Cizinec

Russell Metty

Sam Spiegel

Scénografie:

Albert S. d'Agostino

3,5... moje dvoutisícípětisté hodnocení... musel jsem něco napsat!(24.10.2008)

Vzťah počestnej dámy a zločinca, úzkostlivo a dôsledne tajaceho pred svetom svoju hanebnú minulosť, ústiaci do manželstva bolo to, čo ma na filme zaujalo asi najviac. Teda spoločne s rozbehnutím hry na manželkino podvedomie, keďže jej vedomie bolo až priveľmi ochotné kryť manželov zločin. Prečo? Kvôli láske a nepripusteniu si vlastného fatálneho zlyhania v prípade celoživotnej partnerskej voľby. Ak k tomu pridám zaujímavý námet o chytaní po svete rozlezených nacistov a Wellesovu tradične skvelú prácu s tieňovaním, o vynikajúci film je postarané. Rád by som však na základe videného vedel dve veci: a) ako by som sa zachoval ja, kebyže zistím, že moja milovaná je v skutočnosti masovou vrahyňou b) akého pohlavia boli anjeli na kostolnej veži?(18.12.2009)

Napínavá noir podívaná, obohacená o typicky Wellesovské inovativní úhly kamery, působivou hru se světlem a stíny a hutnou atmosféru. Herecky vyčnívá ústřední trojice, charismatický Edward G. Robinson, mírně stylizovaná Loretta Young a hlavně démonický Orson Welles, který jakoby místy parodoval sám sebe. Klasická podívaná studia RKO, opět ovšem nesmírně kvalitní.(10.5.2011)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.1.2009)

Wellesovský standard funguje jako vždy, ale po tom účinném budování atmosféry bych čekal míň zkratkovité finále.(6.8.2011)

• - Dlouhá scéna, ve které Meineke hledá Kindlera byla natočena, ale ve studiu vystřihnuta. (Kulmon)

• - První film natočený po druhé světoivé válce, který ukázal koncentrační tábory. (Kulmon)

• - Nejméně oblíbený vlastní Wellesův film. (Kulmon)