• Krátkometrážní

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Veľký a ozaj dlhý kinový zážitok. Najviac som sa bál toho, že budem musieť ísť počas filmu na WC a niečo dôležité mi ujde. :) Ale prekvapivo nič také sa neudialo, vydržal som tie takmer 4 hodiny (keď rátam aj 15 minút trailerov pred filmom) v kinosále a fakt som si najnovší počin Scorseseho a Capria užil. Síce to film nie je rozhodne ľahký a Leo v ňom hrá nesympatického priemerného vidiečana, film zachytáva dôležitú časť americkej histórie, na ktorú sa bohužiaľ pozabudlo a pritom toľko nevinných ľudí muselo umrieť...alebo ochudobnieť. A to všetko len kvôli nenažranosti a bezcharakternosti tých "mocných". Veľmi smutné, holt, ale takí ľudia sme. Formálne dokonalé. Ono, ťažko vybrať úsek, ktorý by trebalo skrátiť. Práveže dĺžka filmu poskytne epický príbeh aj so všetkými potrebnými nuansami. Horšie ako dĺžka filmu je skôr depresívna téma, lebo každému rýchlo dopne, že toto nemôže skončiť dobre. Husté, a režisérové cameo na konci dáva tušiť, že sa s nami chcel režisér rozlúčiť niečím ozaj silným. Bravo Martin Scorsese, podarilo sa! P.S.: Leo DiCaprio ako aj Lily Gladstone perfektní. De Niro tiež fajn. Herecká prvá trieda.

Umění jíst a milovat (2023)

Ak sa dá na niečo použiť výraz "food porn" tak to na tento film. Totálny gastronomický orgazmus a úžas na mojej strane. Takto natočiť film o francúzskej gastronómii je čisté umenie. Slinky mi tiekli a moja duša pookriala. Videné v Kine Mladosť, čo ešte viac znásobilo môj/náš zážitok - lepší filmový záver roka som si priať nemohol. Navyše, krásna kamera a top herci tomu dali už len pomýselnú čerešničku na torte. Ozaj extra-výminočný film a odporúčam ho bez výhrad každému. Toto bude musieť chutiť aj milovníkom McDonaldu. :)

On se bojí (2023)

Tak na tretíkrát natočil Ari Aster úplný majstrštyk! Už Midsommar bol hustý a neviem sa dočkať, ked si pustím jeho režisérsky zostrih, ale tu si dovolil ozaj veľa. Toto rozhodne nie je film pre masy a celkovo sa divím, že si štúdio A24 trúflo pustiť film do kín. Je to inak zatiaľ najdlhší film spomínaného štúdia. Každopádne film je o veľmi veľa veciach, ale primárne o chorobnom a deštruktívnom ovládaní druhých, o nezdravých rodinných vzťahoch, o Oidipovom komplexe, o manipulácii a o neschopnosti spoločnosti pomáhať ľuďom, ktorí sú negatívne ovplyvnení všetkými týmito neduhmi. A natočené je to formou, ktorá je úplne fantastická - pretože je originálna formou, aj vývojom príbehu a aj nespočetnými mind-fuck zábermi. Toto nie je jedlo pre každého, ale komu zachutí, pre toho to bude filmová hostina. Podľa mňa toto bude pre zopár ľudí budúci kult. 10/10

Invalida (2023)

V rámci (česko)slovenskej kinematografie niečo úplne výnimočné. Stále sa nestačím čudovať, že niekto natočil taký štýlový film. A sedelo v ňom vlastne všetko - aj príbeh, aj forma, aj postavy, aj dialógy, aj herecké výkony. V podstate ten film nemá chybu. Je len na vás, či pristúpite na takýto špecifický žáner. Ak áno, budete sa baviť kráľovský. Ja som sa bavil celý čas a som rád, že to bolo v kine.

Perníkový táta (2008) (seriál)

Jeden z najlepších seriálov ever. Od začiatku do konca značne depresívna, ale mega-nápaditá jazda, ktorá ale konštantne ide od desiatich k piatim (myslím dej, nie kvalitu seriálu). A napriek tomu to človek bez dychu celý čas hltá. Úžasné zvraty a úžasné postavy. Je super, že to tvorcovia nenaťahovali. Teším sa na Better Call Saul. :)

Senna (2010)

