Princezna Mononoke

Japonsko, 1997, 133 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Joe Hisaiši

Opravdu krásný animovaný film, který už svým tématem i délkou dává na srozuměnou, že pro děti to tentokrát nebude. Dostal jsem se k němu dost pozdě a můžu říct, že mi učaroval. Jak animací, tak scénářem a v neposlední řadě nádhernou hudbou. Bezpochyby se jedná o jeden z nejlepších animovaných filmů všech dob.(2.12.2003)

Hodně jsem o tom filmu slyšela, víceméně samé superlativy, ale mě až zas tak jóóó neohromil, a možná je to právě těmi superlativy. Všechno vlastně bylo na jedničku- příběh, hudba, animace - jen mi trochu vadilo, že mají všichni stejné obličeje, ale to je nakonec muj problém, takže proč ne plné hodnocení? Třeba proto, že jsem nějakou dobu před tím viděla Trio z Belleville a to mi k srdci přirostlo nesrovnatelně víc.(25.6.2005)

Mononoke Hime je jiný svět, svět fantazie, kam se můžeme na dvě a čtvrt hodiny schovat, ale neříkám, že se tam budeme cítit dobře. Postavy v tomto animovaném filmu totiž nejsou jen dvojrozměrně disneyovské figurky, ale opravdové POSTAVY, tj. hrdinové s chybami a lidskými vlastnostmi, kteří váhají mezi dobrem a zlem, stejně jako divák nemůže zcela jasně rozeznat, kam toho kterého hrdinu zařadit, všichni totiž mají své důvody a motivy, kvůli kterým činí tak, jak činí. Nádherný film s kouzelně dokonalou ruční animací patří mezi skvosty žánru, který našim končinám je stále tak trochu utajen...anime.(15.7.2002)

Stejně jako u Radya i u mě jde o první "anime". Musím říct, že příběh se mi docela líbil, i když se mi zdál zbytečně dlouhý. Co se týče animace - moc se mi líbilo pozadí, příroda a vůbec celá krajina, ale moc mi nesedí animace lidí. I když ke konci už mi tolik zvláštní a odlišná nepřišla, možná si zvyknu :-) Každopádně příběh za shlédnutí stojí.(23.8.2005)

Můj první Miyazaki, a hned královského původu. Ne že by to o něčem rozhodovalo, protože od tohoto mága anime se asi horšího než čtyřhvězdičkového filmu, nebo spíš nádherného a hlubokého mýtu převedeného na plátno, nedočkám. (Dodatek 7.1.2012 - několikrát potvrzeno;)) Výjimečnost velkých anime filmů je možná v tom, že je průměrný člověk "ze západu" nikdy pořádně nepochopí, ale stejně jako při čtení zenových fragmentů je mi to jedno a mám z toho jen lepší pocit. Na dvě hodiny se ztratíte z normálního světa a pohltí vás čarovný les...užijte si tu projížďku světem fantazie velkého autora - a vnímejte jeho volání po ohleduplnosti k Zemi, které je tu pokud ne silnější, tak rozhodně působivější než u starší sestřičky Naušiky. 90%(28.5.2005)

Jelikož se jednalo o mou první "anime", nemohu s ničím srovnávat. Ale mohu říci, že Mononoke je velmi důstojným zástupcem nejen žánru, ale i japonské filmografie. Minimálně polovina filmu je jasně za 5 hvězdiček, ale zdálo se mi, že zhruba po hodině začalo trošičku docházet tempo, nicméně stále ještě se dokázal film udržet na velmi vysoké úrovni. Krásná animace, parádní atmosféra a působivé poselství. A náááádherná hudba!(15.10.2003)

Hayao Miyazaki. Je třeba něco dodávat? Snad jen, že Princezna Mononoke je mnohem epičtější než Cesta do fantazie, která oproti ní působí jako malý, intimní snímek. 95% Zajímavé komentáře: Marius, meave, Legas, ap2001, Daae(20.5.2005)

