Mariňák (2005)

Mariňák toho hodně sliboval, měl velký potenciál a prvních zhruba 20 minut byl i zábavný. Pak však převládla nuda a ta všechen potenciál pohltila, pohřbila veškeré naděje a rychlostí blesku se přenesla i na mě. A nuda při téhle stopáži je vražedná. Sledovat válku, kde se vlastně neválčí, je vážně otrava. Neobstojí tvrzení, že šlo o vykreslení postav, psychologii a podobné bláboly. Jde o to, že se nuda mezi mariňáky rychle přenese i na diváka. I nuda by se měla umět natočit, aby zaujala a vtáhla do děje. Zde se to ukázkově nepovedlo. Nebýt J. Gyllenhaala a hudebního doprovodu, tak bych dal bez problémů palec dolů a v hodnocení by se právem vyjímal nápis "odpad". Takhle aspoň ta jedna hvězda... Jeden z nejnadhodnocenějších filmů...

Jasmíniny slzy (2013)

Jen proto, že je to Woody Allen, tak se fakt nepos...!!! Nepříliš zajímavé až takřka fádní. Nevidím na tom nic geniálního. Navíc je mi nesympatická C. Blanchett. Zde je to možná i tím, že se kvalitně "položila" do role. Ale to můj subjektivní pocit nesympatií nijak nezmírňuje. Můj oblíbenec a velký sympaťák Alec Baldwin tu vypadá, že ho to nebavilo. Pár hlášek zaujalo, jinak mě to spíš iritovalo. A opravdu nebavilo. A film je ze své podstaty zábava. I kdyby scénář a režii dělal třeba pán bůh, tak by to můj dojem z filmu nezměnilo a hodnocení bych nechal stejně nízké. Skoro jsem ronil slzy já nad zmařeným časem. Nikdy víc.

Smrtelná aliance (2013)

Jednoduchý akční film nemusí nutně znamenat hloupý akční film. Tentokrát však z toho trčela hloupost na všechny strany. Van Damma mám rád, ale tady působil víc jako klaun (už chyběl jen červený klaunský nos) křížený se šíleným profesorem přírodovědecké katedry, než vyšinutý záporák. Celé mi to přišlo jako nepovedený cirkus, který se snažil být akční a vtipný a místo toho byl uboze trapný a nekonečně hloupý. Scénář je v podstatě fajn. Sice jednoduchý, ale fajn. Chtělo to ale celé pojmout jinak. Takhle to opravdu nefunguje a ani jako parodie to neobstojí. Tahle nepovedená taškařice postrádá smysl. Ještě, že ta slátanina nemá ani hodinu a půl. Déle bych tu nudu nevydržel.

Nevyřízený účet (2013)

Moderní akční film podle osnov klasické staré školy 80. let. Není divu, když v tom má prsty ikona akčních snímků Sylvester Stallone. Celou dobu jsem si říkal, že bych si uměl v hlavní roli představit právě jeho, případně pány Schwarzeneggera, Van Damma či Willise. Ti by však díky věku (to nemyslím nijak zle) museli hrát dědečka a ne otce. Jason Statham je skvělý pokračovatel jejich tradic a sám už se stal legendou. Že volba padla na něho, kvituji s povděkem. V roli byl skvělý, sympatický a uvěřitelný. Skvěle mu sekundovali James Franco, Winona Ryder i všichni ostatní. Snímek má spád a vyvaroval se hluchých pasáží, vše odsýpá jak má. Stopáž je optimální. Hudba skvěle koresponduje s dějem. Nevyřízený účet je nečekaně vyvážený, všeho je tak akorát. Akorát akce, akorát patosu, akorát hlášek. Tenhle film mi udělal obrovskou radost a myslím si, že by si zasloužil lepší hodnocení.

Operation Rogue (2014)

Předvídatelný akční snímek plný klišé, který má ale sílu zaujmout. Optimální stopáž, která při zběsilém tempu filmu uběhne jak večerníček. Pokud k Operation Rouge přistoupí divák jako k oldschoolovému béčku a očekává akční jednohubku, kde dobro zvítězí nad zlem, nemůže být zklamán. Samosebou znám mnohem lepší filmy. Ale také mnohem horší. Takže průměr. Taková nenáročná akční jízda, kde se střelivem nešetří. Nijak uchvacující, ale v podstatě zábavné pro jedno zkouknutí.

Signál (2012)

Nepříliš povedený snímek, který jsem nějak zapomněl zde ohodnotit. Nebýt toho hvězdného obsazení, tak by mé hodnocení bylo ještě horší. Hlavně pánové K. Hádek, Dyk, K. Roden, Lichý a Čermák mi Signál učinili snesitelným. Měl jsem dojem, že jedu na horské dráze. Jednou nahoře, jednou dole. Signál je strašně nevyrovnaný a to mu škodí. Pár dobrých hlášek nezachrání hluché pasáže. I stopáž by mohla být kratší. Jen by to filmu prospělo a dostal by větší šmrnc a lehkost. Takhle to chvílemi nudí a působí upachtěně. Bohužel.

