• Western

Oscar 2024 (2024) (pořad)

Tentoraz bez faciek a rôznych iných nečakaných prekvapení, možno práve preto príjemný večer, jeden z najlepších za posledné roky. S Kimmelom okrem Oscarov nemám žiadnu skúsenosť, ale celkom sa mi jeho humor pozdával, viac krát som sa dobre pobavil. Takisto aj na niektorých odovzdávajúcich. John Cena ma na rozdiel od ostatných až tak nezaujal, oveľa viac by ma zaujala napr. Margot Robbie s takou jednou tabuľkou na jeho mieste. Čo sa týka ocenení, som celkom spokojný, hlavne v hlavnej kategórii zvykli posledných 20 rokov väčšinou vyhrávať filmy, ktoré si to podľa mňa nezaslúžili, ale Oppenheimer bol asi fakt najlepší, aj keď ešte pár filmov z nominovanej desiatky mi treba dopozerať. Len v hlavnej mužskej hereckej kategórii nie som spokojný, u mňa je jednoznačný víťaz Bradley Cooper, Murphy bol tiež dobrý, ale oproti Cooperovmu výkonu možno tak po kolená. Dokonca aj nenominovaný DiCaprio u mňa predčil Murphyho. K ostatným hereckým aj nehereckým kategóriám nemám výraznejšie pripomienky.

Osm a půl (1963)

Môj prvý a na dlho aj posledný maestro Fellini. Tento film som pozeral s asi desiatimi prestávkami počas dvoch týždňov, lebo keby som to mal skúsnuť na jeden krát, tak by som to fakt nezvládol. Už takto to bolo riadne sebatýranie, aké by som neprial ani väzňom v Guantaname. Nepokladám sa za blockbusterového diváka, mám rád umelecké filmy aj európsku produkciu, no na film mám jednu základnú požiadavku, aby mal nejaký dej, aby to o niečom bolo a niekam to smerovalo. Toto je jedna veľká nuda bez hlavy a päty, tých 138 minút pôsobilo ako 1380 minút. Ak toto niekto považuje za umenie... ja teda nie. Za hercov a formálnu stránku 40%.

Osm hlav v cestovní tašce (1997)

Milujem čierne komédie, no táto je jedna z najslabších a jediným dôvodom, prečo si ju pozrieť, je Joe Pesci.

Osm hrozných (2015)

Klasická Tarantinovka s množstvom vybrúsených dialógov (aj keď Quentin dokáže aj lepšie), hektolitrami krvi (takmer všetku si ju zlízla J.J. Leigh) a tradične skvelým S.L. Jacksonom.

Osm na útěku (1967)

Keď sa v komédii nenájde ani jeden moment, ktorý by ma dokázal nie že rozosmiať, ale ani len vyvolať úsmev na tvári, tak je niečo zle. Samotný námet je jasne prvoplánový, no scenáristi ho nedokázali oživiť žiadnym vtipným nápadom. Naopak, svoju nemohúcnosť si museli vynahradzovať zrýchlenými a spätnými zábermi a trápnou naháňačkou v závere filmu. Obával som sa detského osadenstva, lebo komédia s deťmi v hlavnej úlohe znamená dve veci - protivné postavičky a naivný humor. Našťastie tu nemajú až toľko priestoru a ten čo majú, tak sú celkom znesiteľné. To je asi jediné pozitívum filmu. Bob Hope býval celkom vtipný, ale niekoľko desaťročí pred týmto filmom (prelom 30. a 40. rokov), mával dobré hlášky, ale tu je to bieda po každej stránke. A asi tomu ani dabing príliš nepomohol.

OSS 117 se déchaîne (1963)

Lacná napodobenina bondoviek, ktorá zaostáva vo všetkých smeroch - príbeh, herci, akcia... Ale je to pozerateľné.

Ostré předměty (2018) (seriál)

Pre mňa sklamanie. Neviem, či sa to chcelo hrať na Twin Peaks, atmosféra mestečka celkom fajn, ale nemalo to žiadny náboj, napätie, nič. Proste drvivú väčšinu času rovnaká nuda, aká vládne v samotnom mestečku, kde sa mládež baví prevážaním sa na kolieskových korčuliach po miestnych komunikáciách. Dokonca ako to už je zvykom, že každý koniec epizódy je zaujímavý, aby navnadil divákov na ďalšiu, tu boli konce odfláknuté, márne ste čakali na niečo, pri čom by ste si povedali wau. Stále len Amy vyvoláva so svojim šéfom, flirtuje s detektívom a zbližuje sa so svojou ségrou a nič iné sa nedeje. Záverečná epizóda to moc nevylepšila, odhalenie vraha je rovnako hlúpe ako vraždy samotné. Amy a Patricia to jediné držia nad vodou, inak by som ani tých 8 častí nedopozeral.

Ostrov (2005)

Po vizuálnej stránke je to dokonalosť sama a navyše tento film má, narozdiel od predchádzajúcich Bayoviek aj nejakú myšlienku. Veľkým plusom je obsadenie ústrednej dvojice, pretože nielen že sú McGregor a Johansson veľmi sympatickí, ale sú aj skvelí herci. Naozaj tomu niet čo vytknúť. Akčné scény sú také pôsobivé, až zadržiavate dych. Síce to už bolo evidentné po predošlých jeho filmoch, ale po Ostrove je to úplne jasné - pokiaľ sa jedná o akciu vo filmoch, je Michael Bay Boh.

Osvícení (1980)

Takto by malo vyzerať kvalitné prevedenie skvelej knižnej predlohy na filmové plátno. Aj keď samotný Stephen King s výsledným produktom nebol vôbec spokojný (a o niekoľko rokov už osobne dohliadal na televízne spracovanie), Kubrick veľmi dobre vedel, že nie všetko, čo perfektne funguje v knihe, musí tak isto fungovať aj vo filme a pozmenil viacero vecí, vrátane konca, čím vzniklo dokonalé dielo nielen v rámci žánru, ale kinematografie vôbec. Veľkú zásluhu na tom má aj Jack Nicholson, ktorého výkon považujem za najlepší, aký kedy nejaký herec predviedol. Z mimiky tváre a z očí mu srší číre šialenstvo a niečo také môže dokázať buď fantastický herec, alebo naozajstný šialenec. Jeho výkonom sa zrejme nechala strhnúť aj Shelley Duvall, no je vidieť, že nie sú s Jackom rovnaká liga a keď sa dá nejaký herecký výkon považovať za prehrávanie, je to práve ten jej. Keď je nejaký film, ktorý by som sa bál pustiť si v noci, je to práve The Shining.

Otec, syn a milenka (1992) (TV film)

Na TV film celkom príjemná komédia s niekoľkými výbornými hláškami ("Šéf byl debil." "Každý šéf je debil. Tak se snaž, aby jsi i ty byl jednou debil.")