Solo: Star Wars Story (2018)

Solo je důkazem toho, že spravedlnost ve světě filmů (nebo možná spíše drtivá většina dnešních filmových diváků) je slepá. Je to pecka? To ani ne. Musel film vzniknout? Ne ne, kdepak. Je to nejhorší Star Wars film? Ou, tak to ani náhodou! Tenhle snímek je ve VŠECH ohledech lepší, než odpadní epizody 7 a 8, které pro změnu jsou tím nejhorším, co v posledních letech vzniklo ne jen ve světě SW, ale ve světě filmu jako takovém. Nemá to na Rogue one, ale drží se to v závěsu, což znamená na míle před E7&8, které se jako celek líbí jen lidem s naprostou absencí vkusu. To právě tyhle filmy to měly dostat sežrat jak finančně, tak recenzemi. Je smutné, že to odnese právě Solo, který odvedl na ty patálie hodně solidní práci, a byť může film působit v kontextu světa SW nadbytečně, právě to, že s ostatními filmy má jen málo společného způsobuje, že v konečném důsledku funguje samostatně naprosto bez problémů a to i s možností vyhlídky na pokračování. Takhle už bohužel asi ne. Jsi hloupý, lide. Pokud chceš něco bojkotovat, ať je to Epizoda 9.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

Uuuu, tak tady bychom měli trochu ubrat, což? Když vidím takové hodnocení, nemůžu se dočkat až sám napálím 5 hvězd a budu si vychvalovat, jaká to byla pecka. Ehm. Tak tohle tedy zas taková pecka nebyla. Chybělo tomu na 5 hvězd tolik základních věcí, že se mi to ani nechce vypisovat. Ale chápu, je to reflex, takové místní CSFD Goffmanovo divadlo, které pomáhá sem zapadnout - když vidíte jméno Fincher, napalte 5 hvězd a střílejte kolem sebe superlativy s povinným nadužitím všech tvarů slova "geniální". V pořádku. Dobrá série. Dobrá.

Black Panther (2018)

Ne. Rozhodně si to nezaslouží takový ohlas ani peníze, jaké to získalo. Je to solidní, baví to celkem obstojně, ale jako člen MCU to selhalo na celé čáře. Ten film se urputně snaží být soběstačný, ale není a to v žádném ohledu. To, že dějové napojení na ostatní filmy MCU je naprosto zanedbatelné (což je s podivem u filmu, který přímo předchází kataklyzmatickému Infinity War), je Panterovi spíš ke škodě,protože absolutně nemáte pocit, že jste pořád ve stejném světě, kde poletuje Iron man se Spidermanem a v galaxii daleko odsud bojuje Thor s Lokim, a tak si uprostřed filmu občas řeknete, proč na to teda vlastně máte koukat?! Chadwick Boseman je slušná vedlejší postava, ale na hlavního hrdinu naprosto nestíhá, jeho filmová sestřička ho strčila do kapsy, což je trochu k smíchu. Vzhledem k nepochopitelným výdělkům je už jistá v podstatě i trojka, nad čímž z mého pohledu nejde nepozvednout obočí, protože ruku na srdce, Black Panther bez stamilionového rozpočtu se rovná jen dokonalému béčkovému akčňáku.

Taboo (2017) (seriál)

Uznávám, jsou to rozhodně slabší 4, ale přesto 4, protože by byla škoda, aby tenhle seriál zapadnul do šedého průměru. Není to trhák. Ale přijde mi to poctivé a místy hodně hutné. Taboo slouží především jako důkaz toho, že když se to udělá správně, tak jeden skvělý herec ztvárňující jednu ikonicky vymodelovanou postavu může v klidu utáhnout celou sérii.

Borg/McEnroe (2017)

Nevadí mi, že to není Hollywood, ale když už to tu všichni srovnávají s Rivaly, což se nabízí, sluší se připomenout, že Rivalové nikomu nestranili. To se bohužel o BORG/mcenroe říci nedá a osobně mě to dost rušilo. Jinak solidní film, výkony herců super a chtělo by se říct tím pádem i skvělé obsazení, jenže když si zasadíme film do doby, kdy se odehrával, jsou najednou herečtí protagonisté oproti oběma tenistům z roku 1980 (Borg 24 a McEnroe 21 let) poměrně výrazně přestárlí (Gudnason 39 a LaBeouf 31 let), což je obzvláště v těch herecky nejnáročnějších scénách dost vidět a na autentičnosti to filmu nepřidá. Výsledné hodnocení, které se tak na konci dere na jazyk zní - rozpačité.

