• Thriller

Poltergeist (1982)

Horor, ktorý sa stal kultový čiastočne aj vďaka podivuhodným úmrtiam hercov a okolnostiam, ktoré natáčanie celej série sprevádzali, spočiatku ani zďaleka nepripomína horor, ale skôr akýsi rodinný film, občas dokonca paródiu, semtam s nejakými svetlejšími momentami. Miera strašidelnosti je takmer nulová a väčšinu času som sa nudil, našťastie to celé zaklincoval vynikajúci strhujúci záver, ktorý odštartovala scéna s klaunom a ktorý vylepšil celkový dojem tohto (podľa mňa) preceňovaného filmu.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Je to na hrane medzi 3* a 4*. Podobné filmy (ktoré sa sústreďujú takmer výlučne iba na akčné scény a efekty, chýba im nejaká zmysluplná zápletka, pointa či zvraty a dejová línia je veľmi jednoduchá) moc nemusím ale v tomto prípade musím uznať, že ako oddychovka, pri ktorej môže divák úplne vypnúť mozog to funguje dosť dobre. 120 minút ubehlo rýchlo, dej plynule odsýpal a k môjmu údivu som nemal vôbec potrebu sledovať čas, že kedy to už konečne skončí, takže som milo prekvapený.

Phenomena (1985)

Musím uznať že tento horor má svoje osobité zvláštne kúzlo, plus vcelku dobrý netradičný hudobný podmaz a kupodivu som sa počas sledovania vôbec nenudil, bohužiaľ sú tu ale zároveň aj masívne diery v logike a uvažovaní postáv - študentky sú masakrované, strácajú sa, no nikto ich nehľadá, každému je to jedno, hlavná hrdinka zožerie nejakú pirulu a až potom sa pozrie, čo to vlastne užila, atď atď.

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Vyjadrujem maximálnu spokojnosť. Napínavý trhák, ktorý sa presne trafil do môjho vkusu a počas ktorého človek sústavne premýšľa, ako to celé vlastne je, kde je pravda a či je teda ten Goodman kladný hrdina alebo záporák. Opäť sa mi potvrdilo, že dobre vystupňované napätie, dusná atmosféra a mysterióznosť sú pre mňa omnoho cennejšie než nejaké veľkolepé efekty či akčné scény.

Angel Heart (1987)

Vynikajúci film (dá sa povedať že asi jediný svojho druhu) na ktorom zaujme najmä jeho vyložene špecifická atmosféra a prostredie. Kombinácia amerického juhu 50. rokov spolu s prvkami voodoo, dejom v štýle noir detektívky, do toho semtam nejaké sliepočky, krvavé orgie, efektívne zábery na krútiace sa ventilátory, výťah, náboženské prvky, rasová segregácia a všetko toto perfektne drží pokope a vytvára jeden špičkový mysteriózny nenapodobiteľný filmový zážitok.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

