Zataženo, občas trakaře (2009)

Film som sledovala so synom a tak bol vyhodnocovaný očami dospelého i dieťaťa. Obaja sme sa výborne pobavili a aj keď mne sa zdala myšlienka odsúdenia konzumnej spoločnosti a ľudskej nenažranosti dosť jednoducho podaná, aspoň som nemusela myšlienkové posolstvo filmu dieťaťu vysvetľovať, okamžite pochopilo a sústredili sme sa skôr na zábavné detaily animáku. No a časť filmu, kde otec nestačí s PC znalosťami na svojho syna, ale syn zas nestačí schopnosťami odhadu životných situácií na otca .... tak to bolo dokonalé! Už len pre toto 5 *!

Northangerské opatství (2007) (TV film)

Spisovateľka Jane Austenová je skvelá, v kontexte doby, v ktorej tvorila, jedinečná. Morálny podtex príbehov je dnešnému čitateľovi, v tomto prípade divákovi, trochu smiešny, nie sme na moralizovanie už zvyknutí, ale satira spoločnosti, v ktorej nás pobaví naivita žien živená hlúpymi ženskými románmi, je nadčasová. V knihách badať výborný postreh najmenších detailov ženského správania a v tomto filme detto. Výborne som sa na predstavivosti Catherine a potešilo ma nostalgické prostredie anglického vidieka, ktoré môžem vždy.

Žena v červeném (1984)

Vo chvíli, ako nečakane prichádzal domov manžel a milenec Gene Wilder s tým s svojím nablblým výrazom premýšľa, čo ďalej, tipla som si - skončí na parapete okna vysoko nad zemou a bude ho zachraňovať celé mesto na čele s požiarnikmi a novinármi. Sakra, tak sa aj stalo. Takže hviezdičky padali a padali ... Že ostali len dve, tak za to vďačí film tomu, že herecký výkon Wildera viem vždy oceniť.

Alenka v říši divů (2010)

Klebety o tom, že túto rozprávku pre dospelákov napísal Lewis Carroll zdrogovaný, poznám už dávno a vysvetlila mi tak prekvapivé javy ako králici v modrých vestách, zmenšovanie, zväčšovanie, šialené situácie a ešte šialenejší dej rozprávky. Ak by to aj tak bolo, tak spisovateľ má po drogách absťák a my skvelú rozprávku. Sfilmovaná je tiež nádhernou ukážkou predovšetkým vizuálnych "zázrakov", dej za tým trochu pokulháva, záver neprekvapí a myšlienka absentuje.

Michael Jackson's This Is It (2009)

This is it je pre mňa sklamaním. Hudba MJ nie je moja šálka kávy. Takisto ako osobnosť ma nedojíma. Že miluje hudbu? To predsa každý, kto v tejto brandži funguje. Že je profík? Rokmi sa ním stáva každý hudobník. Dokument neponúkol nič, pretože to ani nebol jeho pôvodný zámer, z jeho osobnosti, názorov, myšlienok. Bolo to len a len príprave veľkolepej show, ktorá sa neuskutočnila a vznikol pokus vytrieskať prachy aspoň z tohto. Veď fanúšikovia šaliaci po ňom, to radi zaplatia. Tie tri hviezdy dávam len za obrovský talent MJ. Ten mu fakt nemožno uprieť.

Nepohodlný (2005)

Väčšina pokusov s novými prísadami do potravín sa robí s potkanmi (zrejme aktivistov proti zneužívaniu zvierat najmenej trápia). Problém je v tom, že títo hlodavci majú iné požiadavky na stravu ako ľudia a medzidruhové rozdiely spôsobujú, že interpretácia výsledkov pokusov je zložitá. Napríklad po konzumácií metylalkoholu hlodavci neoslepnú - ľudia áno. A teraz k filmu - pokusy s liekmi na zúfalých Afričanoch, ktorí nikoho netrápia, sú oveľa väčší problém. A zrejme aj ide o väčšie peniaze a väčší záujem farmaceutických spoločností, aby nikto nič ani len netušil. A tak miznú nepohodlní svedkovia a špirála sa roztáča ... Morálne zásady v tom najhbšom bahne, aké si vieme predstaviť. Komu nebude pri filme ťažko na duši, nech sa prihlási ako dobrovoľná testovacia vzorka s letenkou na druhý svet!

Oněgin (1999)

V poslednej dobe sa stretávam s klasikou v divadlách, ktorá sa obaľuje do moderného šatu, aby sa divákovi zapáčila. A tak má Hamlet miesto lebky v ruke pingpongovú loptičku a Shakespearov Petruccio sype takmer vulgárne dvojzmysly. Toto je však čistá klasika, ktorá sa buď bude páčiť aj modernému divákovi alebo nie. Záleží na ňom, či je schopný oceniť snahu držať sa predlohy výbornej ruskej klasiky (preklad listu Tatiany Oneginovi nie je však celkom presný, škoda), ktorá patrí do pokladnice svetovej literatúry. Hĺbka citov, hľadanie seba samého.... večné témy, ktoré netreba nijako modernizovať. Parádne.

Andělé a démoni (2009)

Priznám sa, nie som fanúšik Dana Browna. Jeho konšpirácie mi pripomínajú Danikäna, ktorý dokáže skombinovať rozmery kameňa v Stonhange vynásobené výškou skaly trinástej v poradí skál na východ od Stonhange a to všetko vynásobiť počtom vlasov na jeho hlave a dostane priemer zemeguľe, čo je jasným dôkazom, že Stonhange postavili mimozemšťania. Takže ma nijako neohurovali Langdonove dedukcie, ktoré sa valili dejom, skôr sa mi celkom páčila dynamika deja, takže som si mohla poobzerať slušné množstvo kostolíkov, po ktorých sa behalo a záver, ktorý som si už z knihy nepamätala a tak ma znovu prekvapil. Waw, pekné prekvapko. Inak by to bolo za menej. :-)

Mrtvý muž (1995)

"Co vede lidské kroky? Osud, nebo dusledky vlastních rozhodnutí?" píše sa na obale DVD. Premýšľala som o tom počas celého filmu, keď William Blake robil vlastné rozhodnutia a nakoniec sa nevyhol osudu. Do toho všetkého kvílenie gitary Neila Younga ... Skvelý zážitok zvláštnej atmosféry poetického (?) Západu.

Hairspray (2007)

Keby som mala brať film vážne, tak mu dám ledva jednu hviezdičku. Ale keďže ani život sa nemá brať vážne, tak som sa dokázala povznieť nad slaboduchý dej a zabávať sa na zábavnom. Travolta ako tučná sexi mamina v tanečnom objatí s natvrdlým taťkom Walkenom, nádherná zmija Pfeiffer, milo odzbrojujúca Nikky Blonsky... prdiace vankúšiky - Ten posledný, to som bol ja! ....to všetko dokázalo dobre zabaviť. Čo viac si niekedy priať? :-)