Primavera

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
    • 15.1.2017  22:55
    Pasažéři (2016)

Aj keď je film určený tínejdžerom, omg, nevychovávajme z nich debilov. Hlavný hrdina, zručný mechanik, s atletickým telom, si po predčasnom prebudí na lodí s tisíckami hybernujúcich vyberie nádhernú samičku, ktorá ho zrovna chce, feromóny fungujú a aby na neho nebola naštvaná, tak pre istotu sa kozmická loď začne kaziť a zasa omg, to je milé prekvapenie, zobudí sa šéf mechanikov, aby im poradil čo a ako, aby zachránili svet, pardón, časť sveta a znovu, to je fakt hrozná náhoda, to neprežije, lebo do trojky by bolo blbé... Mizerný treťotriedny scenar, ktory nezachránila ani JL.

• 11.1.2017  00:12

Radosť vidieť, ako režisérka dokázala vytrieskať z dobrého námetu šťavnatý zábavný film a hercov dohnať k takým skvelým výkonom, aké predviedli. Sedela som v kinosále a premýšľala, či je toto naozaj česko-slovenský film, alebo som už v Holivúde. :-) Klobúk dole, všetci zúčastnení. Tak sa to podarilo. Film, ktorý nám je humorom viac blízky ako trebárs crazy Bridget a jej denníky, žiaden povestný slovenský nasilu umelecký pátos, ale ľudsky hrejivý humor s trochou smútku v podtexte, že život v našich zemepisných šírkach nie je crazy, ale sranda, zvládame ho... Malo to cit, humor, bolelo to, aj rozosmialo. Film splnil všetko, čo som nosila o našom čs- filme na spodnej strane viečok.

• 16.11.2016  22:57

Námet v podobe skutočného príbehu ponúkal oveľa lepšie možnosti ako urobiť z toho prepálenú vlasteneckú ódu s nasilu vloženými religióznymi prvkami. Neuveriteľné dialógy, návrat vojakov pod spŕškou paľby pre stratenú bibliu, ktorú potrebuje ich zranený hrdina-záchranár, celá tá pompéznosť hudobného podmazu, ktorá ma mala presvedčiť o hrdinovi národa amerického.... skôr mi to pripomenulo filmy o hrdinskej sovietskej armáde, na ktoré ma ako decko nasilu vláčil socialistický školský systém. Keď to porovnám trebárs s maďarským Saulovým synom, kde som už v prvých minútach precítila nezmyselnosť vojny, tu som bola filmovo frigidná. Gibson príliš tlačí na pílu, okázalý hrdina je smiešny.

• 4.11.2016  08:08

Takýto akčný hrdina je príjemne osviežujúci. Žiaden zdravý alfasamec, ktorý zabíja hlava-nehlava. Autista, ktorému ešte priťažila matka, ktorá zbabelo necháva choré dieťa s otcom a uteká z domu za iným... No nevraždili by ste? :-) Myšlienka filmu, ktorá silne a často rezonovala je výsostne aktuálna, keďže sa nám rodí viac a viac autistov. Nie sú nebezpeční. Sú len iní. Dokonca veľmi vtipní. Ten sarkazmus vo filme ma bavil.

• 14.9.2016  15:10

Vydarené pokračovanie kultovky. Emma Thompson v úlohe sarkastickej gynekologičky je skvelá a Bridget je stále rovnako zábavná.

• 1.9.2016  09:03
    Černá smrt (2010)

Zmiatlo ma označenie mysteriózny, ale bolo to tak dobre, pretože som tým pádom neuhádla, že za tým všetkým nadprirodzeným sa ukrýva celkom obyčajná ľudská vychytralosť, samoľúbosť a túžba vládnuť, no a v spojení so znalosťou prírody a zvlášť byliniek je to dokonalé čarodejníctvo. Chlapec v mníšskom mundúre zaplatil za naivitu príliš vysokú cenu, ale to aj platíme chytrákom, čo nás ovládajú a takisto im všetko naivne žereme, všetci. Fajn myšlienka a že stredovek! :-)

• 17.7.2016  22:40
    Ant-Man (2015)

Ten vtip ako pridaná hodnota ma dostal. Už som nebrala záchranu sveta tak vážne a ten fuj, to je ale škaredý pes, tak to som ľahla rehotom. Super. Aj ja chcem takého psa, vymením za nášho normálneho.

