Holka na hlídání (2007)

Film som vybrala kvôli Scarlett Johansson. Nepokryte priznávam - mám ju rada! Žiaľ, ani tento fakt nezachránil moju nudu pri pozeraní filmu plného hlúpych klišé. Namyslená panička, nechutný domáci pán, rozmaznaný synáčik. Keďže som robila svojho času opatrovateľku v takejto "upper east side" rodine a poznala som aj iné opatrovateľky a ich rodiny, tak tento obraz bohatej rodiny je asi taký predsudok ako napríklad to, že keď budeme jesť v detstve veľa špenátu, budeme námorníkmi. A mňa predsudky a klišé fakt už nebavia.

Seznamte se, Joe Black (1998)

Uletených úplne od veci 5 hviezdičiek napriek občasnému klišé a sentimentu vo filme..... tak prečo tak robím? Nikdy som nevidela v žiadnom filme tak fantastickú chápavú ľudskú a sexi Smrť akou bol Brad Pitt. Keď sa raz budem smrti báť, spomeniem si na jeho stvárenenie smrti a myslím, že ma strach prejde. :-)

Poprava (1998)

Ľudia komentujú filmy o popravách rôzne. Masochistickejší by videli rady viac utrpenia, milostná zápletke je pre nich zbytočná hovadina. Citlivejšie dušičky by rady viac moralizovali, dožadujú sa spravodlivosti (kto im kedy tvrdil, že nejaká existuje???) a umelecky strelení diváci by to určite natočili inak (každý vidí svet inak, nielen umelec). Pre mňa je to takmer dokonalý umelecký obraz o pozadí exekucie. Obesenie patrilo v stredoveku k najčastejším trestom za všetky možné prehrešky. Od jednoduchej krádeže po vraždu. Zvedavý dav sledoval každý pohyb údov, zášklby svalov tváre, krčovité vytočenie oči, uvoľnenie tela až po kŕčovitú agóniu. Dokázali by sme zachrániť blízkeho človeka pred touto smrťou tým, že sa necháme zavrieť na pár rokov do hnusného väzenia? Nádherný priestor na úvahy, ktoré budú vždy len úvahami. Napriek tomu - buďme radi, že môžeme len trepať hlúposti a netušíme, akí by sme boli zbabelci ... alebo hrdinovia???

Avatar (2009)

Aj keď film bežal v dejovej línií, kedy vnímavý divák mohol predpokladať ďalší vývoj a máločo ho zrejme prekvapilo, aj tak mu dávam plný počet hviezdičiek. Za to úžasné vizuálne divadlo. Za výborne stvárnenú myšlienku, vďaka ktorej mi v hlave stále bežali asociácie Pandora = Irak. Mimozemšťania mali čudné modelkovské postavičky, zrejme zámer zapôsobiť na moderného diváka. Mňa svojím správaním a konaním dostali tak či tak. :-)

Peklo je pro hrdiny (1962)

Skvelá ukážka toho, ako je niekedy veľmi ľahké oklamať nepriateľa. Stačí odvaha a dôvtip. Alebo stačí len zúfalstvo? :-) V každom prípade dobre urobený vojnový film.

Válka termitů (2006)

Chvíľami som zabudla, že ide o dokument, tak mi to pripomínalo úžasné veľkofilmy o boji národov. Netušila som, že tí maličkí tvorčekovia majú tiež svoju premyslenú vojenskú stratégiu, bojujú s nasadením života, boja sa a premáhajú svoj strach, celkom ako ľudia. Keby sme im rozumeli, tak možno aj nájdeme medzi nimi pár výnimočných hrdinov a monžo by dostali na frak všetci vojenskí hrdinovia u ľudí. :-)

Ledově ostří (2007)

Nechutne som sa zabavila! :-) Na rozdiel od niektorých komédií, ktoré sa hrajú na srandu a ja netuším, na čom sa mám smiať a smiech je tam braný veľmi vážne, tuná sa to na nič nehrá! Je to uletené, šibnuté, bláznivé, nereálne a preto šialene odviazané, provokačné, zábavné, nespútané ... Železný lotos je skvelý krasokorčuliarsky kúsok, budem ho trénovať celú zimu, keď aj sama, bohuotcuprisahám! :-)

Konec starých časů (1989)

Film o tom, že nie peniaze z nás robia zaujímavých ľudí, ale naše vystupovanie. Peniaze možno budia rešpekt, naše správanie budí emócie. Nedalo sa nezamilovať sa do "kniežaťa" Alexeja (pán Abrhám bol exceletný), v ktorom som videla Casanovu a Baróna Prášila namixovaného do jedného mňam koktailu. Vadil mi však dosť nudný pomalý dej. Film, pri ktorom si pokojne odbehnem pre šálku čaju, už je len priemer ....

Frankie a Johnny (1991)

Vzrušujúca scéna s erotickým iskerením pri spoločnom umývaním si zubov pri otvorenom okne, tak to by ma nenapadlo! :-) Treba mať vždy nepoužitú zubnú kefku pre prípad, že vás stretne taký muž, akým bol Johnny. Možno vylezie z lochu a bude trpieť empatiou pri pohreboch cudzích ľudí, alebo ho budete musieť učiť ručať pri orgazme, pýtať sa na cudzie slovíčka, ktoré používa, proste neuveriteľný Johnny.

Samotář v Seattlu (1993)

Záver bol síce hodne nepravdepodobný aj s prižmúrením oboch očí, ale neodolateľný. Môj malý syn mi pri pohľade naň hneď hodil vankúš s vysvetlením: "Viem, že ty sa pri takýchto scénach vždy zvíjaš, tak aby si mala čo objímať." Toto nepotrebuje komentár. :-)