Primavera

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
    • 30.4.2017  22:55
    Taboo (TV seriál) (2017)

Mala som problém strhnúť oči z démonického Hardyho. Minimalizmus slov a maximum hereckého výkonu. Mala som problém zastaviť akúkoľvek časť na krátku dobu, že si urobím prestávku. Nedalo sa. Dej bežal, pohlcoval, výborný nadupaný seriál. Nemám čo vytknúť.

• 20.4.2017  08:39

Nebola to žiadna zbierka skečov a neboli tam ani tie afektované dialógy kredenc typu, je to komédia s crazy dejom, recesia, total uletený film, ktorý paroduje naše smotanové "celevriti". Aj keď toto nie je moja "šialka" kávy, oceňujem, že v slovenských podmienkach sa urobilo takéto niečo takmer na kolene - scenar si robili z veľkej časti samotné herečky.

• 16.4.2017  23:24
    Masaryk (2016)

Ako žena-divák som nedostala porciu pekných chlapov v akcií, lebo starci riešili politiku, jeden na kokaine preťahoval popritom aj mladé babenky a vegetil na psychiatrií... a potom na mňa padla nostalgia celej tej atmosféry, ticho pred búrkou, zúfalstvo pred vojnou, sebadeštrukcia Masaryka, ktorý sa stal politikom, aj keď miloval umenie, varoval pred zlom a vinil sám seba, že ho nedokázal zastaviť...Bolesť citlivého rozporuplného človeka, ktorý bol akoby omylom v politických sračkách, ma nakoniec dostala.

• 16.4.2017  08:07

Po rokoch som si film pozrela druhýkrát, lebo medzitým valcovali kiná Twilighty a zodpovedne môžem prehlásiť, že čo sa týka upírov, tak staré filmy majú noblesu a myšlienku na rozdiel od twilightových sračiek. V tejto starine dokonca riešia ľudský chtíč po večnej mladosti, morálku a niekedy aj celkom vtipne piť alebo nepiť.... Byť alebo nebyť (vrahom ľudí).

• 12.4.2017  21:41
    Pátá loď (2017)

Škoda tej nudy, ktorú spôsobila prílišná snaha o umelecký dojem, lezúce chrobáčiky ho neurobia. A tak nebol. Škoda myšlienky o potrebe lásky pre dieťa, ktorá sa minula vďaka hlúpemu textu záverečnej pesničky "keď deti majú deti...." a prestárnuté staré dievky bez detí sa mohli tešiť, že toto sa im nestane. Knižnú predlohu by som si vedela predstaviť spracovanú aj lepšie, lebo je výborná. Film už taký nebol. Fakt škoda, lebo na to mal našliapnuté.

• 9.3.2017  22:56
    Únos (2017)

Film je skvelou ukážkou slovenskej spravodlivosti, na ktorú ako povedala Robova matka, sa nedá veriť. Mečiar bol aj po tomto únose a Remiášovej vražde stále populárny, čo je choré na tomto slovenskom národe a a je fajn, že to vo filme silne rezonovalo. Možno sa mnohým otvoria oči.

• 7.3.2017  23:37

Napriek pár nereálnym drobným záležitostiam za silnú výpoveď a schopnosť bez hlúpeho sentimentu zalomcovať nervovou sústavou tomu musím dať plný počet. Páči sa mi spracovanie myšlienky, že niekedy je muž lepší rodič než žena.Omar Sy vedel presne, že takáto úloha mu bude sedieť, očividne je v tom už doma. A napokon parádny záver, ktorý donúti každého premýšľať nad časom, ktorý nám bol vymeraný.

• 5.3.2017  00:02

Super koktail akčných scén, napätia, emócií... Dopriala by som všetkým dôchodcom ten zelený gumidžús, po ktorom skákal dôchodca Wolverine po lese jak za mlada. A tiež ma potešilo Xavierove poznanie, že večer strávený s rodinou, s blízkymi je možno viac ako zachraňovanie celého ľudstva. Nakoniec, keby to každý vedel, nebolo by treba nikoho zachraňovať.... Jasne, píšem to akože vtipne a mám pritom slzičky v očiach. Dôstojné ukončenie Wolverina, vlka samotára, rebela, akým je občas každý z nás.