Absolútne odzbrojujúci dokument. Videl som zatiaľ bohužiaľ len základnú 100-minútovú verziu, ale aj tá ma odrovnala. Lebo je v nej zachytená esencia Ayrtona Sennu a jeho doslova tragický príbeh. Ale zároveň jasne ukazuje aký "special" bol - nielen ako pretekár, ale aj ako človek. Niektoré zábery ma nenechali chladným a celkovo som bol po dopozeraní ozaj smutný. Ale zároveň povznesený, ako on, dieťa z bohatej rodiny našiel v sebe talent a šiel po ňom až na úplnu hranu. Pamätám si dodnes, ako som v tú osudovú nedeľu prvého mája 1994 daný závod ako ešte chlapec sledoval a naživo videl, ako Senna vyletel z dráhy. A aj keď to bola riadna rana, nikto zo sledujúcich, vrátane komentátorov nečakal až taký fatálny výsledok. Nakoniec sa ukázalo, akú veľkú smolu Ayrton pri havárii mal. Aspoň sa následne masívnym spôsobom zlepšili bezpečnostné opatrenia pri jazdení a zároveň sa ďaľšie milióny investovali do bezpečnostných prvkov F1 monopostov. Vidím to tak, že neprejde tak dlhá doba a pustím si tento dokument znova, tentokrát v Extended verzii. 10/10

The Last of Us - V časech nouze (2023) (epizoda)

Ale hecnem sa a dám plnú pálku. Pretože sa dostali konečne naše postavy naozaj do úzkych a tentokrát už musela aj Ellie siahnúť na pokraj svojích síl. A aj hlavný antagonista bol na úrovni, takže u mňa spokojnosť a teraz som už fakt zvedavý na finále prvej série.

Babylon (2022)

189 minút? A plné hodnotenie? Fuck yeah!!! Posledný mesiac máme v kine po dlhočiznej dobe hody. A obrovské. Najprv Fabelmans, potom Babylon a posledne The Banshees of Inisherin. A k tomu ešte nový, veľmi zábavný Guy Ritchie. Neuveriteľné. Ale hlavne Fabelmans a Babylon sú úžasné pocty kinematigrafii a obidvaja režiséri sa tu pretekajú, kto je väčší macher. Obidvaja ukazujú, že mali každý jeden záber premyslený. Ale tam kde Spielberg dáva jasne najavo svoju chladnú hlavu, v Babylone ukazuje Chazelle, že je dravý a baží po zážitkoch a z filmu ide neskutočná energia. Z plátna priam vytriskuje život, odviazanosť, odvaha, až nerozvážnosť. Máme možnosť vidieť úžasné leporelo, ktoré tu poskladal a je to ešte aj dokonalo natočené. A áno, na 35mm a 70mm pás - úplná lahôdka! Videné 2x v kine a stále mám sanku dole. Diego Calva a Brad Pitt perfektní, cameo Tobey Maguiera parádne, ale Margot Robbie pre mňa na Oscara. Aj keď nakoniec nebola nominovaná. Ale to čo tu baba predviedla, to je úplne iný vesmír. Celkovo nechápem prečo akadémia tento film tak prehliadla. Žeby závisť? Alebo presná trefa do čierneho? Pre mňa jednozačne filmová top 3 a celkovo asi aj osobná filmová top 10. Záver ma nesmierne dojal. Toto je ozaj pre fajnšmekrov. A nechápem ako mohol takýto film vymyslieť a natočiť 37-ročný chalan. Chazelle je viac ako talent. Je to filmový génius. 10/10

Víly z Inisherinu (2022)

Martin McDonagh to zas dokázal. Opäť totálne odlišný film a opäť zásah do čierného. Takúto kombináciu smutno-smiešného filmu si ani nepamätám. Ono sa väčšina stopáže vedie v nadľahčenom tóne, ale postupne príbeh pritvrdzuje až do...nebudem prezrádzať akého záveru. Ale poviem jedno - tých 9 nominácií na Oscara je zaslúžených a keď už nič iné, Colinovi by som už toho Oscara doprial. Zahral svoju rolu neskutočne dobre. Úplna radosť sledovať. A tá kamera - síce digitál, no nasvietenie spolú s úžasným prostredím výtvára neuveriteľnú atmosféru a doslova krásny divácky zážitok. Jeden zo 4 najlepších filmov za posledný rok (ďaľšími troma sú Babylon, Fabelmans a Triangle of Sadness).

The Doors (1991)

Natočiť také filmy ako Doors a JFK v jeden rok, to dokáže naozaj iba Oliver Stone. Neskutočne odvážne podobenstvo doby, ako aj originálne a nebojácne vykreslenie neskutočného talentu a génia Jima Morrisona. Takýto film dnes už nemôže byť natočený. V podstate je to šialený nápad toto dať na plátno a ešte pri dĺžke 140 minút. Ale v 91-vom to možné bolo. Vďaka bohu! Val Kilmer neskutočný, nechápem ako to, že nedostal za svoj výkon Oscara. Nielenže zahral Morrisona božsky, on ešte aj všetky close-up scény sám naspieval. Veľakrát na takej úrovni, že si človek nebol istý, či spieval on, alebo samotný Morrison. Videné po 20 rokoch reštaurovanú verziu (Final Cut z roku 2019) v kine, čomu som nesmierne rád. Lebo tento film parí do kina. A teším sa o to viac, že sála bola vypredaná!