Juraj Jánošík, v zápisoch známy aj ako Juro Janošak, Janošiak, či latinsky Georgii Janossik (1688, Terchová – 1713, Liptovský Mikuláš) bol slovenský zbojník. Zromantizovaná verzia jeho života sa prostredníctvom ľudovej slovesnosti a romantickej (štúrovskej) literárnej tvorby zachovala ako slovenská národná legenda. Čo je reálnym faktom a čo je len legendou? (Arsenal83)

Cheeter

To, že k Jánošíkovi víme jenom málo, dokazuje závěr dílu, kdy jsme viděli závěry z filmů. Ukazuje se nám tu tak druhý život osobnosti, na který jinde není moc času. A pokud chci rýpat ohledně původu, nebyl to Jánoš Íg? ()

Anderton

Chvályhodný a originálny projekt RTVS. Vlastne presne taký ako má byť, kvôli čomu platíme tejto inštitúcii koncesionárske poplatky. Kvalitu ale znižujú niektoré amatérske prejavy hercov a osobne mi chýbala rekonštrukcia vraždy farára, ktorú zrejme spáchal Huncaga s Plačíkom, ak teda máme veriť filmom, čo sa asi nedá. Hrané filmy poznám, takže záverečná desaťminútovka mi nič nepovedala, ale chápem, že bola potrebná. Najmä z dôvodu, že vysvetľuje ľudom ako kinematografia prevzala po literatúre funkciu ďalšieho šíriteľa povestí a legendy, kde sa pravda scvrkáva iba na mená, prostredie a dátumy. ()

majo25

Škoda, že v mnohom kopíruje/vykráda sériu Najväčší Slovák a nových historických vecí či odmýtizovaných mýtov o Jánošíkovi sa divák nedozvie, ale aj tak je to dobré a Pišta Vandal do toho projektu pasuje. ()

Autogram

Ďalšia legenda v Slovenskom panteóne má trochu iný charakter a tiež nejasný dátum narodenia. Nejasnosti objasňuje profesionálna historička v rámci možností. Originálne hrané pasáže sú trochu rozpačité a tak najviac poteší súhrn filmov, kde je Jánošík presne taký, akého máme vysnívaného, teda hlavne ten od Paľa Bielika. –––– Smrťou Jánošíka skončil život reálneho človeka. Ale zrodila sa legenda. ()

Arsenal83

Jánošík je len legenda a fakt čo vieme z histórie, asi to nebol nejaký chvályhodný muž, v podstate zlodej a na to aj zomrel. V roku 1713 sa totiž za zlodejčinu trestalo hrdelne, dnes je to bežný nástroj v politike. Jánošík môže byť istý symbol, ale medzi top Slovákov histórie by nemal patriť. U dokumentu ale chválim ozrejmenie historických súvislostí a odhalenie Jánošíkovej doby. Podľa mňa maximálne detailne a ozaj pútavo s kompletne celým súdnym sporom, o ktorom sa len tak v dejepisných učebniciach nedočítate. ()