• 19.2.2017  23:54

Z chalanov s problémami zrelí chlapi s problémami.... Naháňačka super, lúpež tatka so synom pobavila, retro zábery nostalgia, hudba parádna, bolo tam všetko a bolo to pokračovanie hodné kultovej jednotky.

• 9.2.2017  22:34
    Mladý papež (TV seriál) (2016)

Cirkev na rozdiel od Boha nie je zaujímavá, nakoľko je v nej málo skutočných osobností. Seriál prináša fiktívnu postavu pápeža, síce tradičného, ale zároveň prekvapivo iného, čistého vo svojej ľudskej podstate. Takáto osobnosť sprvu desí, ale postupne všetci naokolo zisťujú, že vie o nich viac, ako oni sami o sebe, trestá do takej miery, do akej je to pre vinníkov prospešné. Úvod hudba k seriálu perfektná vecička. Jude Low prekonal sám seba.

• 9.2.2017  13:46

Aj keď som nečakala (knihy som čítala) oslnivé filmové dielo, toto ma dosť sklamalo. Z knižnej predlohy urobil pán manžel spisovateľky katastrofálny scenár. Mizerné že vraj erotické scény, dramatickým udalostiam (havária vrtuľníka) venovaný primalý priestor, dialógy nudné, až infantilné. Za toto by som mu ako manželka odtrhla gule. Nezachránili to ani herci, nie sú to zatiaľ také výrazné herecké osobnosti, aby ponúkli náhradné potešenie. Potom človek sedí v kine a sleduje také hlúposti, ako že Chris si najprv chytí vo výťahu špinavú topánku a potom rukou šup do Aninej vagíny. Alebo reakcie so zavedenými Venušinými guličkami, kedy sa tvári Ana trebárs pri sadaní na stoličku, ako keby si masochistka sadala na pichľavého ježa.

• 15.1.2017  22:55
    Pasažéři (2016)

Aj keď je film určený tínejdžerom, omg, nevychovávajme z nich debilov. Hlavný hrdina, zručný mechanik, s atletickým telom, si po predčasnom prebudí na lodí s tisíckami hybernujúcich vyberie nádhernú samičku, ktorá ho zrovna chce, feromóny fungujú a aby na neho nebola naštvaná, tak pre istotu sa kozmická loď začne kaziť a zasa omg, to je milé prekvapenie, zobudí sa šéf mechanikov, aby im poradil čo a ako, aby zachránili svet, pardón, časť sveta a znovu, to je fakt hrozná náhoda, to neprežije, lebo do trojky by bolo blbé... Mizerný treťotriedny scenar, ktory nezachránila ani JL.

• 11.1.2017  00:12

Radosť vidieť, ako režisérka dokázala vytrieskať z dobrého námetu šťavnatý zábavný film a hercov dohnať k takým skvelým výkonom, aké predviedli. Sedela som v kinosále a premýšľala, či je toto naozaj česko-slovenský film, alebo som už v Holivúde. :-) Klobúk dole, všetci zúčastnení. Tak sa to podarilo. Film, ktorý nám je humorom viac blízky ako trebárs crazy Bridget a jej denníky, žiaden povestný slovenský nasilu umelecký pátos, ale ľudsky hrejivý humor s trochou smútku v podtexte, že život v našich zemepisných šírkach nie je crazy, ale sranda, zvládame ho... Malo to cit, humor, bolelo to, aj rozosmialo. Film splnil všetko, čo som nosila o našom čs- filme na spodnej strane viečok.

