Cizinec

• USA The Stranger (více)

Vyšetřovatel Wilson z komise pro válečné zločiny pátrá po uprchlém nacistovi Franzi Kindlerovi, který se za války podílel na genocidě židovského národa a dosud věří v nacistické ideje. Stopa zavede Wilsona až do poklidného connecticutského městečka Harper. Kindler tu působí pod falešným jménem Charles Rankin jako všemi respektovaný a oblíbený učitel v chlapecké škole. Právě si bere za ženu soudcovu dceru Mary Longstreetovou. Aby se vyhnul vyzrazení, zabije bývalého kolegu Meinikeho, který ho vyhledal. Pátrající Wilson tak přijde o jediného svědka. Jediné, čeho se může chytit, je Kindlerova vášeň pro starožitné hodiny...
Po veledílech Občan Kane a Skvělí Ambersonové natočil Orson Welles příběh v téměř hitchcockovském stylu, založený na přímočarém vyprávění, jasně rozehraných charakterech a pozvolné gradaci napětí. Dokázal tak, že je schopen natočit kvalitní a přitom zcela osobitý hollywoodský film, třebaže ani Cizinec se ve své době nesetkal s žádoucím diváckým ohlasem. (oficiální text distributora)

Akana

Ne tak umělecky ambiciózní jako Kane nebo Ambersonové, stejně ale zase precizně natočené. Skvělá kamera, kompozice scén, stíny - zkrátka Welles v kostce, nadto s napětím a tempem. Utkvěly mi hlavně dvě věci: Wellesův podmračený pohled (ten chlap měl jako herec úžasné charisma a to i po letech jako třeba v Hlavě XXII) a finální scéna na věži kostela. V souvislosti s tímto filmem se mluví o ovlivnění Hitchcockem. Asi právem, ale není náhodou zmíněná scéna naopak předobrazem zvonice z Vertiga? ()

JankaJBLK

S prihliadnutím oka k danému roku 1946, kedy to bolo natočené tak to bolo celkom pozerateľné, aj keď miestami trocha nudné.... ()

Raziel_cz

Učebnicový thriller. A tím "učebnicový" myslím "velmi hitchcockovský". Což je samozřejmě super. Máme tu detektivní zápletku, špióna v hlavní kladné a nacistického důstojníka v hlavní záporné roli a maloměsto v Connecticutu, kde ti dva rozehrají psychologické šachy (nebo spíš dámu, haha...), do kterých zatáhnou i dosud počestné občany. Je to hezky přízemní, s jasně načrtnutými charaktery, rozdanými kartami a stupňujícím se napětím. A především v úvodu krásně noirovou estetikou. Tady fakt moc co vytknout není. ()

JimiH

Další skvělý film od Wellese. Velký cit pro dramatickou stavbu a atmosféru ukázal už ve svých předchozích snímcích, zde ale i přesto, že šlo o projekt, který mu byl vnucen ukazuje velkou flexibilitu při zpracování témat. Jeho herecký výkon je pak mrazivý, stejně jako stoický klid jeho postavy při zakrývání vlastní identity. ()

m4xp4yn3

Od Wellese čekám víc než polopatickou detektivku. Ač se musí nechat, že stylově byl alespoň o deset let napřed, dnes film nenabízí o moc víc než podobné poválečné noiry. ()

marlon

Vizuálne i obsahovo kvalitná noirová dráma, ktorou chcel režisér (i napriek tomu, že sa jedná o jeho najmenej známe filmové dielo) dokázať, že vie spraviť aj komerčný film. Bol prvý, ktorý na filmovom plátne otvorene poukázal na existenciu koncentračných táborov, avšak len jedným zo série tesne postvojnových krimi thrillerov s veľmi vďačnou tématikou o nepotrestaných a spravodlivosti sa vyhýbajúcich nacistických vojnových zločincoch (podobnosť s Adolfom Eichmannom zrejme nebude náhodná). Priamočiary a nekomplikovaný, vhodný pre všetkých, ktorí majú zaľúbenie v prirodzených hereckých výkonoch a intrigujúcej zápletke, podfarbenej politicko-milostným podtónom. Podmanivá atmosféra a mnohé prekvapivé detaily, ktoré neunikli Wellesovmu vnímavému režisérskemu oku, si Vás rozhodne získajú. ()

merlik

Orson Welles odvádí v hlavní roli úžasný výkon. Jak on tu svoji drahou americkou ženušku miluje, jak se mu hodí její oddaná láska a jak se pak pomalu a jistě mění v bestii, kterou byl i za války jako oddaný plánovač koncentračních táborů. Moc pěkný padouch! Děj filmu popisuje cestu za odhalením ukrytého nacistického zločince, jenž se skrývá za nevinnou počestnou fasádou maloměstského učitele. Práce s detaily, stíny přispívá k rostoucímu napětí a finále potrestaného zla se zapsalo do dějin filmu. ()

Gromit

Nejlepší "hitchcockovský" film, který nerežíroval Hitchcock. Orson Welles opět exceluje na všech frontách a jeho Franz Kindler patří k nejdémoničtějším padouchům filmové historie. Cizinec je natolik skvělý film, že mi zážitek z něj nemohl zkazit ani ten příšerný obraz (Levné knihy by se měly víc snažit). ()