• 11.7.2016  12:11
    Fish Tank (2009)

Silný film, reálny... sprvu vás aj napadne myšlienka, že príbeh bude smerovať k tomu, aby outsiderka, čo okrem lásky k tancu, nič nemá, vyhrala tanečný konkurz a život jej okrem kopancov ušetril aj pohladenie, ale dopadne to prekvapivo celkom inak. Trpko reálne.

• 6.5.2016  10:09
    Teorie tygra (2016)

Výborne urobená komédia s excelentnou myšlienkou. Ak žijete s niekým podľa jeho predstáv, ak kontroluje vaše jedlo, oblečenie, trávenie voľného času... tak žijete jeho život, nie svoj. Pokiaľ si nesplníte vlastné sny a predstavy, tak ste ani nežili. Veterinár Jan to síce neskoro, ale predsa len pochopil a po prvotnom zbabelom riešení sa v závere filmu konečne slobodne rozhodol. Hausbot bol fantastický a kocúrov nemožno sterilizovať.

• 31.3.2016  23:43
    Saulův syn (2015)

Najprv som bola prekvapená, že ma posledných 15 minút už tak dej nebavil a bolo mi jedno, či Saul zahučí alebo nie. Až neskôr mi došlo, že to je práve ten výsledok, ktorý je vyvolávaný v ľuďoch pobytom v koncentráku. Každému je jedno nielen to, či zahučí niekto vedľa neho, ale postupne mu prestáva záležať aj na sebe samom... Kamera fantastická, rozmazané pozadie, kde nezáležalo na tom, či je tam krv alebo ľudské výkaly a prirodzená ľudská chtivosť vidieť smrť (v obyčajné dni sa to prejavuje obyčajne na našom očumovaní obetí autohavárií na diaľnici...) je všetkou tou hrôzou všade naokolo zmenená na bolestnú apatiu umierania zaživa. Nebol tu žiaden americký príbeh lásky, nič happyendové, presne tak, ako tomu nikdy vo vojnových časoch a na takýchto miestach ani nebolo...

• 24.3.2016  23:10

Starfighter volali piloti lietajúca rakva alebo aj výrobca vdov... Kúpa týchto rakiev bola politická záležitosť a vysoká nehodovosť sa preto ututlávala. Nemecký pilot Erich Hartmann, jeden z najúspešnejších stíhačov histórie, bol proti týmto nebezpečným strojom, ale žiaľ, ako to výborne ukázal film - politický záujem bol dôležitejší ako smrť 116 pilotov. Dvojnásobná nadzvuková rýchlosť lietadla a schopnosť niesť jadrové zbrane bola dôležitejšia pre Luftwaffe ako smrť 116 pilotov. Obchod bol dôležitejší ako smrť 116 pilotov... To nie je len história. To je nadčasová myšlienka filmu. Úžasný film, ktorý keby sa viac sústredil aj na špinavé pozadie, nielen na boj vdov na ich odškodnenie firmou Lockheed, dokázal by viac gradovať a nenudiť aj divákov neznalých leteckej problematiky.

• 13.3.2016  22:52

Keby Verlaine nestretol Rimbauda, ktovie či by ho nudný manželský život natoľko inšpiroval k svojej tvorbe, aby sa stal tým, čím sa stal... a keby Rimbaud nestretol Verlaina, nikto by nezachránil aspoň ten zlomok z jeho geniálnej tvorby... Zničujúce spojenie dvoch rozorvaných bytostí. Fantastický herecký výkon DiCapria...

• 19.2.2016  10:38

Napínavé, strhujúce... Len keby tú skutočnú udalosť nekazili neskutočne hlúpe sentimentálne prejavy spotených chlapov s potetovanými bicepsami. Hrať sa na vzorných ocinkov uprostred boja... Vôbec som im to neuverila. Pôsobilo to tam pateticky a vymyslene.