Scénář: Hayao Miyazaki .. Přeložený název slibuje něco jiného, než pak snímek předkládá ("Štěně San“ resp. "Strážkyně pomstivý přízrak" by asi neznělo dětem tak dobře) aneb princezna v trochu jiném smyslu pojetí. Takže o co tedy jde? Lidé bojují proti lesu a jak vidím, každý je s toho pořádně na větvi. Anime, které nepřináší nic fenomenálního, pouze si barvitě hraje na temnou pohádku, plnou démonů, bohů a rozpolcených lidí. Škoda, že film nedrží nasazené tempo a střední část se poměrně vleče, čímž se příběh rozpíná do nevhodné stopáže. Pokud tím měl být epičtější nějak to nefunguje, spíše se stává nevýrazným. Zelení a Al Gore ovšem musí chrochtat blahem. Já si však pro „nejlepší animák“ (z toho, co mi Hayao Miyazaki zatím nabídl není ani Mononoke jeho nejlepší počin - ale který by si tohle označení zasloužil ještě nepovím, několik málo jeho snímků mi ještě chybí dokoukat..) zajdu do jiné stáje :-) 75%.(16.10.2007)

Jestli je tohle vrchol anime, tak na další zástupce žánru opravdu zas až tak zvědavý nejsem. Animace se mi popravdě moc nelíbila, zato hudba mě naprosto nadchla. Díky ní se divák cítí jak v nějakém starém mýtickém světě, kde vládnou zvířecí božstva a člověk ještě není na špici potravního řetězce. Jasně čitelný filosoficko ekologický motiv se táhne celým snímkem, no s přihlédnutím k jeho stopáži by se mohl rozvést mnohem víc. Takhle je ten film sice takový příjemně kouzelný, ale taky trochu plochý. 7/10(4.3.2009)

Rozpočet ¥2,400,000,000Tržby USA $2,375,308Tržby Celosvetovo $159,375,308/80%/(23.9.2007)

Krása. Skvělá hudba Joe Hisaishiho s nádhernou animací + velice zajímavý příběh s ještě zajímavějšími postavami - zajímavé je relativizování dobra a zla. Ekologické vyznění na mě silně působilo, jestli to uvidím ještě jednou, beru igelitku a jdu sbírat papírky do lesa.(14.10.2003)

Pěkně drsná mystická pohádka. Líbila se mi postava Ashitaky, že měl rád přírodu a bohy, ale prostě nemohl popřít svoje lidství a neúnavně se snažil zvolit zlatou střední cestu míru mezi všemi zůčastněnými.(27.8.2010)

Název princezna Mononoke mi připadá zavádějící, vždyť tam o žádnou princeznu nejde. V několika málo akčněkších pasážích mi animace připadala lehce nepřehledná. Jinak krásné. 90%.(16.6.2007)

rozpocet ? trzby celosvetovo $159,375,308 / toto pre mňa není len kreslený animák ale regulérny fantazyhystorický velkofilm ktorý staviam po bok takým dielam ako pán prstenov či nekonečný príbeh(5.11.2006)

Soundtrack Joe Hisaishi: 1. The Legend Of Ashitaka [1:39] .2. The Demon God [3:48] .3. The Journey To The West [2:33] .4. The Demon Power [0:34] .5. The Land Of The Impure [3:00] .6. The Encounter [0:50] .7. Kodamas [2:27] .8. The Forest Of The Gods [0:39] .9. Evening At The Ironworks [0:39] .10. The Demon God II/The Lost Mountains [0:57] .11. Lady Eboshi [2:48] .12. That Tatara Women Work Song [1:27] .13. The Furies [1:28] .14. The Yound Man From The East [1:25] .15. Requiem [2:22] .16. Will To Live [0:30] .17. San And Ashitaka In The Forest Of The Deer God [1:39] .18. Princess Mononoke Theme Song (Instrumental) [2:08] .19. Requiem II [2:12] .20. The Battle Drums [2:45] .21. The Battle In Front Of The Ironworks [1:26] .22. The Demon Poser II [2:30] .23. Requiem III [0:54] .24. The Retreat [1:30] .25. The Demon God III [1:13] .26. Adagio Of Life And Death [2:08] .27. The World Of The Dead [1:28] .28. The World Of The Dead II [1:33] .29. Adagio Of Life And Death II [1:05] .30. Ashitaka And San [3:10] .31. Princess Mononoke Theme Song - Sasha Lazard [1:20] .32. The Legend Of Ashitaka Theme [5:03](10.5.2011)

