When Brendan Met Trudy (2000)

Slaby plot, ktory by si zasluzil viac prace, inak celkom prijemny film. Tretia hviezda za vsetky odkazy na slavne filmy sikovne zakomponovane do filmu nie len prostrednictvom citacii, ale aj filmovych titulov a komentarov na plagatoch, ktore doplnaju a vtipne komentuju dej filmu.

Max a maxipříšerky (2009)

"Where the Wild Things Are" rozhodne nie je film pre deti (na to je v nom privela metafor a symboliky), a skor nez o detstve ci dospievani je o dynamike v malej socialnej skupine, a ako sa s nou jednotlivy clenovia vyrovnavaju. Max a jeho okolie sa zrkadli vo svete priser: Carol so svojimi meniacimi sa naladami a castou precitlivostou ako Max, K.W. ktora opusta skupinu aby ostala s novymi priatelmi ako Maxova sestra, Judith (vychovna postava - matka) a Ira (pritelsky, nezny - tak, ako si Max idealizuje svojho zosnuleho otca) ako Maxovi rodicia, a Douglas ako priatel, ktory je vzdy na Maxovej strane (ktoreho ale v "realnom" svete nevidime). Film je mierne ponury a miestami zmatocny, niekedy az prilis znepokojivy, a presne viem, preco sa mnohym nepaci - pocas pozerania som si myslela, ze sa nebude pacit ani mne - ale nakoniec je dojem vcelku pozitivny.

Four Days in July (1985) (TV film)

Vyborne zahrany film z prostredia Severneho Irska, v ktorom nie su nabozenske a politicke rozdiely zobrazene prostrednictvom otvorenych nasilnych konfliktov, ale prostrednictvom kazdodenneho zivota a detailov medziludskych interakcii.

Noční jízda (2013)

Osviezujuco kratky, jedinecny minimalisticky film. Vyborny Tom Hardy, ktory iba prostrednictvom reakcii na telefonaty ukaze ze je na jednej stane uspesny manazer, ktory ma vsetko pevne v rukach, no na druhej priemerny clovek ktoremu sa po ceste Brighton-London rozpada zivot na kusky.

Lásky čas (2013)

Mozno nie najoriginalnejsi film, ktory ale nesklzol do zbytocneho sentimentu (a neobsahuje hlupy a lacny humor!) a odovzda svoju spravu inteligentnym sposobom. Hudobna tema filmu je vyborne vystihnuta piesnami Into My Arms (Nick Cave) a How Long Will I Love You (Jon Boden, Sam Sweeney & Ben Coleman). Rezia, herecke vykony a soundtrack - 5*

L'Extravagant voyage du jeune et prodigieux T.S. Spivet (2013)

Slubny zaciatok, ale bohuzial, k hlavnym postavam sa tazko hlada cesta (povrchne zobrazenie) a rezia je zmatena - necitala som knihu, ale zrejme dosledok zle adaptovanje predlohy?. S cestou T.S. Spiveta do Washingtonu sa film mohol pohrat trochu viac. Zaujimava je rovina s vyrovnavanim sa straty brata a syna.

Goyovy přízraky (2006)

Cloveku sa az nechce verit, ze ten isty clovek, ktory natocil filmy ako "Lasky jedne plavovlasky", "Hori, ma panenko", ci "Amadeus", ma na svedomi toto takmer 2-hodinove klise o spanielskej inkvizicii...

Temný případ (2014) (seriál)

Bez zbytocnych reci, vsetko co bolo vynikajuce: Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Cary Joji Fukunaga, vyuzitie prostredia Louisiany akoby jednej z postav, hudba, dialogy, scenar - Nic Pizzolato!, dramaturgia, celkove neuponahlane tempo.

Kalvárie (2014)

Pribeh o knazovi, ktory sa obetuje za ciny druhych. McDonagh ukazuje, ake lahke (a lacne) je v dnesnej dobe utocit na katolicku cirkev, a ako tazko sa celi ludom, ktori nezdielaju tu istu vieru a presvedcenie, ale aj napriek obvineniam a kritike od predstavitelov cirkvy ocakavaju pomoc, pochopenie a mozno aj zazraky. Kazda postava do pribehu vnasa ine "typove" crty a spolu vykresluju zlozenie maleho (nie len Irskeho) mestecka, kde sa, namiesto cierno-bielej, vacsina udalosti a vyrovnavanie s nimi, odohrava na sivej skale. Velmi cierny humor, velmi dobry casting.

Jak jsem balil učitelku (1998)

Seriozne vtipne, seriozne realne. Pesimisticky, ale plny nadeje, smutny, ale plny radosti.