• 31.1.2016  12:34

Živelný film o živote. Záver neskutočne dobrý. Keď prichádza reportérka k Sabache a bez empatie, bez snahy pochopiť čokoľvek, sa horlivo snoriac po ukrutných pikantnostiach pýta, ako trpela v zajatí a tá sa len nechápavo a bezmocne rozplače... alebo k Milošovi, ku ktorému pristupuje ako k vojnovému hrdinovi a on jej len grgne do mikrofónu, tak ostáva len smiech cez slzy. Málokto vie tak dobre vyjadriť ako Kusturica, aká je vojna nezmyselná fraška.

• 18.1.2016  21:19

Pre milovníkov poviedok, ako som aj ja, ideálny film. Pointa v krátkom čase, že si nestihnete ani všimnúť minutáž a zanadávať rovnako ako hrdinovia poviedok na otrasný spoločenský systém, idiotských šoférov, neverných ženíchov a absurditu života... Nevadilo mi ani mierne moralizovanie... veď prečo nie? S moralizovaním alebo bez, budeme stále kde-kým manipulovaní, šikanovaní, atakovaní a občas nám ten ventil, kedy vybuchneme, urobí strašne dobre.

• 14.1.2016  23:48

DiCaprio vraj povedal, že toto bola jeho najťažšia herecká úloha. Zrejme nemyslel len to, že musel hrať v 40 stupňových mrazoch v reálnej divočine, ale mĺkvo vyjadrovať najhlbšie ľudské pocity. Od nesmiernej lásky k žene a synovi, zúfalstvo z ich straty až po vzdor pred smrťou, neúprosnú vôľu žiť a aj keď pomsta vybočuje z jeho čistých morálnych zásad, dopúšťa sa jej, lebo niekedy sú morálne zásady smiešnou kulisou v boji o prežitie. Tento surový príbeh je rovnako výborný ako DiCapriove herectvo. Mne však režisérske pokusy o vytvorenie autentickosti cez rozkmitanú kameru rozkmitali tak akurát nervy. Viac ako premrštenosť heroického výkonu lovca Glassa, lebo je jasné, že z množstva legiend z konca 19. storočia sa mohol urobiť akýkoľvek príbeh. Na tom tak nezáleží, nech sa s tým trápia internisti, či človek toľko vydrží alebo nie. Posolstvo filmu /aj knihy/ bolo jasné. Škoda, že to nestačilo režisérovi a jeho pokus o prílišné umenie prezrádzalo, ako veľmi chce získať ocenenie a úspech. Ako keby na to nestačila aj obyčajnosť...

• 10.1.2016  19:07

Štyri len preto, že Tarantino. Jemu tú miestami ulepenú nudu divák odpustí, lebo genius Tarantino... Smiešne, že sa snaží byť ako Agatha Christie (viď záverečné dedukcie čierneho majora Warrena) a pritom budúci šerif sa vyhne podozreniu z trávičstva len preto, lebo sa skoro napil kávy. Nuž ale, keby bol Agatka, tak práve preto je travič, lebo sa schválne akože napije kávy, aby sa vyhol podozreniu z travičstva a ako každý travič vie, za ako dlho účinkuje jed a kedy treba hrať divadlo, aby si stihol človek zaistiť alibi... Príliš dlhé zábery na červený spadnutý cukrík boli tiež prihlúpe. Ešte o minútu dlhšie a už by mi šibalo z utkvelej predstavy, ako to tam niekto rozbil a presypal do inej dózy. Takže tým pádom záver nebol vôbec až taký prekvapivý. Možno to Tarantino chcel. Neviem.Ale viem, že jeho ukecaný film mi nepriniesol taký myšlienkový záver, ktorý by ma polospiacu v kinosále zasiahol.

• 4.1.2016  08:10

Prekvapivé - romantický film a žiaden slaboduchý dej útočiaci na ženskú hormonálnu sústavu. Dobre vystavaný dej, trochu sci-fi, ale príjemné sci-fi, lebo veď všade vládne honba za mladosťou a plastickí chirurgovia nestíhajú... a keby sa naše márnivé túžby splnili, asi by sme skončili ako hlavná hrdinka. Potešili by sme sa sivému vlasu. :-) Záležitosti okolo Amorovho šípu vcelku uveriteľné a bez pátosu. Nostalgické návraty do histórie sú vo filme hotová lahôdka.

