Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Šestnáctiletá stydlivka, kterou štve toxická a sexistická atmosféra na střední, se nechá inspirovat bouřlivou minulostí svojí mámy a anonymně vydá školní plátek, který rozpoutá revoluci za rovnoprávnost. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (60)

majo0007 odpad!

všechny recenze uživatele

Feministická teenee báchorka (neflixovská tradícia) s castingovým failom roka - 27ročný Patrick Schwarzenegger ako úchylný stredoškolák... WTF?! Uvedomil si tu niekto z hviezdičkových pičusov, že to "nie je podľa skutočnej udalosti" a že #meetoo vyrábajú "negro tlačenkové buřty"! o ktoré nikto nestojí?! ()

silentname 

všechny recenze uživatele

"Moxie" si podľa mňa našlo tú správnu mieru feminizmu na to, aby z toho nevznikol ďalší mizandrický hnus aký priniesla Sophia Takal. Tento film o témach rozpráva, vie ich podať správne a najmä to nepoňal štýlom, že všetci chlapi sú rovnaké sexistické prasce. Ale na druhú stranu sú veci, ktoré ma na tomto filme nebavili a to sú hlavne všetky klišé, ktoré sa tu samozrejme museli dostať. Viete, ktoré postavy sa v určitom bode pohádajú. Viete, že to film v určitom bode trochu prepáli. Viete, že kamarátstvo v nejakom momente bude nalomené. A viete, že nakoniec to dospeje do happyendu. Sú tu aj určité podobnosti so seriálom "13 Reasons Why", ale to tu nejdem nejako vysoko rozvíjať. Musím ešte ale dodať, že Marcia Gay Harden tu skutočne hrá riaditeľku, ktorá by si zaslúžila výpoveď namiesto ocenenia riaditeľky roka. Ale čo na filme funguje sú podľa mňa vzťahy medzi postavami. Ako vzťah medzi Vivian a jej mamou. Vzťah medzi Vivian a Sethom. A aj vzťah Vivian s jej kamarátkou Claudiou. Takže som rád, že som film videl, určite rozpráva o témach, ktoré sú dôležité a je fajn, že nehádže všetkých chlapov do jedného vreca a uvidíme aj chalanov, ktorí Moxie budú podporovať. Takže v jadre asi prevládajú viac pozitívne dojmy, ale tie klišé a klasické scénky boli naozaj otravné. Hodnotenie: B- ()

Reklama

Aljak 

všechny recenze uživatele

Keďže hodnotenia sú na hranici priemeru, očakávania neboli zrovna vysoké, no napokon musím uznať, že to bolo pre mňa milé prekvapenie. Koncept film výborný, k tomu kulisa strednej školy a povstania proti ponižovaniu, šikane a bezprávia. Hlavná predstaviteľka Vivian bola veľmi nevýrazná (tzv. tichá voda), čo bol nepochybne zámer, ale neviem si v reále predstaviť, že by akurát takáto dievčinka zorganizovala "revolúciu". Každopádne, myšlienka filmu bola dobrá a taktiež aktuálna, takže týmto si ma príbeh jednoznačne získal. Aj keď mi trochu prekážal ten občasný feministický fanatizmus za každú cenu, ktorý už prerastal to antikonformizmu. Za to určite hviezda dole, ale ako celok to bolo, na prekvapenie, vydarené! ()

rikitiki odpad!

