmi netlačí a udalosti plynú prirodzene bez prifarbovania, takže to môže vyzerať až odťažito. Situácia a obrazy sú však natoľko silné, že keď už divákom neotrasú, určite pohnú srdcom. 75% ()

Aljak

Pohľad do tragického roku 1994, kedy sa v Rwande odohrala brutálna genocída kmeňu Tutsi ozbrojenými extrémistami z kmeňu Hutu. Hoci sa film odohráva v susednom Burundi, teda v relatívnom zázemí tejto občianskej vojny, tak chápadlá konfliktu siahajú aj sem. Príbeh sledujeme očami detí, kamarátov, ale aj ich rodín, ktoré sú zmietané v náhlom chaose. Všetko sa razom zmení, a už nič nebude ako predtým. Napriek tejto náročnej a silnej téme, sfilmovaný príbeh Petit pays nebol až taký vynikajúci ako som pôvodne očakával. Nebolo to zlé, ale na môj vkus bolo všetko až príliš v úzadí a miestami som nechápal, prečo sa niektoré postavy správajú tak ako sa správali. Oveľa viac ma bavil Hotel Rwanda. ()