• Krátkometrážní

Rivalové (2013)

Původně jsem myslel, že Rush projde mimo mě, aniž bych se u něj nějakým způsobem zastavil, ale zdejší hodnocení mě nakonec nalákalo a šel jsem do kina. A jak dobře jsem udělal! Rush je totiž filmem, který má absolutně všechno - od zajímavého námětu, přes výbornou režii, až po trochu romantiky. Z čeho ale těží nejvíce je neutuchající tempo. Od začátku do samotného (mimochodem velmi povedeného) konce jsem hltal každé slovo, každé gesto, každé sešlápnutí plynu, každou zatáčku... Skutečně jako závody F1 v době, kdy ještě bylo na co koukat. Označení ,,film roku" nebude daleko od pravdy.

Město (2010)

Tak to začíná vypadat, že mi Affleck - režisér přinese o poznání více radosti než Affleck - herec. Jeho Město je totiž sice poměrně nenápadným, ale za to nesmírně kvalitním snímkem s výborným scénářem. Co mě ale potěšilo nejvíc byla takřka naprostá absence nesmyslů (tak vzácná pro tento žánr!) a správná dávka nepřestřelené akce. Výborný je také samotný závěr, který dává zapomenout na malinko nudnější prostřední část filmu. Žádné podstatné výtky nemám a nevidím tak důvod proč hodnotit pod 5*.

Služební román (1977)

Nějakou dobu jsem přemýšlel, jaké adjektivum tenhle film charakterizuje nejlépe, až jsem zůstal u jednoduchého slova ,,příjemný". Nesmírně příjemný. Služební román je totiž natolik jednoduše stravitelný a milý snímek, že se musí zalíbit snad každému a i když jsou dvě a půl hodiny na romkom nesmírně dlouhá stopáž, tomuhle kousku to perfektně sedí. Výborná romantická atmosféra, spousta inteligentně vtipných hlášek i situací, úžasná hudba (!), vynikající hlavní i vedlejší postavy... Pokračovat bych mohl dlouho, ale asi je to už zbytečné. Zkrátka výborný film, o to působivější kvůli době a zemi, v jaké vznikl.

Příběh z Bronxu (1993)

Musím říct, že jsem překvapen. Mám tenhle žánr nesmírně rád, ale od tohoto příspěvku jsem toho moc nečekal. Ve stínu tradičních a drsnějších příběhů z podsvětí se na tenhle snímek zapomíná, přitom se jedná o naprostý klenot. De Niro dokázal výborně zužitkovat zkušenosti, získané z předchozích gangsterek a vzešel z toho příjemný, pomalu plynoucí film s dobře napsanými postavami, výborně zachycenou atmosférou a povedeným koncem. Pokud očekáváte drsné přestřelky, odklízení mrtvol či obchodování s kokainem, sáhněte po něčem jiném - ale těm, kteří mafiánské prostředí obdivují tak jako já nebo malý Calogero, mohu toto (v rámci žánru) netradiční pojetí jenom doporučit.

Kokain (2001)

Další důkaz toho, že je Depp hercem mnoha tváří. A jako drogový magnát obstál na výbornou. Ale to neplatí pouze o něm - celé herecké obsazení mi sedlo na míru a film jako takový jsem si i díky tomu nesmírně užil. Přispěl k tomu i zajímavý příběh, výborná atmosféra a dobré tempo, díky kterému jsem se ani chvíli nenudil. Opravdu povedený film.

V zajetí démonů (2013)

Můj jednoznačně nejlepší hororový kinozážitek. Ten film má prostě všechno, co kvalitní horor potřebuje - dobrý příběh, atmosféru i obsazení. Navíc nestojí jenom na tupých lekačkách, ale napětí buduje postupně a co oceňuju takřka nejvíc - nemá hluchá místa. Vytknout nemohu vůbec nic, proto je hodnocení z mojí strany celkem jednoduché.

Vyhlídka na vraždu (1985)

Oproti Octopussy Moore vypadá, jako by snad vypil elixír mládí. Je živější, přesvědčivější a zábavnější. Navíc má po boku výbornou bondgirl a proti sobě jednoho z nejlepších padouchů série. Walkenův Zorin byl jednoduše skvělý. Jedna z mála bondovek, které nemám co vytknout a proto, co se týče hodnocení, není co řešit.

Ďáblův advokát (1997)

,,Kevin, I'm not crazy. You have to believe me." Přiznám se, že mi trvalo poměrně dlouho, než jsem si zvykl na Reevese v podobné roli a i na konci jsem poněkud bojoval s pocitem, že to místo něj chtělo někoho jiného. Jinak ale mohu jenom chválit. Klasické právnické dilema zde bylo zvládnuto úchvatně a to především díky Al Pacinovi, který zahrál ďábla tak, jakoby jím opravdu byl (smích, gesta, mimika - paráda). Navíc celé drama nesmírně těží z toho, že graduje ke konci, tudíž divák bez problému zapomene na trochu nudnější začátek. Jednoznačných 5 to není, ale za nesmírně povedený závěr to přece jen zaokrouhlím nahoru.

Očista (2012)

[Cinema Mundi 2013, Brno] Další ze severských dramat, které mě naprosto dostalo. Nesmírně silný příběh, dobré herecké výkony a spousta emocí nenechají chladným asi nikoho a po konci zanechají pocit, který se jen těžko k něčemu přirovnává. I technicky je film na velmi vysoké úrovni a potěší několika vizuálně zajímavými scénami (podzimní listy v kaluži krve). Těžko říct, jestli bych Puhdistus chtěl někdy vidět znovu, tak jako tak se jedná o jedno z nejsilnějších filmových poselství, které jsem nejen v poslední době viděl.

Foo Fighters: Back and Forth (2011)

Foo Fighters jsou už nějaký ten pátek mou oblíbenou kapelou a jejich pražský koncert byl pro mě největším hudebním zážitkem v životě, pochopitelně jsem si tak nemohl ujít ani tenhle dokument. Přiznávám, že jsem plné hodnocení očekával už před začátkem, ale za sebe můžu říct, že po těch necelých dvou hodinách úžasné hudby a zajímavého příběhu, je dávám s naprosto čistým svědomím. Úvod s Nirvanou mě příliš nenadchl, ale jak se dokument blížil ke konci, užíval jsem si ho víc a víc. Možná, že na to, jací jsou Foo Fighters divoši působí tenhle projekt až moc korektně, ale ve výsledku to moc nevadí. Jejich historie je působivá a z hudby mrazí v zádech (v tom nejlepším slova smyslu), tak co víc si přát? ,,I feel good about the good things, I feel bad about the bad things, but I wouldn't change a thing."