všechny recenze uživatele

Těšila jsem se, jak strhám recenze, které film hodnotí jako feministickou agitku, protože vím, jak se na postavení žen naše společnost stále většinově dívá, leč musím se k zápornému hodnocení filmu připojit. Mně nevadí, že to je feministická agitka. Vadí mi, že je to blbá feministická agitka. ____ Hlavní hrdinka projde prozřením a začne bojovat za svá práva. Jestli má důvod být takhle vzteklá a někdy i zlá kvůli konkrétním podnětům, které ji rozčilují, je jedna věc. Je jí 16, je ve věku, kdy ji rozčílí i to, že je právě pod mrakem. Víc mi vadí celkový rámec, do kterého je příběh zasazený. ____ Příběh revolty na střední, což mimochodem je téma jak z teen komedií z 80tek, pracuje s karikaturami, nikoliv s lidmi. Hlavně učitelský sbor, zejména ředitelka, je tak hloupoučká karikatura, že by neprošla snad ani v těch 80tkách. Třídní krasavec alias záporňák nemá jedinou vlastnost, kromě toho, že je slizký a záporný. Jeho finální přečin se ve filmu zjeví zčista jasna, s předchozím dějem nijak nesouvisí, a tak je záměrem tohoto odhalení pouze potvrdit, že třídní krasavec je fakt padouch. Což se před tím projevuje jen tak, že má občas blbé kecy, machruje a jedné dívce šáhne na rameno. _____ Studentka se ohrazuje proti povinnosti číst Velkého Gatsbyho coby knihy o bohatém bělochovi, kterou napsal jiný bohatý běloch. Přitom film má stejnou zápletku – i tady na sebe nevinný vezme vinu za někoho, koho má rád. Proč to udělal Gatsby v knize, je jasné – proč to udělala tady jedna z vedlejších postav není nijak zdůvodněné a k jejímu postavení i zcela nesmyslné. Nemá cenu rozebírat další detaily. _____ Film však ještě hrůzně, kromě toho, že se trapně podbízí náctiletým, posvěcuje kruté stereotypní chování. Když kdokoliv a z jakéhokoliv důvodu nesouhlasí s hrdinkami, je ostarkizován (pravda, tady ve finiši dojde k jisté sebereflexi). Když se někdo zapojí, je rázem přijímán – ale pouze na základě tohoto shodně sdíleného postoje. Viz dívka na vozíčku, které si nikdo nikdy nevšímal, do chvíle než se přidala. Pak ji přijmou, ale jen jako součást hnutí – o ni samotnou se dál nikdo nezajímá. Učitel je fajn, jen když se až téměř vykastrovaně přidá. Spolužák je akceptovatelný, jen když smýšlí a chová se stejně. A to nikoliv jen z pohledu hlavní hrdinky, kde by to bylo vcelku pochopitelné, ale z pohledu celého filmu, jako správný světonázor, který tento film předkládá divákům. _____ A finále? Feministické královny třídy tančí na plese namalované a v mini svíjivé sexy tanečky, aby přivábily samečky. Dost hloupé na údajně feministický film, ne? Za promarněný potenciál k tématu, že dívky mají právo se ozvat, když se s nimi nezachází férově - za to dávám odpad. SHRNUTÍ: Ale v jednom souhlasím. Taky bych se naštvala, kdyby mi někdo radil, že vajíčka musím dát až navrch tašky. Tedy pokud by to neradil opravdu hooodně starý člověk, anebo já nebyla úplně sťatá. ()

Marcos22 

všechny recenze uživatele

Ranařky jsou moderním –náctiletým silně feministickým flákem z amerického středoškolského prostředí, které řeší nejaktuálnější problémy, rezonující na školní půdě. Těmi jsou sexismus a genderová a rasová rovnoprávnost. Film poukazuje na důležitost a nutnost aktivního přístupu studentů v prosazení změn výše zmíněných problematik. Ranařkám se to daří po většinu stopáže především zásluhou vhodně zvolené dějové linky, která není ani přespříliš otravná, ani sladkobolná. Nicméně této přílišné „amerikanizace“ se režisérce Amy Poehlerové nepodařilo vyvarovat v závěru filmu, což jej ve výsledném dojmu značně sráží. I přesto však v divákovi zůstane po konci Ranařek pocit, že byla vážnost látky uchopena s velkým citem, nebyla nikterak zlehčována a ani zostuzována. Právě ve snímcích jako je tento či seriálový 13 Reasons Why vidím v netflixovské tvorbě ohromný potenciál. Vytvořit projekt s nepříliš velkým rozpočtem, avšak s významným poselstvím přesně zacíleným na problematikou nejvíce ohrožené publikum. Za legendární scénu s vygradovanou hláškou „I need a shitload of copies“ zasloužená tříhvězda. 🙂 (3.10.2021) ()

Galerie (11)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama