Cizinec

• USA The Stranger (více)

Vyšetřovatel Wilson z komise pro válečné zločiny pátrá po uprchlém nacistovi Franzi Kindlerovi, který se za války podílel na genocidě židovského národa a dosud věří v nacistické ideje. Stopa zavede Wilsona až do poklidného connecticutského městečka Harper. Kindler tu působí pod falešným jménem Charles Rankin jako všemi respektovaný a oblíbený učitel v chlapecké škole. Právě si bere za ženu soudcovu dceru Mary Longstreetovou. Aby se vyhnul vyzrazení, zabije bývalého kolegu Meinikeho, který ho vyhledal. Pátrající Wilson tak přijde o jediného svědka. Jediné, čeho se může chytit, je Kindlerova vášeň pro starožitné hodiny...
Po veledílech Občan Kane a Skvělí Ambersonové natočil Orson Welles příběh v téměř hitchcockovském stylu, založený na přímočarém vyprávění, jasně rozehraných charakterech a pozvolné gradaci napětí. Dokázal tak, že je schopen natočit kvalitní a přitom zcela osobitý hollywoodský film, třebaže ani Cizinec se ve své době nesetkal s žádoucím diváckým ohlasem. (oficiální text distributora)

Mylouch

Nad městečkem jako na dlani se anděl s mečem ve hře světel a stínů honí s andělem s vidlema kolem věže. Vizuálně a režijně báječná atmosféra a rytmus, umocněné ♫ Kaperovou rozsáhlou a poctivou hudební složkou, na druhé straně občas zadrhává mírně zvetšelé herectví manželské dvojice (kromě závěrečných scén asi zásadní mínus) i některé dialogy a scénáristicky neobratné scény, případně pár násilných obrazových detailů a uspěchaný závěr. Osobně mě potěšily vpašované detektivní odkazy na sílu podvědomí. Celý film si jakoby trochu klouže po povrchu, ale tím současně udržuje napětí mezi mírně čvachtavým obsahem a vybroušenější formou. 3-4* ()

Reverse01

Orson Welles urobil zo seba nacistu, ktorý uteká pred spravodlivosťou, ktorý je z veľkej časti zodpovedný za hrôzy, ktoré sa udiali v koncentračných táboroch a keď ide do tuhého je ochotný zabiť vlastnú manželku - geniálne. Aj keď ten scenár nebol napísaný na 100% a nájdu sa tam nezmyselné veci, režisérsky to bolo dokonalé, takže sa to u mňa pekne vyrovnalo. Škoda že sa v komentároch nemôžu pridávať obrázky z filmu, ale koho by to zaujímalo, tak tento záber je úžasný: https://www.reddit.com/r/CineShots/comments/cvffv5/the_stranger_1946_dir_orson_welles/ 95% ()

hans500

Noir / Thriller jak má být. Úžasné herecké výkony Robinsona, Wellese, i ostatních. Výborný příběh, kvalitní scénář, pěkná kamera a dobré finále dělají z tohoto filmu spoečně s Občanem Kaneem nejlepší film Orsona Wellese a jeden z nejlepších filmů roku 1946. ()

LeoH

Jazzmani mají takové rčení: „Never play down to your audience,“ tj. zhruba „při hraní se nezpronevěřuj svým schopnostem a svému vkusu jenom proto, abys vyhověl domněle podřadnějšímu vkusu publika“. Nevěřím, že tenhle prostinký a přitom děravý scénář (Oscar za původní příběh má dobovou logiku vzhledem k tématu uprchlých válečných zločinců, ale to je tak všechno), napěchovaný neživotnými postavami dělajícími jedno nesmyslné rozhodnutí za druhým, mohly vyhovovat Wellesově vkusu, nebo že by o své poctivé autorské vůli vedl herce takto teatrálně; neudivuje mě tudíž dobové „nesetkání s žádoucím diváckým ohlasem“ a krom až nadstylově noirového svícení nevidím moc atributů ani kvalitní žánrovky, ani osobitého umění. Vlastně mě to podceňování diváka skoro až urazilo. ()

mcleod

Nemůžu si pomoct, ještě jsem neviděl film od Orsona Wellese, který by mě zaujal. V tomto filmu se nám představuje poněkud lehčí téma, které však není doplněno ničím, co by mohlo zaplnit tuto mezeru. Film je zcela bez jakéhokoli napětí, což zrovna u něčeho, co lze označit za thrillerový film-noir je docela velký problém. Příběh filmu je velmi povrchní, vstupy promítání záběrů z nacistických táborů působí bohužel hodně nemístně (ve stylu "neradi přerušujeme vysílání, ale nyní se podívejte, proč naše tajné služby pronásledují bývalé nacisty"). A kamera, která by měla být silnou stránkou film-noir, je zde na velmi chabé úrovni, jen pár záběrů lze považovat za povedené. Nevím, nějak Wellesovi nemohu přijít na chuť. ()

zigíš

Zápletka dvakrát věrohodně nepůsobí, ale režijně byl Welles někde jinde, než většina jeho současníků (!) plusem -tady konkrétně- je mu brilantní herecký protihráč Edward Robinson ()

vitekpe

Prekrasna Loretta Young, klasicky E.G.Robinson a Orson Welles (ktery mi pripadal strasne podobny L. DiCapriovi) ve filmu, ktery by dnes byl pravdepodobne ve skatulce "thriller"... ()

Han22

Opravdu si nemůžu pomoc, já těmhle starým filmům fakt nechci srážet hodnocení, ale když tady mi vadilo moc věcí. Jako u většiny nonHitchcock thrilerů jsem se většinu filmu nudil, hlavně nad scénářem bez zásadnějších zvratů. Příběh o nacistovi, který si rok po válce stihne v USA vybudovat kariéru, je profesorem a ještě se ožení mi přišel taky trošku přitažený za vlasy. A hlavně - Robinson jako hlavní hrdina mě nebavil, přišel mi jako taková light verze Colomba, Loretta Young příšerně přehrávala a samotný Welles? No překvapilo mě, že je tu ještě celkem hubený a chvílemi se tvářil tak, že z něj šel opravdu strach, ale že by to byl nějaký geniální herecký výkon se říct nedá. Ale čert to vem, poslední třetina kdy se kolem něj stahuje smyčka a vše vrcholí luxusním finále v kostelní věži je špičková. ()

wosho

Už v třinácti (v té době holdující jen vše akční-zbytek nezájem:-)) jsem poznal, že toto je mistrovské dílo! Škoda, že v LK vyšlo jen dvd bez titulků. ()

dopita

Valim voči jak v roce 1946 někdo dokázal natočit takovej mistrovskej thriller!!! Něco takovýho by dokázal natočit snad jen Hitchcock v nejlepší formě. No ale jen to potvrzuje to, že Orson Welles byl génius kterej o několik desetiletí předběhl dobu. ()

Hanys_

Franz Kindler. Nejhrůžnější ze všech nacistů, kterého nikdy nikdo neviděl. I na svou dobu průměrný thriller, který trpí hlavně hodně naivním dějem a vskutku pitomou a přehrávající hlavní ženskou postavou. Na druhou stranu ale nabízí výborného Wellese jakožto ďábelského Kindlera, který trochu tu pachuť nudného snímku přebíjí. 6/10 ()

Rozjimatel

Klasický film noir, na ktorom už dnes môžem vyzdvihnúť jedine jeho obrazovú stránku - tá noirová tieňohra je stále pôsobivá. Naproti tomu príbeh je tak strašne naivný, až je na smiech (a to som v tomto veľmi tolerantný a akceptujem istú mieru naivity, ktorá k týmto klasickým filmom patrí). Hlúpučké postavy s hlúpymi rečami (vrcholom bola postava nacistu zmeneného na svätuškára), veľmi podivný postup odhaľovania pravdy, "ohromujúce" zvraty (pre istotu zopakované aj 3-krát, aby aj tí najpomalší pochopili) - to je len pár z vecí, ktoré ma takmer sústavne dráždili, a to tým, ako tvorcovia podceňovali inteligenciu diváka. V podobnom duchu sa zviezli aj herecké výkony, keď nemôžem s čistým svedomím pochváliť ani jediného herca - karikatúrny detektív s fajkou v hube, ktorý sa stále kyslo tvári (Edward G. Robinson), teatrálne prehrávajúca Loretta Young, či Orson Welles, ktorý pôsobil dosť toporne. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Mikino00