• 16.11.2016  22:57

Námet v podobe skutočného príbehu ponúkal oveľa lepšie možnosti ako urobiť z toho prepálenú vlasteneckú ódu s nasilu vloženými religióznymi prvkami. Neuveriteľné dialógy, návrat vojakov pod spŕškou paľby pre stratenú bibliu, ktorú potrebuje ich zranený hrdina-záchranár, celá tá pompéznosť hudobného podmazu, ktorá ma mala presvedčiť o hrdinovi národa amerického.... skôr mi to pripomenulo filmy o hrdinskej sovietskej armáde, na ktoré ma ako decko nasilu vláčil socialistický školský systém. Keď to porovnám trebárs s maďarským Saulovým synom, kde som už v prvých minútach precítila nezmyselnosť vojny, tu som bola filmovo frigidná. Gibson príliš tlačí na pílu, okázalý hrdina je smiešny.

• 4.11.2016  08:08

Takýto akčný hrdina je príjemne osviežujúci. Žiaden zdravý alfasamec, ktorý zabíja hlava-nehlava. Autista, ktorému ešte priťažila matka, ktorá zbabelo necháva choré dieťa s otcom a uteká z domu za iným... No nevraždili by ste? :-) Myšlienka filmu, ktorá silne a často rezonovala je výsostne aktuálna, keďže sa nám rodí viac a viac autistov. Nie sú nebezpeční. Sú len iní. Dokonca veľmi vtipní. Ten sarkazmus vo filme ma bavil.

• 14.9.2016  15:10

Vydarené pokračovanie kultovky. Emma Thompson v úlohe sarkastickej gynekologičky je skvelá a Bridget je stále rovnako zábavná.

• 1.9.2016  09:03
    Černá smrt (2010)

Zmiatlo ma označenie mysteriózny, ale bolo to tak dobre, pretože som tým pádom neuhádla, že za tým všetkým nadprirodzeným sa ukrýva celkom obyčajná ľudská vychytralosť, samoľúbosť a túžba vládnuť, no a v spojení so znalosťou prírody a zvlášť byliniek je to dokonalé čarodejníctvo. Chlapec v mníšskom mundúre zaplatil za naivitu príliš vysokú cenu, ale to aj platíme chytrákom, čo nás ovládajú a takisto im všetko naivne žereme, všetci. Fajn myšlienka a že stredovek! :-)

• 17.7.2016  22:40
    Ant-Man (2015)

Ten vtip ako pridaná hodnota ma dostal. Už som nebrala záchranu sveta tak vážne a ten fuj, to je ale škaredý pes, tak to som ľahla rehotom. Super. Aj ja chcem takého psa, vymením za nášho normálneho.

• 11.7.2016  12:11
    Fish Tank (2009)

Silný film, reálny... sprvu vás aj napadne myšlienka, že príbeh bude smerovať k tomu, aby outsiderka, čo okrem lásky k tancu, nič nemá, vyhrala tanečný konkurz a život jej okrem kopancov ušetril aj pohladenie, ale dopadne to prekvapivo celkom inak. Trpko reálne.

• 6.5.2016  10:09
    Teorie tygra (2016)

Výborne urobená komédia s excelentnou myšlienkou. Ak žijete s niekým podľa jeho predstáv, ak kontroluje vaše jedlo, oblečenie, trávenie voľného času... tak žijete jeho život, nie svoj. Pokiaľ si nesplníte vlastné sny a predstavy, tak ste ani nežili. Veterinár Jan to síce neskoro, ale predsa len pochopil a po prvotnom zbabelom riešení sa v závere filmu konečne slobodne rozhodol. Hausbot bol fantastický a kocúrov nemožno sterilizovať.

• 31.3.2016  23:43
    Saulův syn (2015)

Najprv som bola prekvapená, že ma posledných 15 minút už tak dej nebavil a bolo mi jedno, či Saul zahučí alebo nie. Až neskôr mi došlo, že to je práve ten výsledok, ktorý je vyvolávaný v ľuďoch pobytom v koncentráku. Každému je jedno nielen to, či zahučí niekto vedľa neho, ale postupne mu prestáva záležať aj na sebe samom... Kamera fantastická, rozmazané pozadie, kde nezáležalo na tom, či je tam krv alebo ľudské výkaly a prirodzená ľudská chtivosť vidieť smrť (v obyčajné dni sa to prejavuje obyčajne na našom očumovaní obetí autohavárií na diaľnici...) je všetkou tou hrôzou všade naokolo zmenená na bolestnú apatiu umierania zaživa. Nebol tu žiaden americký príbeh lásky, nič happyendové, presne tak, ako tomu nikdy vo vojnových časoch a na takýchto miestach ani nebolo...

