Naušika z Větrného údolí (1984)

První Myazakiho dílo a přesto tak dobré. Ze všech jeho ekologických filmů snad nejtíživější a nejkrutější, zároveň naplněné snad největší radosti na konci. Příběh plyne ve zvláštních sci-fi kulisách a vyvolává nepopsatelnou atmosféru. Ano kresba by mohla být lepší, ale to je u vedlejších postav v animé běžný problém. Hudba je možná moc syntetizátorová ale nějak to k filmu patří. A konec filmu je jedna z mála chvil kdy jsem brečel.

Romeo a Julie (1968)

Mé nejoblíbenější setkání s Shakespearem. Skvělý herci jež kombinují divadelní a filmový přístup, nádherná hudba, stylová výprava. Plusem určitě jsou i mladičtí herci v roli hlavní dvojice, čímž je dodržen původní příběh. A některé scény Verony kombinované s hudbou vytváří neksutečnou atmosféru. Samozřejmě že je ten příběh klišé a trochu bláznivej ale Zeffireli vás donutí jemu věřit.

Princezna Mononoke (1997)

Jeden z mála filmů s autentickou atmosférou mýtu, který skvěle předvádí buddhistický ideál "nahlížení očima nezástíněnýma nenávistí" na pozadí boje člověka a přírody. Jistá pohádkovost je tu vyvážena nečernobílostí postav a někdy i zbytečným násilím, ale dohromady to tvoří fungující celek. Český dabing mi nepřijde ani tak strašný, ale problémem že dialogy jsou špatně přeložené a film pak občas nedává moc smysl.

Americká krása (1999)

Klasika mého dospívání, film který ve mě vzbudil neodolatelnou touhu dát si poprvé jointa. A s postupem času jsem v něm našel mnohem víc než tu marihuanu. Skvělý Kevin Spacey a stejně tak zbytek herců předvádějící tragikomické drama o americké (a co si budem povídat i naší) společnosti plné sebelži, pokrytectví a neschopnopnosti prožívat jinak než podle vzorců propagovaných společností.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Miluju od Formana skoro vše a je těžké vybrat nejlepší ale asi je to tenhle. Výpověď o pobytu na psychiatrii a o tom že normálnost je relativní. Film má tíživě chladnou a tíživou atmosféru a přesto je plný lidského tepla. Jack Nicholson je samozřejmě skvělý a Louise Flecher je zlejší Saurona a Darth Vadera dohromady. Doufám že nikdy neskončím na psychárně :-)