S01E01 The National Anthem - prvá epizóda okamžite nasadila vysokú latku, zaujímavá bizarná zápletka, plynulý dej, dobré herecké výkony, silné 4* ... S01E02 Fifteen Million Merits - opäť ďalší vysoko kvalitný diel, ktorý vystihol súčasnú realitu, dobre som sa nasmial na tom borcovi čo bol totálne sfanatizovaný do rôznych reality show, znovu silné 4* ... S01E03 The Entire History of You - tak toto ma až tak veľmi nezaujalo, väčšinou nuda, v závere to našťastie síce trošku vygraduje, slabšie 3* ... S02E01 Be Right Back - zataiaľ suverénne najhoršia časť, nesympatická hysterická hlavná hrdinka, ktorá nevie čo vlastne chce, 1* ... S02E02 White Bear - konečne opäť napínavá epizóda s plynulým rýchlym dejom, rozuzlenie síce podľa mňa trápne, ale to mi je jedno, ani chvíľku som sa nenudil, 4* ... S02E03 The Waldo Moment - vcelku trefný diel, ktorý výstižne zobrazil fenomén protestného antisystémového voliča, za daných okolností by som to vo voľbách asi tiež hodil tomu Waldovi :) medzi 3* a 4* ... Špeciálny diel White Christmas - absolútna špička, doposiaľ jednoznačne najlepší diel, plným právom si zaslúži vysoké hodnotenie ktorým disponuje, bez debaty 5* ... S03E01 Nosedive – tretia séria nezačala dobre, konkrétne začala pre mňa najslabším dielom tejto série, príliš prehnane až do extrému zobrazený námet týkajúci sa súčasnej doby môže mnohých zaujať, ale mňa ten príbeh neoslovil a moc ma nebavilo pozerať sa na takúto rozprávku, nech už jej posolstvo bolo akékoľvek, 2* ... S03E02 Playtest – druhý diel už ale absolútna paráda, niekomu mohla vadiť absencia nejakej výraznejšej pointy, ale ja som sa výborne bavil na tom hlavnom týpkovi a na jeho „hlbokomyšlienkových“ hláškach typu „hooou, huuu, fuuck, shit“ :D, 5* ... S03E03 Shut Up And Dance – drsná, nadupaná epizóda s rýchlym spádom, niet čo vytknúť, 5* ... S03E04 San Junipero – opäť skvelý diel s veľmi ale veľmi zaujímavým námetom, ktorý by vďaka technickému pokroku nemusel byť v budúcnosti až také sci-fi, už sa len toho dožiť a všetko bude OK, 5* ... S03E05 Men Against Fire – epizóda trochu pripomínajúca akčný horor, 4* ... S03E06 Hated In The Nation – solídne zakončenie série vo forme zaujímavej futuristickej detektívky, posolstvo sa dnešnej doby dotýka možno ešte viac ako pri prvom dieli, 4*

Věřte nevěřte (1997) (seriál)

Niektoré príbehy sú vcelku zaujímavé, ale bohužiaľ značná časť ostatných je natočená veľmi naivnou formou, že pripomínajú skôr akúsi rozprávku kde dobro zvíťazí nad zlom (s dojmom že sa tak stalo za pomoci nejakých podivných, snáď nadprirodzených okolností). Ktovie koľko z príbehov ktoré sú údajne pravdivé, sa aj v skutočnosti naozaj stali. Mnohé sa podľa mňa buď vôbec neodohrali (sú založené len na nejakej legende) alebo je v nich pravdivý iba základ a mnohé ďalšie okolnosti si scenáristi výrazne prikrášlili. Ale nájdu sa aj také, ktoré sa v skutočnosti bez problémov do bodky odohrať mohli a to bez pričinenia mystických síl (dielo obyčajnej náhody, príp. niekto niečo narafičil atď.). Hviezdička navyše za solídny výkon moderátora Jonathana Frakesa.

Old Boy (2003)

Môj dojem je pomerne rozpačitý. Všade som čítal (a asi to bola chyba ale zároveň aj hlavný resp. jediný dôvod prečo som to chcel vidieť) že sa dočkám nejakého brutálne šokujúceho záveru a rozuzlenia, ja som teda čakal akýsi obrovský zvrat a pointu z ktorej padnem na zadok. Nuž, pointu to síce má (a neuhádol som ju) ale moje očakávania boli predsa len väčšie. Zároveň mi ako jednoduchému komerčnému konzumentovi prekážalo prílišné umelecké (miestami až chaotické) spracovanie, privítal by som o čosi priamočiarejšiu dejovú líniu (tú má pravdepodobne americký remake, keď si ho niekedy pozriem, budem môcť porovnať).

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Jediný dôvod prečo len veľmi tesne nedám odpad, je ten depresívny a večne znechutený robot, pretože asi nejak podobne som sa cítil aj ja pri sledovaní tejto chaotickej a nudnej voloviny (takže som sa s ním tak trochu stotožnil). Netuším či má život zmysel, ale viem, že tento film ho nemá. Údajne komédia, ale moc vtipných momentov som tu veru nepostrehol.

Šestý smysl (1999)

Dovolím si konštatovať, že toto je opäť jeden z tých hororov, ktorý v rámci svojho žánru predstavuje určitý míľnik a prelom v histórii kinematografie. Keď som ho videl prvýkrát, bol som úplne uchvátený tou silno mysterióznou atmosférou a vynikajúcim záverom. Nič podobné som predtým nevidel a absolútne mi nevadí, že má spočiatku možno trochu pomalší a nenápadnejší rozjazd... "hej, pojď sem, ukážu ti kde má fotr pušku"