• Fantasy

Umučení Krista (2004) odpad!

Gibson měl rozdat rozpočet tohohle filmu sirotkům v Kambodži (to by byl velmi křesťanský skutek) a natočit místo toho nějaký hardcore exploitation na handycam doma v koupelně. Efekt by byl stejný, ale aspoň by to mohla být sranda. Takhle jenom ukazuje, že je to úchyl a pravděpodobně bude i nebezpečný :) Původně jsem chtěl dát jednu hvězdičku za to, že si nevymýšlí, neonanuje (to asi až potom při projekci) a drží se evangelií, ale pak jsem si uvědomil, že totéž udělal i Pasolini, a kdokoliv vyšel z pomyslného měření s Pasolinim jako větší úchyl, si žádnou hvězdičku nezaslouží.

Město bohů (2002)

Pro mě je Cidade de Deus v první řadě ukázkou excelentní střihačské a scénáristické práce, příběh je vystaven skvěle a ani ta profláklá narativní skládačka á la Iňárritu tomu ani trochu nevadí. Kamera a střih potom drží perfektně pohromadě a celý film se takříkajíc "nerozsype" ani v přestřelkách, které jsou natočené přesně tak, aby to působilo chaoticky, ale pořád ještě v mezích. Vypíchl bych i výbornou práci se zvukem a slušnou režii (Scorsese :)), horší už je to s hereckými výkony - až na Zého (v dospělosti) a toho Nachtigala (nebo jak se jmenuje) je opravdu hodně vidět, že to jsou neherci (což na jednu stranu přispívá k realističnosti, na druhou je to nepříjemné, pokud se ty postavy dostanou do jiné pozice než "běžet a střílet" a musí tedy trochu hrát). Jedna hvězdička dolů za to, že mě Meirelles nedokázal přinutit střídavě otevírat a zavírat hubu a přemýšlet o poselství filmu po několik bezesných nocí, protože to je právě smyslem celého snímku a já v tom už od prvních minut po shlédnutí vidím především svěží a špičkovou filmařinu, ne znepokojivé sociální drama. Jako by se ten nihilismus, se kterým po sobě ty děti metají jednu kulku za druhou, přenesl i na diváka. To je škoda, na druhou stranu: tohle umí opravdu jenom ti nejlepší z nejlepších, chtít to po úplném zelenáči, nota bene bez hollywoodských prostředků a s amatéry před kamerou, by bylo bláznovství.

Samotáři (2000)

Samotáři jsou nejznámější díky zlidovělým hláškám a to mi leze docela na nervy. Není to totiž žádná nablblá komedie, nýbrž drama jako řemen, které přestože poměrně okatě čerpá ze zahraničních "kultovek" (Pulp Fiction, Trainspotting, Iňárritu), dokáže být originální a udržet si i přes poměrně složitý příběh vnitřní integritu. Ta melancholie (tvořená z velké části geniální hudbou J.Muchowa) je nádherná. Životní výkon Rašilova, Trojana a Macháčka a zároveň jeden z nejlepších scénářů, v podstatě bez jediného hluchého místa. Nejlepší porevoluční český film.

Elfen Lied (2004) (seriál)

Hmm, smíchat dohromady krvavá jatka, soft porno, incest, mutantku s pedofilně rajcovním hlasovým projevem, jostomivé štěňátko, flashbacky do minulosti, otravné dialogy o pocitech postav, klenuté chorály, vymlácené vojáky schopné zastřelit všechno, co se hýbe, trhání končetin ("Bolí to, tatínku"), sci-fi, romantiku, patos, kýč a telenovelu, to vše v režii několika zcela neuvěřitelných postav, to umí opravdu jenom Japonci. A zřejmě jenom Japonci to umí zamaskovat tak, aby i takováhle patlanina ve stylu "pejsek s kočičkou vaří dort" vypadala jako bombastické dílo :) Elfen Lied je teprve druhý anime seriál, který jsem viděl, a začínám mít pocit, že jsem si s dokonalým Death Note nastavil laťku příliš vysoko, tahle prvotřídní úchylárna vypadá v rámci žánru tak nějak.. pravděpodobněji. Ale venku chcalo, takže to byl hezky strávenej den, pobavil jsem se u toho.