Chibula (2017)

Skupina třinácti mužů (na začátku, poté jich časem ubývá) putuje gruzínskými horami, kde společně s prezidentem unikají před nebezpečím během občanské války. Někde se usadí, potom ovšem zjistí, že se o jejich pobývání na určitém místě ví, proto musí pokračovat někam dál. Takhle by se dal stručně vyjádřit obsah filmu, jen s tím, že tento scénář se opravdu neopakuje jen jednou či dvakrát, nýbrž snad osmkrát. Gruzínská kinematografie sice nezklamala, na film se koukalo dobře, po technické stránce nemám co vytknout, dokonce jsem se i něco přiučil z historie, jen ten stále opakující se mustr trošku lomí filmu vaz.

Neústupný (2017)

Hodně silné drama, kde pravidla fungují tak trošku jinak a kde zkrátka nemůžete nefandit hlavnímu hrdinovi. Na snímku mi přijde zajímavé zobrazení východní kultury - jsem si jistý, že kdyby se něco podobného natočilo v evropských či amerických podmínkách, žena by svého muže po takovém chování a mnoha problémech opustila a rozvedla se s ním. V muslimském světě to ale funguje jinak. Moc zajímavé, během dvou hodin se divák nemůže nudit.

Western (2017)

Film s pomalým plynutím děje, který sice neurazí, ale také nenadchne. Trošku mi přijde líto, že se navzdory narůstajícím problémům a neshodám nepodařilo využít plně potenciálu k vyobrazení pořádného konfliktu, pak by se bylo opravdu na co dívat. Na co se ovšem nedalo dívat, resp. co se nedalo poslouchat, byl poněkud zvláštní argot němčiny v dělnické podobě - kdy něco jako artikulace je cizí slovo. Proto jsem v mnoha případech titulky uvítal, bez nich by to bylo celkem i náročný.

Rekviem za paní J. (2017)

Rekviem za paní J. nabídlo slušnou podívanou, plnou absurdních a úsměvných věcí a záležitostí (takže intertextualita na Kafku na nejvyšší možné úrovni), zejména peprný slovník mladší dcery mě dost bavilo číst. Špatné bylo ale zpracování (pokusu) sebevraždy - nikdo teď neví, co se stalo, resp. proč to neproběhlo. A v případě, když se jedná o klíčovou scénu z filmu, ke které směřujete 90 minut, to docela vadí.

Moje šťastná rodina (2017)

Další důkaz, že současná gruzínská kinematografie je velmi kvalitní a má co nabídnout. Škoda jen nedotaženosti a nicneříkajícího konce, v tomto případě je škoda, abych si zbytek příběhu dokreslil jen na základě vlastní představivosti.

Srdečné pozdravy z Kropsdamu (2016) (studentský film)

Trochu je mi záhadou, kde vlastně vznikne ve filmu konflikt - vždyť Lammert si dá před dům ceduli jasně sdělující názor proti elektrárnám. A na začátku, jak si ochutná jejich dort, to bych chápal z kontextu spíše jako symbol opovržení, takové "aspoň abych něco z toho tady měl". Kromě těchto nejasností už mohu najít jen slova chvály, jedná se o výborný film, ze kterého jde v některých momentech až mráz po zádech. Všemu dodává takovou zvláštní atmosféru i nevšední kamera, která vše snímá z ptačí (v tomto případě holubí) perspektivy. Proto byl konec filmu tolik působivý.

Chasse Royale (2016)

Ať mi ještě někdo řekne, že francouzština je hezký a libozvučný jazyk. Vždyť ta Angelique dokonce jednou zachrochtala! Zajímavý realistický výlet do nepříliš bohatého a elegantního francouzského prostředí, jak je nám představováno až vnucováno z většiny filmů.

Na červenou (2016)

Bravo! Kdo by čekal, že nejlepší projekce, kterou ve Varech letos navštívím, bude krátkometrážní. Natolik jednoduchá zápletka, přesto se divák dočká tolika rozpracování osob, jejich aktuálních starostí a rozpoložení. Ani o humor není nouze, viz některá předjíždějící "vozidla" či meloun zaseklý mezi dveřmi a schodem. A na konci dokonce i zjistíme, co k takovému jednání a striktnímu dodržování pravidel řidiče vedlo a dále již nevede. Za pouhých dvacet minut se stihlo tolik, že by mnoho letošních celovečerních filmů ve Varech mohlo jen tiše závidět.

V roce Opice (2016)

Film "hraní si na doktory z indonéského prostředí". Bylo to trochu vtipné, absurdní, ale přeci u filmu podobného formátu bych čekal nějakou lepší zápletku a slušnou pointu. Tady jsme se na konci filmu nedočkali ničeho, takže jsem byl zklamán.

Kdo je kdo v mykologii (2016) (studentský film)

Moc hezké. Surrealistický film s takovým vizuálem z našeho prostředí jen zahřeje na srdci. Vtipné, svižné, kdy 15 minut oběhne jako voda (nebo spíš víno?), takhle má krátkometrážní film vypadat. Slušný dojem z filmu kazí jen fakt - proč táhne vývrtku k láhvi, když stačí vzít láhev k vývrtce? Zas tak opilý přeci nebyl, vždyť předtím řídil.