Hlad
-
Sult
-
Svält
(Švédsko) -
Hunger
Drama
Dánsko / Norsko / Švédsko, 1966, 112 min
Režie:
Henning CarlsenHudba:
Krzysztof KomedaObsah
-
Děj filmu se odehrává na přelomu století. Chudý spisovatel bloumá ulicemi hlavního města Osla, nutkavě ho přitom přitahují všechny podivné věci, které ho obklopují. Nakrátko sice vybředne z této krize díky lásce, ale nakonec se dostane do vězení. Jeden z nejvýznamnějších skandinávských filmů té doby, mistrovské psychologické dílo, podávající věrný obraz společenských poměrů na přelomu devatenáctého a dvacátého století. (Karlos80)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Komentáře uživatelů k filmu (9)
-
Houdini
Zlatá Palma - výběr(1.6.2006)
-
swamp
Uff, to byla ale obtížně stravitelná depka..(3.5.2011)
-
Crocuta
Jedná se o adaptaci stěžejního díla norského držitele Nobelovy ceny za literaturu Knuta Hamsuna.(31.10.2009)
-
Flego
Október 1890, Kristiania, časť Osla. Chudobný spisovateľ Pontus ( famózny Per Oscarsson získal na MFF v Cannes Cenu za najlepší výkon ) sa túla mestom, snaží sa napísať svoj článok, rozpráva sa s odretými topánkami a všemožne sa snaží nájsť si prácu. Nejedol totiž už zopár dní... Blúdenie sychravými ulicami je okorenené bizarným chovaním, mladý muž sa častokrát dostáva od hladu na pokraj šialenstva. Vždy však nájde silu a čelmo bojuje proti nepriazni osudu. Jeho najväčšou zbraňou je hrdosť a ohromná vnútorná sila, ktorá ho núti neklesnúť ešte hlbšie. Neprijíma nocľah, hoci nemá kde spať, neprijíma finančnú zálohu, hoci by sa mu hodila ( scéna, keď mu redaktor pochváli článok a ponúkne zálohu je veľmi silná ). Román Knuta Hamsuna je považovaný za majstrovské dielo socialistického realizmu a režisér Henning Carlsen ho verne adaptoval. Vzniklo výnimočné psychologické dielo, ktorému nesporne patrí popredné miesto v dánskej kinematografii.(10.12.2011)
-
zazzou
Hamsun přes kopírák. Kdybych knižní předlohu neznal, nejspíš bych neváhal s maximálním hodnocením. Film je totiž krásný. Obrazy jsou působivé a berou dech. Herectví Oscarssona i dalších přesvědčivé, atmosféra mrazivá. Bohužel celý snímek je až příliš doslovnou kopií literární předlohy, bez výraznějšího vlastního autorského vkladu, je to dokonale opsaná kniha na filmovém plátně. Myslím, že i po sedmdesáti letech od uvedení knihy bylo možné sdělit něco více a Hamsunovo sdělení něčím zpestřit a obohatit. Chybělo mi to tam. Hodně.(29.10.2011)
-
vendysek
Dokonale tíživá krása vyobrazení jedince bloumajícího společností, odděleného od ní samotné svou neunesenou jsoucností, jehož mravní zkažeností je přetvářka pro zachování prachmizerné důstojnosti a neuvědomělost zbytečnosti takového počínání, neschopnost proražení bariéry a přiznání ohavného "já". Hlavní je myslet si, že takovou situaci zvládneme, aniž bychom ztratili povýšený nos, který nám společnost přidělila a jakživ ho po nás žádala, alespoň v našich tmě vystavených očích, jež dávky světla dostávají zásadně po lžičkách s obavami, s touhami. Odkrýt pravou tvář však nelze, jedině povýšenecké masky udrží nitro ve chtěném stavu, ty stejné nepravé obličeje však zadělávají na jeho ztrápenou implozi. Vybouchnout navenek se nesmí, pokud nechceme padnout před autoritou, ať už pozemskou, či tou vyšší. To raději pojít hladem, než poznat sebe, než napříč celou societou ztratit fantaskní hrdost a čest. Je to takové dobré, dobré dílo.(30.3.2011)
-
blueskin
tenhle film o tom, jak neztratit lidskou důstojnost, i když jste totálně na dně, mě dostal. a to jsem mu nejdřív chtěl dát jen tři hvězdičky, jakože dobrý, ale nic moc. jenže dva dny po zhlédnutí se mi zas a znovu vrací některé výjevy z něj a já zjišťuju, že se mi i přes pár neoblíbených scén zaryl někam hluboko do mozku. možná to není vrchol skandinávské kinematografie, ale jeden z jejích světlejších momentů rozhodně ano.(10.12.2005)
-
FIGHTSTAR
80%(14.1.2012)
-
mignonka
Pokud chcete zažít, jaké to je, když jste začínajícím spisovatelem a nemáte na to, abyste se pořádně najedli, rozhodně sáhněte po klasickém díle skandinávské literatury, románu Hlad norského nositele Nobelovy ceny, Knuta Hamsuna. A nebo se podívejte na tento film, jenž je jeho věrným zpracováním. Čeká na vás mistrná psychologie hlavní postavy i věrohodné zachycení sociálních poměrů na konci 19. století.(3.5.2011)