• Thriller

Stockholm East (2011)

Zaujímavá zápletka, melancholická atmosféra typická pre severské filmy (s tým žiaľ súvisí občas nudné a pomalé tempo - to sa však dalo vopred očakávať), záverečná pasáž je však vcelku kvalitne vygradovaná (aj keď samotný koniec mi príliš nesedel), dobrý hudobný podmaz a čo je najpodstatnejšie - krásna a veľmi sympatická hlavná hrdinka.

Mělčiny (2016)

Jeden z filmov, ktorému nie je v podstate čo vytknúť ale niet ani za čo príliš pochváliť. Vyložene len na jedno pozretie, nenadchne ani neurazí, takže si zaslúži asi priemerné hodnotenie. Najviac som fandil vtáčikovi, o ktorom som si myslel, že jeho dni sú ale istotne spočítané, už som len čakal kedy padne za obeť a nakoniec som bol teda milo prekvapený. Len by ma zaujímalo, kto zas vymýšľal a domrvil slovenský preklad názvu. V originále Shallows, v češtine správny preklad Mělčiny a v slovenčine máme (namiesto Plytčiny) akýsi Smrtiaci príliv. A to ako prečo? Však už existuje toľko absolútne odveci preložených názvov filmov s prívlastkom smrtiaci alebo vražedný (väčšinou sú to céčkové amatérske televízne filmy), že v tom je riadny guláš a teraz pribudol ďalší do partie. Tak napr. som našiel Smrtiaci čas, Smrtiaci inštinkt, Smrtiaci experiment, Smrtiaci sľub, Smrtiaca nákaza, búrka, hrozba, lavína, liečba, túžba, vášeň, zámena, zóna, vlna, .... Smrtiace zásnuby, zlyhanie, objatie, ... Vražedný návrh, boj, inštinkt, lov, omyl, plán, súboj, sen, termín, víkend, ... Vražedná ambícia, dohoda, hra, dovolenka, láska, liečba, linka, minulosť, nenávisť, noc, pasca, posadnutosť, spravodlivosť, terapia, zvedavosť, žiarlivosť, ... Vražedné alibi, dedičstvo, intrigy, leto, odhalenie, pochybenie, pochybnosti, poslanie, predstavy, vody, vlny atď atď... Takže nabudúce očakávam že najbližší thriller odohrávajúci sa na mori pomenujú trebárs Vražedný príliv a ten ďalší čo natočia môže byť trebárs Smrtiaci odliv :(

Hra o trůny (2011) (seriál)

Nie som príliš veľkým fanúšikom žánru fantasy, nedokážem sa až tak nadchýnať rytierskymi či šermiarskymi súbojmi, prítomnosťou drakov a obrov, kúzlami alebo veľkolepými vysokorozpočtovými bitkami či vojnami. Všetko toto tu samozrejme nájdeme, spolu s nádhernými zábermi na krásne prírodné scenérie ale aj drsnými krvavými scénami - všetko spracované na vysokej úrovni, do toho semtam nejaký sex a strašne veľa intríg a podrazov. Hlavné pozitíva tohto seriálu sú ale podľa mňa niekde inde. V prvom rade totálna nepredvídateľnosť deja spojená s likvidáciou hlavných postáv a ich postupným nahrádzaním inými postavami. Toto je fenomén ktorý sa v oblasti kinematografie vyskytuje veľmi zriedkavo a mohli by sa ním inšpirovať aj tvorcovia ostatných filmov a seriálov. Pretože v klasickom klišoidnom filme či seriáli divák vopred vie, že hlavný hrdina alebo hrdinka buď prežije alebo umrie až na konci nejakým strašne srdcervúcim dojímavým spôsobom, takže napätie a neistota tým pádom chýba a divák sa musí počas sledovania pozerať stále na ten istý ksicht. V Hre o tróny človek naopak absolútne netuší ďalší vývoj deja a nedokáže odhadnúť kto bude kedy, kým a ako zlikvidovaný - toto je najväčšie plus celého seriálu (napr. jedna hlavná postava zlikvidovaná ešte relatívne na začiatku úplne nečakane z ničoho nič, dve hlavné postavy potom odkrágľované naraz v jednom momente, špičkový válečník s množstvom vojenských úspechov namiesto toho aby padol niekde dôstojne v boji umrie so stiahnutými nohavicami na latríne atď.). Ďalším pozitívnym prvkom je charakterová nejednoznačnosť postáv. Málokto je tu totiž vyložené kladná alebo vyložene záporná postava. Týpek ktorý na začiatku vyhodí malé decko z okna nejakej veže sa postupne profiluje ako kladný sympaťák ktorému väčšina divákov fandí, naopak niekto kto sa zo začiatku javí ako spravodlivý sa zrazu začne správať ako hajzel. Ďalšia postava, ktorá je najprv sviňa a prajete jej spočiatku smrť sa síce aj naďalej stále správa ako sviňa ale dostane sa do konfliktu s ešte väčšou sviňou takže jej začnete fandiť. Jediná škoda, že niektoré epizódy sú zbytočne naťahované a viac sa v nich kecá než sa v nich niečo deje, ale dá sa to zniesť. Počkám si na posledné dve série a pokiaľ sa v nich udejú nejaké šokujúce zvraty a tvorcovia dostanú odvahu zlikvidovať ešte niektoré z kľúčových postáv, ktoré sa tu držia od začiatku, tak prihodím aj piatu hviezdičku.