• 24.3.2016  23:10

Starfighter volali piloti lietajúca rakva alebo aj výrobca vdov... Kúpa týchto rakiev bola politická záležitosť a vysoká nehodovosť sa preto ututlávala. Nemecký pilot Erich Hartmann, jeden z najúspešnejších stíhačov histórie, bol proti týmto nebezpečným strojom, ale žiaľ, ako to výborne ukázal film - politický záujem bol dôležitejší ako smrť 116 pilotov. Dvojnásobná nadzvuková rýchlosť lietadla a schopnosť niesť jadrové zbrane bola dôležitejšia pre Luftwaffe ako smrť 116 pilotov. Obchod bol dôležitejší ako smrť 116 pilotov... To nie je len história. To je nadčasová myšlienka filmu. Úžasný film, ktorý keby sa viac sústredil aj na špinavé pozadie, nielen na boj vdov na ich odškodnenie firmou Lockheed, dokázal by viac gradovať a nenudiť aj divákov neznalých leteckej problematiky.

• 13.3.2016  22:52

Keby Verlaine nestretol Rimbauda, ktovie či by ho nudný manželský život natoľko inšpiroval k svojej tvorbe, aby sa stal tým, čím sa stal... a keby Rimbaud nestretol Verlaina, nikto by nezachránil aspoň ten zlomok z jeho geniálnej tvorby... Zničujúce spojenie dvoch rozorvaných bytostí. Fantastický herecký výkon DiCapria...

• 19.2.2016  10:38

Napínavé, strhujúce... Len keby tú skutočnú udalosť nekazili neskutočne hlúpe sentimentálne prejavy spotených chlapov s potetovanými bicepsami. Hrať sa na vzorných ocinkov uprostred boja... Vôbec som im to neuverila. Pôsobilo to tam pateticky a vymyslene.

• 31.1.2016  12:34

Živelný film o živote. Záver neskutočne dobrý. Keď prichádza reportérka k Sabache a bez empatie, bez snahy pochopiť čokoľvek, sa horlivo snoriac po ukrutných pikantnostiach pýta, ako trpela v zajatí a tá sa len nechápavo a bezmocne rozplače... alebo k Milošovi, ku ktorému pristupuje ako k vojnovému hrdinovi a on jej len grgne do mikrofónu, tak ostáva len smiech cez slzy. Málokto vie tak dobre vyjadriť ako Kusturica, aká je vojna nezmyselná fraška.

• 18.1.2016  21:19

Pre milovníkov poviedok, ako som aj ja, ideálny film. Pointa v krátkom čase, že si nestihnete ani všimnúť minutáž a zanadávať rovnako ako hrdinovia poviedok na otrasný spoločenský systém, idiotských šoférov, neverných ženíchov a absurditu života... Nevadilo mi ani mierne moralizovanie... veď prečo nie? S moralizovaním alebo bez, budeme stále kde-kým manipulovaní, šikanovaní, atakovaní a občas nám ten ventil, kedy vybuchneme, urobí strašne dobre.

• 14.1.2016  23:48

DiCaprio vraj povedal, že toto bola jeho najťažšia herecká úloha. Zrejme nemyslel len to, že musel hrať v 40 stupňových mrazoch v reálnej divočine, ale mĺkvo vyjadrovať najhlbšie ľudské pocity. Od nesmiernej lásky k žene a synovi, zúfalstvo z ich straty až po vzdor pred smrťou, neúprosnú vôľu žiť a aj keď pomsta vybočuje z jeho čistých morálnych zásad, dopúšťa sa jej, lebo niekedy sú morálne zásady smiešnou kulisou v boji o prežitie. Tento surový príbeh je rovnako výborný ako DiCapriove herectvo. Mne však režisérske pokusy o vytvorenie autentickosti cez rozkmitanú kameru rozkmitali tak akurát nervy. Viac ako premrštenosť heroického výkonu lovca Glassa, lebo je jasné, že z množstva legiend z konca 19. storočia sa mohol urobiť akýkoľvek príbeh. Na tom tak nezáleží, nech sa s tým trápia internisti, či človek toľko vydrží alebo nie. Posolstvo filmu /aj knihy/ bolo jasné. Škoda, že to nestačilo režisérovi a jeho pokus o prílišné umenie prezrádzalo, ako veľmi chce získať ocenenie a úspech. Ako keby na to nestačila aj obyčajnosť...

