• Krátkometrážní

Songs My Brothers Taught Me (2015)

V necem ten film pripomina dokumenty Roberta Minerviniho. Jen ma misto spiritualniho obsahu entografickou nadstavbu. Paradni dilo o soucasnych Siouxech.

Hlasitější než bomby (2015)

V kontextu hlavni souteze v Cannes 2015 rozhodne film z lepsi poloviny. Predevsim diky par skvelym momentum. Zaroven je ale Trieruv problem, ze honi nekolik zajicu naraz a zadneho poradne nechyti za slechy.

Mrtvé město (1981)

Reziser Roland Verhavert byl vzdy mistrem na vytvareni atmosfery a uz samotne zasazeni do opustenych a liduprazdnych Brugg 19. stoleti ma sve kouzlo. Potiz je ale v pribehu. To je typicky sentiment belgicke literatury 19. stoleti, respektive jeji slabsi casti. Zasadne nesympaticky hrdina navic dela vsechno proto, aby mu publikum moc nerozumelo. Verhavert rozhodne natocil lepsi veci.

V rozpuku (2013)

Takhle mohl vypadat Mustang, kdyby chtely jeho autorky udelat dobry film. Tradice se srazi s vlastnimi predstavami o stesti nekolika lidi, ktere navic jdou casto proti sobe na pozadi vyhrocene doby kratce po rozpadu SSSR. Mistrne natocene, skvela kamera, vyborne vybrani herci. To vsechno dohromady vytvari zivy a uveritelny obraz.

Pojedeme k moři (2014)

Zavisi n ton, jak se na ten film nahlizi. Pokud by to melo nahradit radoby roztomile, ale pritom v jadru lascivni "detske" filmy od Polednakove, tak diky prirozenosti prostredi, hercu a otevirani hlubsich temat by to stalo za dlouhy potlesk. Pokud bychom se na film divali jako na dokonale zvladnuty umelecky pocin, tak do toho to ma hodne daleko. Zapletky a jejich reseni jsou ocekavatelne a styl neni vzdy dusledny. Ja bych se ale klonil k spis k prvnimu pristupu a mam z filmu radost.

Black (2015)

Zrucne natocene s citem pro atmosferu a obsazeni i budovani napeti... Kdyby ale ten film mel cit pro nuance a nejake kontrasty, byl by necim vic, nez jen Romeem a Julii zasazenym do katalogu toho, co provadeji mladistve gangy. Anebo mi chybela alespon mikroanalyza fungovani jejich mechanismu.

Únos (2012)

Je uplne neuveritelne, co staci k tomu, aby film byl zajimavy a napinavy. Lindholm je mistr toho, cemu se rika realismus. Jeho pribehum se da verit. Unos je postaven na davkovani informaci a prepinani dvou hlavnich perspektiv, cimz udrzuje napeti i tajemstvi. V osobe reditele podniku pak otevira moralni dilema, ktere Unos vytahuje nad pouhou napinavou a presne rozepsanou analyzu ekonomiky vydirani.

Viola (2012)

Krasna ukazka toho, ze staci napad a schopnost rezirovat prirozene a uveritelne. K absolutnu mi chybel jen jakysi vymezenejsi bod, ke kteremu se ty nuance mohly vztahovat.

Já, Olga Hepnarová (2016)

Do detailu dotazena a nesmirne silna uvaha o autodestruktivnich vlastnostech spolecnosti, podstaty zla v cloveku, ktera ale nevylucuje i jine vyklady a netlaci ani tak na sdeleni, jako na otazky. Olgu je mozne pozorovat, ale v tom pozorovani je mozne ji pouzit i jako mrazive zrcadlo k temnym strankam sebe sama. Velmi silny film.

Marguerite a Julien (2015)

Pres negativni ohlasy je to suverenni prevypraveni romanticke legendy, ktere ma styl, atmosfert a u ktereho se tematizuje samotne vypraveni. Staci par zaberu ze zacatku a jste uvnitr cele te zvlastni historie, ktera pripomene napriklad pasaze z Mannova Vyvoleneho. Pro me rozhodne to lepsi z hlavni souteze v Cannes 2015.