• 9.12.2015  00:17
    Vojtěch (2015)

Konečne po dlhom čase výborný slovenský film! Už vidím filmurozumejúcich kritikov, čo povedia, že kadencia sprostých slov je príliš vysoká a ja na to, že všetky sprosté slová boli použité tak, ako používate toaletný papier vo vašom intímnom živote. Adekvátne presne a dúfam, že aj úsporne. :-) Product placement som nepostrehla, vlastne áno, Bratislava sa mi v tomto filme ohromne páčila, takže reklama na toto mesto je vydarená. No a dej? Základom dobrého filmu sú vraj tri veci: 1. dobrý scénar 2. dobrý scénar a 3. dobrý scénar. Gratulujem k získaniu troch podmienok na získanie venca z bobkového listu! Scénarista nemal bobky a pokojne sa pustil do kritiky našich životov, konzumného zmýšľania a dokonca do kritiky náboženských fanatikov ako proti-pólu k tomu konzumu, ktorý nefunguje ako proti-jed. Otráviš sa aj tým, môj zlatý kresťanský spoluobčan... Ak sa chcete pobaviť a zamyslieť, respektíve zamyslieť sa popri spontánnom smiechu, Vojtech je váš. Je taký ako väčšina z nás. Ani zlý, ani dobrý, občas nemožný, občas klamár, lebo pravda vyznieva niekedy fakt debilne. Posolstvo filmu pre mňa? Majme sa radi takí, akí sme. Matej Landl to pred premiériou presne vyjadril: "Nie som ako Vojtech. Ale mám ho rád." Tak si skočte na tento film a naučte sa viac mať rád samých seba.

• 12.10.2015  23:17

Okrem počasia ma dávno nič tak nezobralo ako tento rok tento film. Téma - strašne silná a pravdivá. Spracovanie - neuveriteľne reálne. Odkaz pre diváčky - babule, neblbnite, nebude tam láska, lebo v tejto realite zlyháva aj tá k blížnemu svojmu, nieže ešte k nejakému chlapovi..... Odkaz pre zvyšok ľudstva - nenadávajte na skazenosť sveta, všetci sme jeho súčasťou. Pokiaľ bude 20 percent ľudstva drogovať, bude sa pre drogy zabíjať a budú kartely a policajti, ktorí budú podporovať černotu, len si vyberú, ktorá je vhodnejšia. Všetci totiž chceme vidieť menej mŕtvol, lebo sa nám potom svet zdá čistejší, hygienickejší, veriacim dokonca aj krajší...a najradšej volíme tých, čo robia hocičo, len nech nevidieť mŕtvoly. Pritom najväčšou mŕtvolou je morálka sveta.

• 11.10.2015  21:17
    Úlovek (TV seriál) (2009)

Viac rodinných záležitostí a menej mafiánskych banalít, to je ideálne pre nás rodinne založené romantičky. :-) Hardy je pekný chlap, ktorý zahrá diabla tak, že sa chcete zapredať peklu. Celé to je nepredvídateľné, vzrušujúce, britský humor mi viac sedí ako americký, zabavila som sa viac ako pri nákupoch v letných či zimných zľavách nákupných centier. :-)

• 27.9.2015  20:05
    Dvojičky (TV seriál) (2015)

Scenar je podpriemerný, pilotná časť s banálnou zámenou poisťováka a nákupcu jabĺk bola plná klišé, otrepaného humoru vhodného tak do štvrtej cenovej... Dve hviezdy sú len preto, že herecké výkony sú excelentné. Teším sa, že máme takých super hercov ako je Sväťo Malachovský, ktorý zahrá hádam aj zubnú kefku a Didi Mórová zreje ako víno, bude z nej Pani Herečka, rehocem sa na jej vymakanej mimike a gestikulácií.

• 27.9.2015  18:24
    Moje máma vaří lépe než tvoje (TV pořad) (2015)

Relácia, ktorá dáva priestor pre škodoradosť, recepty sú nudné, scenár napísaný pre široké masy, ktoré jemnou manipuláciou doženiete aj k hromadnej samovražde.Ešte pár dielov a možno uvaria aj slepačie mozočky a na krk si zavesia bobkové listy, víťaz berie všetko, aj zdravý rozum...