Opět se potvrzuje, že Welles je lepší herec než režisér. Napínavý film s honbou za válečným zločincem, který pomalu postupně spěje k velkému konci. K úplné důvěryhodnosti ovšem pár detailů chybí, například Welles nemá absolutně žádný německý přízvuk, nebo proč ho nezatkl dříve, když už všechno věděl. ()

laepus

Nádherně budovaná atmosféra strachu. Někdo tak skvěle záporný a odporný, přesto uvěřitelný a svým okolím milovaný se neobjevuje v mnoha filmech. Nebyl jsem si jistý, jestli není Orson Welles přeceňován jen díky jedinému skvostu (Občan Kane) - NENÍ! I další jeho filmy jsou vynikající zejména díky němu a Cizinec není výjimkou. ()

ddf76

Pusobivy noir o jednom nacistickem zlociny se skvelou zaverecnou scenou. Orson Welles se nebal jit do zapornych roli, kdy vsichni v Hollywoodu se negativnim rolim vyhybali jak cert krizi. Je ironii, ze detektiva pro valecne zlociny hral Edward G. Robinson, ktery vetsinou hral zlocince a gangstery. Pro milovniky noir povinnost. ()

Petrus1

Tak tohle byla haluz. Když jsme se dodívala na Malého Cezára, ještě se mi nechtělo spát a náhodně sem si vybrala tenhle film - aniž bych tušila, kdo tam hraje nebo o co jde - občas to sice dělám úmyslně, ale ne v tomto případě. Zřejmě tomu osud chtěl, abych pozdní večer strávila ve společnosti Edwarda G. Robinsona. Je fakt, že těch patnáct let od role Rica se na něm podepsalo a i když se pro mě v ten moment proměnil z gangstera do role opačné, připadal mi skoro stejně nesympatickej :-) Asi to bude tím, že se vetře kam se dá (je obdobně dotěrnej jako Colombo) a nikdo neodhalí, že nerozumí ani starožitným věcem, ani hodinám. Za to jim rozumí Rankin, pro něhož oprava hodin znamená spíše posedlost, než koníček. Jenže Wilson ví, že nácek, kterýho hledá, tuhle vášeň měl taky. A když ho Meinike zavede do městečka, kde takovej člověk žije, pojme podezření, že je na dobré stopě. No a když se Rankin u stolu prořekne, že Marx nebyl Němec, ale Žid, utvrdí se komisaře v tom, že je to hledaný Kindler. Ovšem nezatkne ho, ale nechává ho pěkně vykysličit a čeká na nějakej pádnější důkaz, že je to on. Mezitím si hraje dámu a klábosí se všema jako by se nic nedělo... Cizinec není vůbec špatnej film, hlavně závěrečná scéna na věžních hodinách je dobrá, stejně tak i proměna milující ženy...jenže co mi na tom vadilo, je přímočarost. Prostě žádný překvapení se nekoná. Všechno je jasně daný už od začátku. A i když těsně po válce bylo hledání skrývajích se nácků jistě záslužnou prácí (některým to vyšlo tak, že si buď v klidu někde dožili a někteří si slintají na triko v domově důchodců ještě dnes) a téma pro film je to silné, já si nemůžu pomoct, ale mě to úplně nepohltilo. A taky se musím přiznat, že vůbec nejsem znalá Wellesových filmů (ani jako režiséra, ani jako herce) - vlastně jsem s ním viděla jen jeden a v něm vypadal úplně jinak - a tak se mi stalo, že sem ani nevěděla, že ten nácek je on...každej nemůže holt vědět všechno, že...já se polepším :-) Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete "Cizinec si dodnes uchovává Wellesův vizuální šmrnc, ale v roce 1946 již film-noir srovnal krok s jeho láskou k stínům a grotesknu, takže se opravdu ztrácí v záplavě jiných filmů podobného typu... Desítky let před Davidem Lynchem se Welles noří do sousedské maloměstské atmosféry a zalidňuje ji takovými filosofy, kteří podvádějí v dámě, i prominentními kráskami, které se vdávají za fašisty." ()

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015