Vzostup a pád jedného gangstra. Caesare Enrico Bandella je drobný provinčný zlodej, ktorého všetci volajú Rico. Nevyniká schopnosťami, intelektom ani výzorom, zato jeho ambície sú výnimočné. Chce sa stať veľkým bossom, a to za každú cenu. Spolu s priateľom, hudobníkom Joeom Massarom, sa presťahujú z vidieka do veľkomesta. Tu sa Rico pridá k bande Sama Vettoriho, čoskoro ho vystrieda na čele gangu a podarí sa mu dostať bližšie k šéfovi podvetia Petovi Montanovi. Ricova ctižiadosť stále rastie a preto si vyslúži prezývku Malý Cézar. Aby získal v mafiánskej komunite rešpekt, nezastaví sa ani pred vraždou policajta. Jeho túžba po moci je taká silná, že si dokonca znepriatelí i okolie a aj vlastní kumpáni sa od neho postupne odvracajú. Začína sa hon na Malého Cézara a je len otázkou času, kedy padne do policajnej pasce. (oficiální text distributora)

Mol

WE'RE IN LOVE WITH ONE ANOTHER. DON'T THAT MEAN NOTHING? NOTHING! LESS THAN NOTHING! LOVE! SOFT STUFF!! Caesar Enrico Bandello byl největší tvrďák z celého města, ale měl svou slabinu a to bylo jeho přátelství s Joe Massara. Herci jsou ve filmu brutálně sympatičtí, ať už je to Otero, Tony nebo Joe. Dokonce bych se do Olgy snad i zamiloval, kdyby to nebyla bonzačka (double crossing yellow). OLGA, YOU CAN'T GO BACK ON A GANG!!! ()

SoolenJV

Z dnešního pohledu plné klišé (vzestup a pád zakomplexovaného skrčka, střelba před kostelem, nábožensky orientovaná italoamerická matinka...). Při druhém pohledu film, který v mnohém definoval žánr gangsterského filmu a zmíněná klišé se staly spíše stylotvornými symboly, ikonickými obrazy. "Malý Caesar" v mnohém zestárnul, někteří herci jakoby stále viseli v éře němého filmu, ale co. Klasika, která stále funguje a úhelný kámen žánru (společně se Zjizvenou tváří). ()

genetique

Gangsterský film, ktorý stojí na začiatku filmov svojho žánru a už sú v ňom badateľné stopy predlôh, ktoré si dodnes vypožičiavajú jeho žánroví kolegovia. Je až neuveriteľné sledovať s akým nasadením sa tvorcovia pustili do natáčania príbehu, ktorý musel v tej dobe poriadne rozvíriť mútne vody. Príbeh o ceste hlavného hrdinu od začiatkov v špinavom biznise, jeho vrchol a následný pád, to je šablóna, ktorú dodnes dodržiava nejeden gangsterský životný príbeh, v mnohých sa však dej sústreďuje na tento priebeh životom omnoho podrobnejšie, mnohokrát aj so stopážou ďaleko cez dve hodiny. V tomto filme je to všetko akési strohé, neučesané a hŕŕ. Žiadna vedľajšia postava nedostáva viac priestoru, aby si divák mohol urobiť o osudoch v gangu komplexnejšiu predstavu. A čo je dôležitejšie, nedočkáme sa ani žiadnej poriadnej zápletky, ktorá je poväčšine hlavným ťahacím prvkom príbehu. Svojím výkonom však mnohé z toho zatienil Edward G. Robinson, ktorý si svojho kladného záporáka užíval do posledného záberu kamery. Na dnešné pomery by som šiel teda s hodnotením určite ešte nižšie, s prihliadnutím na historický význam filmu musím však napísať, že má moje veľké uznanie. 70%. ()

LaciLC

" - - for all then that take the sword shall perish with the sword." Matthew: 26-52 // Jeden z historicky prvých predstaviteľov gangsterského žánru sleduje vzostup a pád arogantného a ambiciózneho gangstra prezývaného "Malý Cézar". Vcelku jednoduchá, no dobrá a pomerne pútavá gangsterka z tridsiatych rokov. Hviezdičku "prihadzujem" za to, že je bez problémov pozerateľná aj po takmer osemdesiatich rokoch od svojho vzniku a osobitne chválim výborného Edwarda G. Robinsona v hlavnej úlohe. V najbližšej dobe sa chystám na Hawksov Scarface [1932], takže nie je vylúčené, že budem prehodnocovať, zatiaľ ale tejto klasike ponechávam päť hviezdičiek. Milovníkom žánru rozhodne odporúčam... ()

Webb

[6,5/10] (First National) (Čb. /// Produkce: Hal B. Wallis, Darryl F. Zanuck /// Scénář: Francis Edward Faragoh, Robert N. Lee podle románu W. R. Burnetta /// Kamera: Tony Gaudio /// Hudba: Erno Rapee /// Nominace na Oscara: Francis Edward Faragoh, Robert N. Lee (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

• Fráze "Mother of mercy, is this the end of Rico?" se umístila na 73. místě žebříčku citací sestaveného Americkým filmovým institutem. (Monco)
  • S Clarkem Gablem byly natočeny kamerové zkoušky. Po jejich zhlédnutí prohlásil producent Jack Warner, že nechápe, co všichni na herci vidí, když vypadá jako taxík s otevřenými oběma dveřmi. Narážel tak na Gableovi odstáté uši. (Komiks)
  • Režisér filmu původně do hlavní role nechtěl Edward G. Robinsona, ale Clarka Gabla. (Monco)