• 14.9.2015  08:05
    Humr (2015)

Myšlienka filmu nie je až tak originálna, pretože už kdekoho nahnevala spoločnosť, ktorá je vždy usporiadaná podľa pravidiel, ktoré človek musí dodržiavať bez toho aby mal slobodnú vôľu, aj keď sa mu vždy klame, že ju má. Nedá sa dať výpoveď štátu, v ktorom žije, môže len utiecť, ale to zas len do inej spoločnosti s inými pravidlami. Spracovanie bolo však nápadité, vtipné, aj keď dej sa vliekol a miestami nudil.

• 11.9.2015  23:35
    Čistič (2015)

Slovensky film ako často býva zvykom nasilu umelecký, dialógy asi tak zaujímavé ako prenos zo slovenského parlamentu, pritom z dobrého námetu sa dalo urobiť dobre dielko. Pozitívum boli neopozeraní herci, výkon Rebeky Polakovej excelentný. Bolo na čo pozerať. :-)

• 6.9.2015  20:56
    Warrior (2011)

Aj keď tento film patrí k predvídateľnejším než výsledky volieb, bavil ma. Už len tým, že okrem mlátenia sa chlapov v klietkach, kde vyzerali ako opice pri bitke o banán, tam bolo veľa sentimentálneho podtextu, čo ma ako ženu baví. Ťažké detstvo oboch chalanov, rozhodovanie sa, kto komu čo má odpustiť, nezmyselnosť vojny, kto je dezertér, keď ti na hlavu vlastní hodia bombu akože omylom a tí prídeš na to, že každá vojna je vlastne omyl....? Parádne myšlienky, nádherne stavaní polonahí muži v ringu a odcudzenie bratov, ktorí zmizne v pote a krvi.... Fakt dobré.

• 13.8.2015  13:03
    Doktor Živago (TV film) (2002)

Knihu som čítala, Nobelovku si zaslúžila. Potešilo ma preto jej klasické spracovanie a aj keď knihám sa filmy nevyrovnajú, toto bolo urobené veľmi dobre, s dokonalým citom pre stvárnenie doby a ľudí, ktorí v nej žili. Keira ako mladučká herečka hrala brilantne, tých ťažkých 90 kostýmov, čo musela nosiť, bolo určite ľahšie ako stvárniť Laru. A Hans Matheson podal takisto excelentný výkon presvedčivý ako ten umelý sneh, v ktorom sa s Keirou váľali.

• 3.8.2015  23:11
    Equus (1977)

Psychiater utlmí vášeň (aj tú zlú, ničivú), ale nevie ju vytvoriť. Krásna myšlienka. Chlapec už nikdy neublíži koňom, ale už nikdy nebude na nich v noci vášnivo jazdiť nahý, s empatiou k tým zvieratám takou, akej je len človek málokedy schopný. No a matka? Čo dokážu náboženskí fanatici.... škoda mrhať slov na to svinstvo.

• 25.6.2015  23:03
    Temné kouty (2015)

Ukážka toho, že niekedy herec dokáže film vytiahnuť vyššie, než by to bolo pri inom obsadení. Charlize má taký sexapíl, že som hltala ešte aj dieru na jej tričku a to pritom mala nehollywoodsky účes a mizerný mejkap. Ležérny postoj v štýle rozheganej motorky, ktorá sa naštartuje a ideš spoľahlivo aj cez neschodný terén slabšej predlohy. Nebolo treba ani sexi šiat na červenom koberci a padla mi sánka. Užila som si to len vďaka jej presvedčivému výkonu a mala teda veru čo robiť, keďže zápletku vymyslela ženská a tie teda vedia fabulovať a kombinovať viac ako všetci Čerti, spoločnosť s ručaním neobmedzeným až do nepríčetna, aby film vyzeral vierohodne. Lebo ako píšem, za iných okolnosti, s iným obsadením, idúc z kina nadávam a kopem do pouličného osvetlenia.

• 17.5.2015  19:59
    Kredenc (TV pořad) (2014)

Fňukať nad tým, že vymrel humor Lasicu a Satinského nemá cenu. Doba sa zmenila. Táto satira spoločenského života je výborná, lebo vďaka tomuto, aj keď občas preafektovanému humoru si uvedomím, že keď sa cítim pri pozeraní televíznych správ, telenovelách a iných serióznych reláciách ako lietadlo, nie som jediná. :-)

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13