Twilight sága: Zatmění (2010)

Ja som vravel, už pri 30 Dní Dlouhá Noc, že David Slade je ****** rejža. Bez urážky. Nemám žiadne nenávistné predsudky o ságe Twilight, poslušne sa ju učím písať s jedným L medzi i i, ale toto bola katastrofálna NUDA. Vlastne, ten Slade si to asi pekne zaslúžil - v celom filme sa až na jednu, dve závažnejšie veci nič nestalo, nezmenilo. To je presne pre takého maslového režiséra, aký natočil vyššie spomínaný hororík. K Súmraku sa už ani neviem stavať objektívne (dá sa to vôbec?), ale mne sa najviac páčil opovrhovaný Nov. Lepšia hudba. Pomalšie tempo kamery sa mi k tomu hodí viac. A idiotský scenár. A tak.

Predátoři (2010)

Brody sa mi veeeľmi páčil. Ako herec, samozrejme. Som normálne smutný z toho, že nemôžem dať viac ako priemerné hodnotenie, ale jednoducho nemôžem. Sorry, som na to príliš "intelekt.." a ked dnes akčný film, tak radšej Matrix. Ako pocta je však Predátori fenomenálny film. Ale vieme, ako to u takýchto dielach chodí - môj najsympatickejší výber, Rus, bol od svojej prvej scény odsúdený na zánik, už len preto, že to bol Rus a mal nejaký (to je v podstate jedno, aký) prízvuk, že všetky postavy sa už od začiatku delia na také a také - prečo to neurobia ako v prvom Votrelcovi? Bože, to bol dokonalý horor, a viete, čo si z neho ešte pamätám? Že mal parádne postavy, kde ste nemohli vedieť, kto je hrdina a kto je sviniar. To je jedna z hlavných vecí, prečo je tento film - už vždy bude - niekde pozadu. Každopádne, ak máte starého Predátora radi, a vôbec, klasické akčné filmy, veľmi film odporúčam - má svoj veľký diel pokory a štýlového štýlu. Ja som už príliš zaťažený na postavy.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Niekomu sa to bude zdať smiešne, ale na mňa pôsobil neuveriteľne smutne, melancholicky a nostalgicky. Shrek je už dávno preč, a predsa sa vrátil akýsi obskúrny odraz, občas zábavný vtípok, častejšie otras-klišé, nad ktorým už nemám energiu sa pozastavovať. Film má potenciál, v hlave mi neustále bežali lepšie scenáre, aké som videl na vlastné oči, lepšie natočené scény a dialógy a stále tam bolo niečo, čo sa samo od seba dralo dopredu - film má krásnu, odľahčenú atmosféru, ktorá vás núti sa nehnevať. Na konci som chcel, aby Shrek zomrel. Tak sa mi to zdalo správne.

Kick-Ass (2010)

Tak, je to dobrý, celkom zábavný film - sympatické vtipy kontra j****té americké pi*****ny - ale 5 hviezdičiek len cez moju mŕtvolu a je mi jedno, akým spôsobom budem rozštvrtený. Aby som neznel ako nejaký starček, mám 17, ale naozaj som sa miestami bál, kam to spejeme. Naozaj. Film počítal s internetom, počítal s Moricconem (hnevám sa, toto nie je Tarantinova úroveň ani v najkick-assovejšom sne), s výstrekmi mladej gen., ale občas to bolo tak strašidelne drastické, ked som si hovoril - toto sa deťom dneska páči? Veľká škoda typických stôp americkej teen komédie, nehorázne mi kazia zábavný, virtuózny celok. Obľúbená scéna - "I think I´m crazy.... "

Ninja Assassin (2009)

Proste som nemal čo pozerať, tak čo, pustím toho Assassina. Škoda, že už nemám 10 rokov. Čo sa za tie časy zmenilo je, že vtedy sme veľa krvi nepotrebovali, teraz sú tam hektolitre na každom kroku. Trošku digi, OK, chápem. Že film pri poslednom boji začal sekať a ani som ho vlastne nedovidel do konca, ma príliš netrápilo... takéto filmy budú asi stále, každý má rád niečo iné, s tým veľa nenarobím a asi je to v poriadku. Len čo tí 10roční na toľko krvi...