Dabéři si měli uvědomit, že Princezna Mononoke není tak docela příběh pro děti, přestože se jedná o animovaný film. Postavičky promlouvající o vážných věcech dětsky naivním hláskem mi místy opravdu slušně kazily požitek z jinak vynikajícího filmu. K němu samotnému bych podotkla, že už vzhledem k nezvykle temnému příběhu laděnému především do stylu přírodní fantasy, které je plné duchů, bohů, vil a kouzel – sem by mi mnohem lépe sedly tmavší, sytější a výraznější barvy a ne tak pečlivě jemné a ostré kontury. Tohle byl můj první celovečerní japonský animovaný film, takže jsem se vzhledem k nic moc dabingu a nutností vyrovnávat se s jiným typem animace, než který jsem očekávala, musela trochu poprat s tím, abych se do filmu opravdu ponořila. Ale věřte mi, když se vám to podaří, Princezna Mononoke se vám bohatě odmění.(1.7.2005)

Fascinujúca atmosféra. Miyazaki má obrovskú fantáziu. Jeden zápor tu ale je: keď sem-tam odídeme z lesa do mesta, stráca film tempo a kúzlo.(1.11.2004)

Nejslabší Miyazakiho epos, přesto s pocitem komplexního díla. Jakmile se po nezvykle nevýrazném rozjezdu poprvé objeví San, příběh chytne a až na malé výjimky nepustí až do působivého a animačně úchvatného závěru. Těmi výjimkami jsou epizody odehrávající se v Železném městě, které se snaží vměstnat do Mononoke trochu toporný humor, který působí jako pěst na oko. Vše ostatní je ale pohádka v tom nejkladnějším slova smyslu. Kdykoli jsou v jednom záběru San a Ashitaka, ale hlavně, když Miyazaki rozdává nápady své bohaté pokladnice zvané fantazie. Vlci, lesní tvorečci nebo sám velký Duch lesa ve mně vyvolávaly pocit jako bych se díval na zfilmovanou báseň.(22.6.2006)

Vážení milovníci filmu, vitajte na odovzdávaní cien za najlepší animák všetkých čias. A nominovaní sú : Shrek, Úžasní, MravecZ, Cesta do fantázie a Princezná mononoke. Víťazom je : Princezná Mononoke. Čo na ocenenie víťazi ? Ashitaku : " Rozhodne sme to nečakali, lebo náš film je určený pre rozmýšľajúceho a citlivého diváka, nie je až taký zábavný a je dosť filozofujúci. " San : " No ja to celkom nechápem, veď Fiona, Elastina i Bala sú omnoho krajšie dámy ako ja...i keď kérky sú teraz v móde" " Ďakujeme" ... A čo na to porazení ? Shrek : " No je pravdou že náš príbeh je skôr zábavný, než obsažný... " Fiona : " San je lepšia v bojových umeniach a jazdí na vlku....a ja chcem kérky..." Osol : " Asi som bol PRÍLIŠ otravné malé zviera...." Bob Incredible : " Za svoju rodinu toľko že celkom nevieme či chceme baviť alebo poučiť, hlavne zachraňujeme svet stále dookola. " JackJack "...beeeeee" (vyplazí jazyk, zmení sa na zombie-baby a uhryzne moderátora). MravecZ : "Asi som príliš neurotický aby som dostal nejakú cenu ... načo som sem vlastne chodil, keď na Oscaroch chýbam už pár rokov...." Džihiro : "No môj príbeh je asi na akadémiu veľký úlet, takže sa teším, že cenu má moja staršia sestra." A to je na dnes všetko, víťazom je právom Mononoke, zdá sa, že ľudia v Akadémii pozbierali posledné zvyšky rozumu...10/10(10.1.2005)

Tak ja nevim, me proste ty Miyazakiho animaky moc neberou. Jasne, neda se tomuhle chlapkovi uprit obrovska fantazie, ale to je asi tak vsechno. Animace je uz dneska dost zastarala a nerek bych vylozene hnusna, ale proste nic moc. Pribeh taky neni buhvijakej, v podstate kdyz si clovek odmysli ty lesni bozstva, je to cely dost jednoduchy. Navic ma film 130 minut, tudiz se sem tam dostavi lehka nuda nebo hluchy mista. Nicmene je tu jedno zasadni plus. Miyazaki se s tim nesere, takze tu po desitkach chcipaj zvirata i lidi, krev caka na vsechny strany a neni nouze o usekany hlavy, ruce a nohy. Coz me docela prekvapilo, to bych v animaku fakt moc necekal. Nicmene o nadprumernej animak se proste jedna, svy kvality ma, takze to ty 4* da.(8.7.2010)

<< předchozí 1 2 3 4 10 20 29 38