Victoria (2015)

Spočiatku to vyzerá takmer na odpad, potom si vravím že by to kľudne mohlo byť aj za 5*, následne zas opäť dej skĺzne do akéhosi divného a nelogického vývoja aby potom opäť skvele vygradoval. Tak najskôr mínusy: Správanie postáv je v niektorých momentoch úplne nelogické a neadekvátne k danej situácii, ale povedzme že je to kvôli tomu že sú tam všetci napití a zdrogovaní, takže odpúšťa sa. Niekoľko scén je nudných a zbytočne zdĺhavých (hlavne teda začiatok). Potenciál príbehu mohol byť využitý ešte lepšie (hlavne naháňačka, prestrelka, útek pred políciou a skrývanie). Záver nemusel byť v tomto prípade otvorený ale mohol byť dotiahnutý do konca (fakt by ma zaujímalo aký by bol ďalší priebeh). Plusy : Napätie hlavne v druhej polovici na vysokej úrovni. Zaujímavá a rozporuplná hlavná hrdinka - vôbec som nevedel či jej mám fandiť, či mi je sympatická alebo nie. Najskôr som myslel že je riadne blbá a slabomyseľná, nakoniec sa to vykrištalizovalo tak, že asi aj trochu rátala s tým do čoho pôjde a buď jej to bolo jedno alebo proste chcela vzrúšo. Ďalšie pozitívum suvisí s tým že jednotlivé postavy dopadli asi tak, ako som chcel aby dopadli. Nuž a ak to tvorcovia naozaj nakrútili na jeden záber, tak klobúk dole.

Predestination (2014)

Pointa je teda poriadne uletená a od istého momentu sa dá už veľmi ľahko odhadnúť, no napriek tomu že divák už vopred tuší kam to celé nevyhnutne smeruje a ako skladačka príbehu do seba zapadne, tak dej je po celý čas pútavý a plynulý. Podľa mňa veľmi dobre natočené sci-fi s naozaj netradičným bizzare námetom.

Lost Highway (1997)

Tento film som už vopred začal pozerať s vedomím, že ho určite nepochopím a táto predikcia sa samozrejme aj naplnila. Asi kvôli tomu, že som presne nevedel čo majú jednotlivé (na prvý pohľad nelogické) scény presne znamenať, som sa teda väčšinu času počas sledovania skôr nudil, navyše hlavná femme fatale mi nebola moc sympatická. Avšak po tom, čo som si vyhľadal a prečítal možné vysvetlenia (podrobne so všetkými skrytými náznakmi, odkazmi a prepojeniami ktoré som neodhalil), musím uznať že je to majstrovsky vybudované dielo, kde všetko do seba krásne zapadá.

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Mnoho ľudí pokladá tento seriál za takmer dokonalý a jeden z najlepších aké kedy vznikli. Ja si myslím, že takým kľudne mohol byť – hlavná dejová línia je spočiatku (prvá séria a začiatok druhej) veľmi zaujímavá, mysteriózna atmosféra, spôsob vyšetrovania prípadu, hudba, vykreslenie postáv (najmä hlavný hrdina a jeho správanie) sú naozaj kvalitné. Lenže jednu hviezdičku musím hneď strhnúť za niektoré vedľajšie (údajne humorné) vsuvky, ktoré mi vyložene liezli na nervy. Niekto ich pokladá za vtipné, podľa mňa boli úplne zbytočné a hlavne trápne. Tak v prvom rade ženská s páskou cez oko a jej sprosté problémy so záclonami. Tá tam absolútne nemala čo robiť a vždy keď bola na scéne, tak som len túžobne očakával kedy zmizne. Podobne ako aj niektoré výstupy pripečeného zástupcu šerifa Andyho, aj ked ten mi prekážal o čosi menej. Ale dobre, za týchto okolností by som dal silné 4 hviezdičky a tento seriál vychvaľoval. Bohužiaľ ale stalo sa to, že v siedmej časti druhej série scenáristi spáchali ťažký hriech – zlikvidovali mi najobľúbenejšiu najsympatickejšiu postavu a iba za toto musím strhnúť ďalšiu hviezdičku. Po jej smrti ma to už celkovo akosi prestalo baviť (aj dejová línia bola už neskôr o čosi slabšia) a aj keď ku koncu dej opäť nabral isté grády a našťastie dokonca odkrágľovali aj jednu z postáv ktorú som fakt nemusel, môj celkový dojem sa výraznejšie nezlepšil. Nuž ale uvidíme čo prinesie a ako sa vyvinie nová tretia séria natočená s odstupom mnohých rokov.