Westworld (2016) (seriál)

Pustil jsem si to spíš z nudy než z opravdového zájmu o tenhle seriál, takže moje nároky byly hlavně se zabavit, což se po většinu času celkem dařilo. Nicméně nebudeme si tu doufám tvrdohlavě nalhávat a obhajovat, že by tohle bylo nějak zvlášť geniální dílo. Je to atmosferický průměr, u kterého je od přelomu do druhé poloviny jasné, že tomu na zcela jistě neuspokojivém konci dojde dech (což se také stane). Tvůrcům rozhodně nechybí představivost, samotné uchopení zábavního parku Westworldu mě na tom bavilo asi nejvíc. Děj je tak opatrný a na informace skoupý, že nemůžete dopředu nic moc předjímat-snad jen tipovat, ale bez nějakých větších reálných indícií. To sice zaručí, že se pár překvápek skutečně dostaví, ale jsou svou intenzitou wow-efektu tak nízko pod očekáváním, že si jen řeknete "Aha, tak takhle je to.", pokrčíte rameny a jede se dál. Shrnul bych to jako hi-tech fúzi Jurského parku a nové Planety opic. Bylo to celkem dobré, ale snažit se ždímat peníze z pokračování (jako všichni a všechno) je tady zcela mimo mísu, na to WW absolutně nemá potenciál a je to jen trapné znásilňování, toho už se nehodlám zúčastnit. EDIT: Zúčastnil jsem se a druhá řada mi dala za pravdu. Trapnost a totální nemohoucnost.

Moneyball (2011)

Je to velice zajímavý příběh, už méně zajímavý je to film. Přišlo mi to moc rozvleklé, málo strhující a každá minuta nad 100, do kterých by se to krásně vešlo, byla zkrátka navíc. I tak dobře že film vznikl, byla by škoda tohle téma minout.

Rychle a zběsile 8 (2017)

Celá série Rychle a zběsile si prošla od jejího vzniku zajímavým vývojem. Od ryze závodní jedničky a dvojky, které byly svého času skvělými, zábavnými počiny si pak prošla klinickou smrtí v podobě Tokijské jízdy a zdálo se že čtyřka bude už jen takový poslední výdech téhle značky. Pak ovšem někdo přihrál Justinu Linovi defibrilátor, Lin nabil na 200 a zrodil se nejlepší autařský heist movie, který to posunul celé o úroveň výše a zaručil pokračování ne na jeden, ale hned několik dalších filmů. A i ty si překvapivě držely konzistentní úroveň. Až doteď. Osmička už totiž neví kudy kam a tak se snaží to znovu posunout o level dál, a tady vzniká problém. Už to totiž není Rychle a zběsile, ale jenom Zběsile. Ze světa tuningu a ilegálních závodů to sice není ke zbraním a loupežím daleko, něco úplně jiného ale je, když parta, jejíž výsostní superschopností bylo smontovat motor z bubnu od pračky a projet bez problémů ve stodevadesáti páteční D jedničku ve směru na Prahu najednou strčí do kapsy Jamese Bonda a Batmana. A to jako vážně-myšlenka, že tohle by byla skvělá Bondovka mi prolétla hlavou u každé druhé scény. A to podle mě není dobře. F&F bylo frajerské a cool. Tohle už je prostě jen samoúčelně akční. Neříkám, že je to špatný film, to vůbec ne, bavil jsem se dobře. Jen je to špatné Rychle a zběsile.

Blade Runner (1982)

Uffff...Vydávat tohle dílo za "kultovní" či "žánr definující" nebo nedej bůh za "filozofické" je tvrzení na hraně sebeparodie a pozérství... A nebo už je to pro mě prostě přežité, těžko říct...Každopádně kdo tvrdí, že tohle není nuda k uzoufání, ten si lže do kapsy.

The Defenders (2017) (seriál)

Pokusili se nám namíchat drink ze čtyř ingrediencí, kde jen jedna byla kvalitní(DD), jedna alespoň čerstvá(IF), jedna nakyslá(JJ) a poslední byla destilovaná voda (LC)...  Co naplat, s těmihle přísadami holt dobrý pití nevymyslíte. Abych byl fér, musím přiznat, že ta fúze celkově většině postav pomohla a krom DD, který si jen drží standard, jsou všechny při vzájemné konfrontaci rázem snesitelnější, než v jejich sólovkách. V Defenders je jiný problém a to jsou záporáci. The Hand je tak tajemná, zlověstná a přitom tak nekonkrétní a vlastně dost neschopná organizace, že už začíná být místy až k smíchu. Jaké reálné nebezpečí vlastně představují ví asi jenom pánbůh(ne vážně, ví to někdo?), protože nás autoři nutí se celou dobu jen honit za přeludem, že to nebezpečí je skutečné, i když ho nikdy nikdo neviděl. Jak budou osudy Defenders pokračovat jsem zvědav, po tomhle vlastně vůbec nedokážu říct, co se od toho dá čekat. Škoda, kdyby si připravili lepší suroviny, mohl to být dost dobrý Hell's Kitchen Iced tea.