• 10.1.2016  19:07

Štyri len preto, že Tarantino. Jemu tú miestami ulepenú nudu divák odpustí, lebo genius Tarantino... Smiešne, že sa snaží byť ako Agatha Christie (viď záverečné dedukcie čierneho majora Warrena) a pritom budúci šerif sa vyhne podozreniu z trávičstva len preto, lebo sa skoro napil kávy. Nuž ale, keby bol Agatka, tak práve preto je travič, lebo sa schválne akože napije kávy, aby sa vyhol podozreniu z travičstva a ako každý travič vie, za ako dlho účinkuje jed a kedy treba hrať divadlo, aby si stihol človek zaistiť alibi... Príliš dlhé zábery na červený spadnutý cukrík boli tiež prihlúpe. Ešte o minútu dlhšie a už by mi šibalo z utkvelej predstavy, ako to tam niekto rozbil a presypal do inej dózy. Takže tým pádom záver nebol vôbec až taký prekvapivý. Možno to Tarantino chcel. Neviem.Ale viem, že jeho ukecaný film mi nepriniesol taký myšlienkový záver, ktorý by ma polospiacu v kinosále zasiahol.

• 4.1.2016  08:10

Prekvapivé - romantický film a žiaden slaboduchý dej útočiaci na ženskú hormonálnu sústavu. Dobre vystavaný dej, trochu sci-fi, ale príjemné sci-fi, lebo veď všade vládne honba za mladosťou a plastickí chirurgovia nestíhajú... a keby sa naše márnivé túžby splnili, asi by sme skončili ako hlavná hrdinka. Potešili by sme sa sivému vlasu. :-) Záležitosti okolo Amorovho šípu vcelku uveriteľné a bez pátosu. Nostalgické návraty do histórie sú vo filme hotová lahôdka.

• 9.12.2015  00:17
    Vojtěch (2015)

Konečne po dlhom čase výborný slovenský film! Už vidím filmurozumejúcich kritikov, čo povedia, že kadencia sprostých slov je príliš vysoká a ja na to, že všetky sprosté slová boli použité tak, ako používate toaletný papier vo vašom intímnom živote. Adekvátne presne a dúfam, že aj úsporne. :-) Product placement som nepostrehla, vlastne áno, Bratislava sa mi v tomto filme ohromne páčila, takže reklama na toto mesto je vydarená. No a dej? Základom dobrého filmu sú vraj tri veci: 1. dobrý scénar 2. dobrý scénar a 3. dobrý scénar. Gratulujem k získaniu troch podmienok na získanie venca z bobkového listu! Scénarista nemal bobky a pokojne sa pustil do kritiky našich životov, konzumného zmýšľania a dokonca do kritiky náboženských fanatikov ako proti-pólu k tomu konzumu, ktorý nefunguje ako proti-jed. Otráviš sa aj tým, môj zlatý kresťanský spoluobčan... Ak sa chcete pobaviť a zamyslieť, respektíve zamyslieť sa popri spontánnom smiechu, Vojtech je váš. Je taký ako väčšina z nás. Ani zlý, ani dobrý, občas nemožný, občas klamár, lebo pravda vyznieva niekedy fakt debilne. Posolstvo filmu pre mňa? Majme sa radi takí, akí sme. Matej Landl to pred premiériou presne vyjadril: "Nie som ako Vojtech. Ale mám ho rád." Tak si skočte na tento film a naučte sa viac mať rád samých seba.

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13