Počátek (2010)

Bol som unesený. Matrix to nie je, áno, je to dokonale (?) vykalkulované, pospájané, atd. a možno to je dôvod, prečo má Počiatok jednu, hlavnú chybu, ktorá z neho kričí - nedostatok citu. Tvorcovia sú tak omámení fetišom dokonalých súzvukov scén (scenár + hudba + herci + prostredie...), že neostáva miesto pre skutočne uzemňujúce emócie v hlavnom zamilovanom páre. Ale na to som si už našiel vysvetlenie - SPOILER - Cobbova milá Marion Cottilard je skutočne len projekcia, prázdny výtvor, úbohý odraz toho, čo skutočne bola. Preto môžem ospravedlniť, že jej rovnaké výrazy v takmer každej scéne majú byť také, aké sú, dokonca možno to, že nikdy ani neexistovala. KONIEC SPOILERU. Rozhodne si to chcem pustiť ešte raz, je to neuveriteľne komplexné dielo, ktoré musí dnešný divák vidieť. Film skutočne posúva hranice ešte o piaď dalej, a nebude hanba nazvať Nolana géniom vo svojom remesle. Počiatok fascinuje a vrieska z neho talent. Film je dokonca taká sviňa, že dokáže aj s ešte lepšej hudby ako je on sám (soundtrack, Time) stvoriť iba ďalšiu zložku Počiatku.

Box (2009)

Ja ho asi nechápem (režiséra). Z posledného filmového desaťročia (zhruba) som už dávno nevidel dielo s tak nádherným vizuálom a vnímavou, fakt vnímavou kamerou. Box je prepečený rôznymi fintičkami a ingredienciami, ktoré mi veľmi pripomínali D. Lyncha ( v dobrom) a v závere dostalo niekoľko predošlých scén svoje uspokojujúce, možno profesionálne podané vysvetlenie. Ale. Celá sci-fi pointa (o bleskoch a čo ja viem čo ešte, nebudem spoilerovať) je otras, pohroma pre vnímavý film ako Box. Kelly sa správa ako decko, ktoré sa iba hrá s obrovským talentom, a nedokáže ho ešte skutočne uchopiť, pretože mieri privysoko. Stále si neuvedomuje všetky dôležité rozdiely medzi tým, čo je zbytočná kaša, a tým, čo diváka/kritika roztopí a ohromí. Film má požehnane z oboch.

Mechanický pomeranč (1971)

Vyvoláva vo mne podobné pocity ako Rekviem za sen, len to bolo trošku "Kubrickovejšie" :D....kedže to natočil Kubrick. Po dlhom čase vo mne z filmu veľa neostalo, necítim povznesenie pri najväčších duševných tyraniách, aké sa na plátne dajú vidieť (toto sem, myslím, takmer určite patrí). Čo s obrovskou úctou priznávam, je, že pri scéne "spievanie v daždi" ma mrazilo ako málokedy a svoju sánku som musel hľadať oveľa nižšie, ako zvyčajne. Štvrtú * si pridávam, pretože vnímam, s akým majstrovstom dokážu títo ľudia tvoriť, a hoci Mechanický pomaranč vyhľadávať nikdy nebudem, bude ťažké naňho zabudnúť. Spolu s Osvietením a Rekviem mi pripomína dokonale vykryštalizovaný vreskot, ktorý sa zarýva až do špiku kostí.

Čaroděj ze země Oz (1939) odpad!

Sračka. Z odporného "sépiového" začiatku do otrasnej, najnevkusnejšej cukrovej gýčovitej sračky, akú som mal kedy česť vidieť. Nemám chuť dávať 1* kvôli tomu, že Over the rainbow je pekná pesnička. Kamarátka výstižne pomenovala herecké výkony ako z "ochotníckeho divadla" (ale, úprimne, pôvodnú matku Dorotky by som ešte vystál) a film sa naozaj natáčal v roku 1939, naozaj otrasne zostarol a to je pre mňa dôkaz, že veľa skutočnej klasiky sa do neho nenahrnulo.

Michael Clayton (2007)

Jeden z najlepších "politických" filmov, aký som kedy videl. Obľúbil som si koniec a pohľad na Clooneyho tvár. Kto to vlastne vyhral a čo presne? Mohol vyhrať viac, ale nebola by práve to úplná prehra? Na film sa veľmi dobre pozerá, má úžasný scenár a všetky tie veci, ktoré politická dráma potrebuje k impulzívnemu životu. Michael Clayton je dosť živý film (v celej tej rozťahanosti), a to je dobre. Naozaj ma nadchol krásny koniec, ktorý za to stojí.