Need for Speed (2014)

Neměl jsem velká očekávání a v koutku duše jsem doufal, že budu překvapen. A vskutku jsem překvapen byl. Tak nekonečně nudnou a ubohou podívanou jsem fakt nečekal. NFS jsem občas hrával, Aaron Paul se stal mým oblíbencem už v Perníkovém tátovi, líbí se mi pěkné káry a ještě pěknější ženský a tak jsem doufal, že by se mi filmové zpracování NFS mohlo líbit. Krutě jsem se zmýlil. Všechno špatně. Aaron Paul (i všichni ostatní) na mě působil jako by stál prvně před kamerou. Dialogy všech hrdinů jsou neskutečně trapné a kostrbaté. Děj nemá šťávu a chybí akce, tah na branku. Nehorázně zbytečně natažená stopáž, která u takto nudného snímku ve výsledku působí nekonečně. A hudební doprovod? To je kapitola sama pro sebe. Jedním slovem tragédie. Čekal bych mnohem tvrdší, nabušenější a energičtější muziku. Kdyby mě film aspoň trochu zaujal, tak bych mu odpustil, že vlastně staví na popularitě série Rychle a zběsile. Vlastně ukradl její know-how. V tomto případě to však je další mínusový bod. Takže jediné co zbylo je krása aut, protože i krása zúčastněných žen je značně diskutabilní (žádná mě v podstatě nezaujala). A to je i ve filmu, kde auta hrají výraznou roli, setsakramentsky málo. NFS = průser a velké zklamání.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Jedna z mála vyjímek,. kdy dvojka předčí jedničku. Sice jen o délku dračí hlavy, ale je lepší a to je důležité. Animace je fakt skvělá (řekl bych, že od prvního Shreka mě žádný animák ještě takhle nedostal) a 3D efekty jsou vážně parádní. Hudba je příjemná a ve filmu je všeho tak akorát. Akce, napětí, humoru i srdceryvných dojemných scén, kdy se do očí tlačí slzy. Dokonale vyvážený film, který nebude nudit ani dospělé diváky, nejsou-li to úplní ignoranti. A hlavní star? Jasně Bezzubka! Toho bych chtěl domů ke svým třem kočkám. Vynikající podívaná, ke které se rád s dětmi opakovaně vrátím. Stojí to za to. Neváhám a dávám plný počet.

Bony a klid 2 (2014)

Vím, že když se na nějaký film hodně těším, tak pak většinou prožívám velké zklamání. Vím, že druhá pokračování po letech stávají často za starou belu. I přesto jsem se na pokračování osudů předrevolučních veksláků strašně těšil... A prožil strašné utrpení a zklamání. Jen z úcty ke kultovní legendě, kterou první díl oprávněně je a ze sentimentu dávám tu jednu hvězdu. Film je v podstatě bez děje. Je to jen leporelo toho, čím se kdo stal. Na to by stačilo 5 minut a bylo by hotovo. A nebo jít do hloubky všech postav a pak by to bylo na seriál. Takhle to nemá sílu udržet si pozornost a zájem diváka, ztrácí to tah na branku. Hodně mi vadilo i velké množství (rádoby) hlášek. Všeho moc škodí. A zde jich bylo opravdu příliš. A většinou spíš nepovedené. I flashbacků bylo až moc a většinou byly naprosto zbytečné. Herecké obsazení očekávané (to je OK), ale herci neměli co hrát a tak přehrávali a místy to působí až trapně. Bohužel. Takže resumé: Žádná sláva a i ta jedna hvězda je nadhodnocená. Bohužel.

Fair Play (2014)

Tak tu máme zase jeden zajímavý film ze sportovního prostředí. Film, kterému nemám téměř co vytknout. Skvělá kamera, hudba, parádní obsazení. Zvláště hlavní trio Judit Bárdos, Anna Geislerová a Roman Luknár. Hlavně oceňuji, že tento příběh má tu sílu a moc vtáhnout diváka do děje a udržet si ho až do proběhnutí cílovou páskou... Vše je reálné, známé a uvěřitelné, žádné fantasmagorie. Za co tedy ta jedna hvězda dolů??? Za "jistou propagandistickou tendenčnost" a chvílemi až směšnou "hru na morálku". To mi trochu vadilo a zkazilo výsledný dojem. Copak se dopovalo jen v socialistickém táboře? Jen sportovci z východního bloku zobali? A některá "moralizující" prohlášení hlavní hrdinky působí až nevěrohodně a trapně, kdy jsem se musel nad naivitou tvůrců až pousmát. Ta hra na čestnost byla chvílemi opravdu k popukání, protože působila silně nepravděpodobně a nereálně... Ale to se dá přejít. Jinak je to konečně zase povedený český (a slovenský a německý) film, který v divákovi zanechá stopu a donutí ho k zamyšlení. Vynikající práce a děkuji všem, co se na filmu podíleli, za silný zážitek.