Nejvyšší nabídka (2013)

V takmer všetkých aspektoch (kamera, hudba, dialógy, herecké výkony, postavy, atď.) veľmi kvalitne a profesionálne natočený film, v rámci žánru by sa po formálnej stránke ani nedalo nič moc vyčítať a zazlievať. Bohužiaľ tu ale bola enormne vysoká predvídateľnosť deja. Záverečný kvázi zvrat nie je vôbec prekvapujúci, bol tak silno očakávaný a všetko k nemu postupne smerovalo, že zvratom vlastne ani nie je... prekvapením by skôr bolo keby ten zvrat nenastal.

Eurovision Song Contest 2017 (2017) (pořad)

Jedna hviezdička dole za to, že zo semifinálových kôl do finále nepostúpili Estónsko, Švajčiarsko a povedzme aj Fínsko pričom ak by sa bralo do úvahy iba hlasovanie divákov, tak by sa kvalifikovali, ale samozrejme ako vždy všetko dodrbali body od tzv. odbornej poroty. Nejaká úzka skupina samozvaných odborníkov na hudbu každý rok takto kazí výsledkovú listinu, už by bolo na čase zbaviť sa ich a nechať hlasovanie čisto iba na televíznych divákov. Pol hviezdičky potom dolu za to, že niektoré krajiny vyslali ako svojho zástupcu podpriemerné skladby, pričom v národných kolách mali k dispozícii niektoré naozaj kvalitné kúsky. A pol hviezdičky dole za víťaza. Sorry jako, ale naozaj nechápem ten ošiaľ a to jednoznačné víťazstvo Portugalska. Rešpektujem to, ale nerozumiem tomu. Už v prvom semifinále ma prekvapilo keď Bouček o ňom povedal že v diskusných príspevkoch divákov jednoznačne najviac zaujalo toto vystúpenie, pozrel som si teda nejaké komentáre a naozaj skoro všetko sa všade točilo okolo Portugalska, pričom ja by som povedal že to bude iba bezvýznamný štatista. Pesnička čistá uplakaná uspávanka, popritom nejaká divná spevákova gestikulácia (údajne vyjadrenie prežívania emócií), no a vo finále už jednoznačná záležitosť a výhra s vysokým náskokom. Následne médiá, ktoré za iných okolností Eurovíziu kritizujú a zosmiešňujú, prinášali články o tom, že prekvapujúco aká skvelá, úžasná, precítená nádherná balada v tomto ročníku zvíťazila. A ja len čumím jak puk a nerozumiem. Hudba je celý môj život, ale teraz zisťujem že sa v nej teda asi vôbec nevyznám. Moji favoriti z finálového večera boli Belgicko (Blanche : City Lights), Grécko (Demy : This Is Love), Taliansko (Francesco Gabbani : Occidentali´s Karma) a Francúzsko (Alma : Requiem). Zo semifinále potom spomínané Estónsko (Koit Toome & Laura : Verona) a Švajčiarsko (Timebelle : Apollo)

Černobylské deníky (2012)

Dokážem pochopiť všetky výčitky, objektívne rozumiem tomu prečo napr. borci ako verbal a Livingdead zadelili len po jednej hviezde, navzdory sľubnej téme je to možno až príliš odfláknuté, až príliš veľa času sa odohráva v tme ale ja som sa pri tom dobre bavil a nenudil sa ani sekundu (a toto je pre mňa to najpodstatnejšie). Oceňujem, že poradie likvidácie postáv nebolo až tak klišovité a predvídateľné ako som očakával, chválim tentokrát slovenský dabing TV JOJ, ktorý nešetril poriadnou dávkou ostrejších výrazov (každú chvíľu kurva, do riti a zasraný) a to že mutantov (alebo čo to vlastne bolo) nebolo poriadne (resp. vôbec) vidieť mi neprekáža, možno to bolo tak aj lepšie.