-henry-

Cizinec v momentální éře relativizmu a individualizmu působí hloupě tendenčně. Smějeme se kvůli tomu jiným filmům (třeba těm budovatelským z 50. let), není důvod omlouvat tento. Každopádně herec Wells a jeho epizodka s hákovým křížem je to jediné, čím mě ten film zaujal. ()

huzgi

Působivý temný snímek, bohužel na DVD v ne příliš dobré kvalitě. Je to přesně takový film, jaký by mohl natočit i Hitchcock, u toho by byl s větším napětím. Welles je novátor a průkopník v různých filmových směrech, což žánru thrilleru trochu ubírá. Možná by šlo posunout uměleckou stránku filmu, ale určitě šlo hodně o diváky a rehabilitaci po uměleckých, nicméně nevýdělečných kusech. ()

Ikedar

Prvá polovica filmu je celkom rozpačitá, nedôveryhodná a dokonca neúmyselne úsmevná. Potom ale začne lov na "upíra" - pretože hľadaný nacista a netvor prahnúci po ľudskej krvi, majú vo filme spoločného viac než by sa mohlo zdať. "The creator", ktorý môže vyzerať ako bežný človek, ako ho sám vyšetrovateľ Wilson opíše, sa rád zašíva v starej kostolnej veži u cintorína. Jeho žena Mary - obeť, ktorú sa snažia všetci zachrániť pred krvilačnými úmyslami svojho muža, akoby z oka vypadla Lucy, postave zo Stokerovho slávneho románu. A je tam toho oveľa viac, čo by sme mohli pospájať aj s inými hororovými klasikami. A síce ide o najmenej obľúbený Wellesov film, Cudzinec skrýva pod pokrievkou diskutabilný podtext, čo však samozrejme závisí od diváka a jeho interpretácie. A také filmy mám celkom rád. ()

iz67

Uz na tyhle stary veci, na kterych jsem kdysi uzjidel, nemam. Uz zacatek jak nazihunter nenapadne sleduje svuj cil, je nesnesitelny. ()

Kenneth

Krásná ukázka manipulace. Přestože to vypadá, že se z té situace už nedá vybruslit, podaří se mu to zas nějak ustát. Stačí bezbřehá důvěra manželky, která přece nebude víc věřit cizímu člověkovi než svému manželovi. Připomíná to chování Ruska, kdy se zdá, že ta očividná svinstva, která páchají jeho představitelé na Ukrajině, už nemůžou ustát ani u svých lidí, ale vždy se jím daří se z toho nějak vylhat a udržet si jejich podporu. Samozřejmě tam hraje roli víc faktorů. Film má sice velmi efektní závěrečnou dramatickou scénu, pokud se ale nad tím divák zamyslí, tak tomu těžko může věřit. ()

worm14

Cizinec není špatný thriller, do dokonolasti mu ale chybí mnoho. Film neoplývá akcí a spíše hraje na psychologii hlavních postav. Jako nejlepší postavu bych vyděl jednoznačně E.G.Robinsona, jenž dokázal geniálně zahrát "správného" detektiva. Podobnou roli si střihnul třeba v gangsterce Bullets or Ballots. Vůbec s každým jeho dalším filmem ho vidím v lepším světle...je to takový jiný typ hrdiny, než klasičtí tvrdí chlapy, vypalující jednu cigaretu za druhou. Ale zpátky k Cizinci. Délka 95 sice není nějak přehnaná, přesto film sráží dolů spousta hluchých míst. Některé "vypjaté" scény dnes už prostě nudí. Nic na tom nezachrání ani Orson Welles a Lorreta Young. ()

LuckyK

Typicky hitchcockovský film svoj atmosférou, stavbou a hlavně hudbou, ale nedosahuje plně jejich kvalit. Musím ocenit odvahu ukázat první záběry z koncentračních táborů a potěšila zmínka o Československu. ()

pollstro

První film-noir v podání Wellese, který zároveň dostal šanci prokázat ostatním, že je schopen natočit film podle jasně daného plánu a rozpočtu. Jeho určitá tvůrčí míra kontroly byla ze začátku přítomná, ale nekompromisní střihačské dovednosti produkce připravily film o Wellesovu snahu vyvinout mnohem děsivější tón celého příběhu a sám potvrdil, že nic ve filmu nebylo jeho, ačkoliv patrné prvky jeho tvůrčí geniality jsou všudypřítomné. Odstranění některých scén z latinskoamerického pronásledování a několika scén hlavních postav, vytváří znatelnou ztrátu při vývoji, jelikož jejich charakterizace je značně omezená a celkem snadno předvídatelná. První komerční film, který použil dokumentární záběry z koncentračních táborů. Nesmírná škoda, že film vyloží karty ihned na samotném začátku, přičemž se zbaví veškerého tajemství a napětí, které příběh o hledání nacistického zločince, jednoznačně vyžaduje. Závěrečná scéna na kostelní věži je i přesto fantastická. "Well, who but a Nazi would deny that Karl Marx was a German because he was a Jew? ()

Porculus

Skvelý psychologický film s veľmi temnou atmosférou, výbornou Wellesovou réžiou a brilantnými hercami, ktorý má ale aj zopár nedostatkov a múch. Príbeh je občas trošku príliš uletený a fakt, že hlavná postava nemá žiadny cudzí prízvuk považujem za dieru v ňom. *8/10 ()

kedluben

nojo no. mně se zdá, že se o tom nepochybuje, protože je to welles. mně to prostě přišlo možna pěkně řemeslně natočené, ale jinak dost ploché až plytké. navíc od první chvíle, kdy se objevily věžní hodiny v souvislosti s hlavním hrdinou, tak byl zcela jasnej konec, úplně jasná finální scéna. čitelný, průhledný, neinovativní film. ()

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015