• Krátkometrážní

Sedm let v Tibetu (1997)

,,If a problem can be solved there is no use worrying about it. If it can't be solved, worrying will do no good." Hezký snímek o prolínání zcela rozdílných kultur, se kterým mám jeden zásadní problém - postava Heinricha Harrera mi na plátně připadala natolik nesympatická, že jsem té jeho dlouhé cestě za přeměnou jednoduše nevěřil. Ačkoli mám Brada Pitta docela rád, tady mi neseděl a jeho neustálé namyšlené úšklebky byly místy vyloženě iritující. Díky krásným záběrům hor a výborné hudbě to ale i tak byl vcelku příjemný zážitek.

Nikdo (2021)

,,I hope these a**holes like hospital food." O poznání lépe stravitelnější než Najšullerova prvotina, přitom stále poměrně originální počin. Odekirkův Hutch není klasickým akčním hrdinou a v první půlhodině diváka zdárně tahá za nos, aby po chvíli ukázal, že za to taky umí vzít. Přiznám se ale, že mi tato castingová volba příliš nesedla. I tak si myslím, že se Nobody vyvedlo a jako svěží akční jednohubka poslouží velmi dobře. Lepší 3*.

Úsměvy smutných mužů (2018)

Nemohu se zbavit dojmu, že tenhle depresivní náhled do světa alkoholiků mohl zajít o poznání dál. Chybí tomu trochu víc emocí a scén hodných zapamatování. Jinak je to ale na české poměry velmi povedený snímek, který má své poselství a donutí k zamyšlení. Švehlík navíc podal výborný výkon. Celkově lepší 3*.

7 žen a jedna záhada (2021)

Po delší době jsem viděl film, o kterém jsem předem nevěděl vůbec nic. Když to na mě vyskočilo v nabídce Netflixu, barvy a název evokovaly něco na způsob Knives Out (tento předpoklad byl daleko od pravdy) a dal jsem tomu šanci. Hned na začátku mě překvapila italština (bez počáteční znalosti jsem očekával další americkou produkci), ale na škodu to rozhodně nebylo. Celý snímek působí velmi divadelním dojmem, ať už jde o dialogy, prostředí několika málo místností či jednotlivé postavy, u kterých je kladen důraz na jednu hlavní vlastnost. Scénář je malinko zklamáním v tom, že se samotná vražda ve výsledku až tolik neřeší, spíše se čím dále ukazuje jak moc je celá skupina zvláštní a kdo má jaké problémy. Od začátku mě to ale vlastně docela bavilo a díky krátké stopáži velmi uteklo.

Na nože: Glass Onion (2022)

,,Mr. Bron, I've learned through bitter experience that an anonymous invitation is not to be trifled with." Jak to tak bývá, druhý díl za tím prvním zaostává. Důvodem je přitom za mě zejména přetažená stopáž. Jinak je to opět stylová detektivka zasazená do atraktivního prostředí s poměrně slušnou hereckou sestavou. Děj je poutavý, takřka dvě a půl hodiny ale diváka v pozoru prostě neudrží. Být to o půl hodiny kratší, šel bych asi s hodnocením výše.

Známí neznámí (2021)

Už je to 5 let, co jsem viděl italskou předlohu, do přesného srovnávání se tak pouštět nechci, ale musím říct, že se česká adaptace poměrně vyvedla. Herecká sestava mi vyhovovala (nejvíce pak Pauhofová a Hofmann), dialogy nevázly a zápletky byly vcelku uvěřitelné. Nebýt originálu, kvůli kterému ostatně odpadl jakýkoliv prvek překvapení, hodnotil bych asi o stupeň výše.

Polární expres (2004)

,,Seeing is believing, but sometimes the most real things in the world are the things we can't see." Přiznám se, že první polovina mě takřka vůbec nebavila - neseděla mi animace a cesta vlakem ničím nezaujala. Po příjezdu do cílové stanice se to naštěstí změnilo, kdy příběh dostal trochu grády a zobrazení vánočního severního pólu navodilo tu správnou sváteční atmosféru. Hlas Toma Hankse funguje jako vždy na jedničku, ale i tak se Polar Express k mým oblíbeným animákům řadit nebude. ,,There's no greater gift than friendship."

Krotitelé duchů (1984)

,,Who ya gonna call?" Když se řekne ,,kultovní film", Ghostbusters se mi vybaví mezi prvními. A to i přes to, že jsem je poprvé celé dokoukal až teď, tedy skoro 40 let po natočení. V době vzniku to musela být opravdová pecka. Dnes se hlavně na efektech už hodně podepsal čas a některé scény v očích dnešních diváků mohou působit až směšně, ale pořád je to poměrně zábavné a Bill Murray táhne dodnes. I v porovnání s jinými dobovými komediemi mi však chybělo více vtipu. ,,Ray, when someone asks you if you're a god, you say "yes"!"

Bonnie a Clyde (1967)

,,This here's Miss Bonnie Parker. I'm Clyde Barrow. We rob banks." Na konci 60. let to musel být neskutečný filmový zážitek. Dnes už se na tomto legendárním snímku bohužel dost podepsal čas. Stále to za zhlédnutí stojí, ale ději už poněkud chybí tempo a jednotlivé scény působí místy jako negradující epizody z jednoho zločinného putování. Přiznám se, že mi nesedlo ani obsazení, kdy zejména vedlejší postavy byly v některých pasážích vyloženě otravné. Co se mi naopak určitě vryje do paměti, je výborný závěr.

Týpci a zbraně (2016)

,,Everyone's fighting over the same pie and ignoring the crumbs. I live on crumbs." Přikrášlené příběhy o skutečných postavách jako Efraim Diveroli mám na plátně rád a tento měl rozhodně potenciál. Jonah Hill se role chopil dobře, bohužel tomu ale chybí propracovanější scénář. Vše působí zbytečně jednoduše a není zde žádný extra prvek, který by film vystřelil z šedých vod nevýrazného průměru. Postava Davida Packouze ve výsledku působí nesmírně nudně a nemůžu se zbavit pocitu, že zrovna na tomto morálním boji (obyčejná práce a čas s rodinou vs. pašování zbraní na druhém konci světa a spousta peněz) by šlo celý příběh postavit. Místy jsem se bavil, ale převažujícím pocitem je bohužel zklamání.