• Krátkometrážní

Dannyho parťáci (2001)

Remake, ktorý je omnoho lepší ako originál. Steve Soderbergh zohnal neskutočnú zostavu hviezd, no ešte podstatnejšie je, že natočil film s veľkou dávkou nadšenia a hravosťou. A navyše aj scenár sa podaril. Nedá mi nespomenúť geniálnu hudbu Davida Holmesa (práve skrz tento film som spoznal jeho fantastickú tvorbu). Jediné, čo mi nesedelo a dodnes tak trošku nechápem je účasť akrobata Shaoba Quina. Nikdy predtým, ani potom (nerátajúc pokračovania) už o ňom nebolo počuť. Každopádne výborná oddychovka aj po 17 rokoch (áno, je to už toľko!). [#31/2018]

Dannyho jedenáctka (1960)

Bol som zvedavý, aký je originál Dannyho parťákov. Vedel som, že nemôžem čakať vysoké tempo, ale myslel som si, že film bude mať ozaj dobré nápady, ako obísť bezpečnostné opatrenia kasín. No musím konštatovať, že film je ukážkou doby, najmä tým, že je vidieť, ako sme sa veľmi posunuli. Vtedajšia doba počiatku 60. rokov bola ešte pekne naivná. Takisto dĺžka je prepálená, prvú hodinu sa toho príliš nedeje. Priznávam, že ma tento originál trošku sklamal, dokonca váham, či neubrať jednu hviezdu. Ono, je to pohodová oddychovka, je tam celý Rat Pack (čo mňa necháva chladným, keďže som už generačne inde), ale takmer žiadne nápady a obyčajné dialógy ma nijak neohúrili. Akurát malé, no vynikajúce cameo opitej Shirley MacLaine pobavilo, ako aj koniec, ktorý som nečakal. Takže táto stará Dannyho jedenástka je už vskutku obstaróžna a je slabšia ako jej mladší, nápaditejší a hviezdami nabitý remake. [#30/2018]

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Stargate Atlantis umne nadviazal na pôvodný seriál s novými postavami (plus s jednou menej významnou z SG-1) a vytvorili kompletne nové prostredie. Prvá séria začala bežať počas 8. série SG-1, takže tri roky tvorili dvojitý tandem. Väčšinu času na seba príliš nenadväzovali, ale občas sa isté previazanie, alebo náražky na jeden druhého našli. Prvá séria bola ešte dosť priemerná, ale postupom času išla kvalita hore a najmä sa viac a viac rozvíjali season arcy a aj prepojenia jednotlivých postáv medzi oboma seriálmi. Od tretej série už bola Atlantis vysoko návyková a normálne mi bolo ľúto, že tá piata je posledná. No seriál sa dostal na métu 100 častí, čo sa máloktorému podarí, takže vďaka tomu sa sága Hviezdnej brány rozrástla fakt parádne. A to nás ešte mala čakať Stargate Universe. Mimochodom, veľmi dobrú rolu tu našiel Jason Momoa, ktorý neskôr zasvietil ako nový Barbar Conan a onedlho bude hviezdiť ako Aquaman.

Sicario 2: Soldado (2018)

Je fajn, že scenár napísal rovnako ako v jednotke talentovaný Taylor Sheridan. Rovnako potešila účasť "parťákov" z jednotky - Matta (Josh Brolin) a Alejandra (Benicio Del Toro). Príbeh a herecké výkony boli aj tu fajn. Nie je ale ľahké nahradiť Denisa Villeneueva na režisérskej stoličke a Rogera Deakinsa za kamerou (a povedzme si pravdu - ani nedávno zosnulého Jóhanna Jóhannssona pri tvorbe hudby). Réžia dvojky je "iba" fajn, obraz a kompozícia jednoznačne zaostáva. Hudba sa snaží ísť v stopách originálu, ale až Jóhannssonov pôvodný motív ("The Beast") prepoužitý na záver ukazuje, že márne. Napriek slušnému príbehu neponúka film príliš veľa scén na zapamätanie (ale aby som nekrivdil, minimálne jedna scéna vám určite v pamäti ostane - nebudem ju tu ale spoilovať). Nedá sa povedať, že by som bol sklamaný, film je to dobrý (napriek spomínaným výčitkam), o to viac, že sa jedná o pokračovanie, ale jednotka príliš vytŕčala na to, aby sa jej vedel tento sequel vyrovnať. Každopádne Benicio del Toro opäť geniálny. [#29/2018]

Deadpool 2 (2018)

Deadpool 2 si ide svoje, presne ako to bolo aj v jednotke. Tona popkultúrnych narážok, aj do vlastných radov, neuveriteľné vtipy, drsné scény hodné R-ka, tajné camea (Matt Damon (!) a Brad Pitt (!) a nepoužité zábery zo starého Wolverina!) a ešte aj slušný príbeh. Ryan Reynolds opäť best - tentokrát si zahral aj ďaľšiu postavu - záporáka Juggernauta. A k tomu skvelá hra s klišé. Bavili sme sa v kine brutálne, takže veľká spokojnosť a kľudne si radi počkáme na trojku alebo na teamovku X-Force. [#27/2018]

Debut (2018)

Forma je fajn, taký dnešný štandard, režisér má cit pre kompozíciu a strih, ale forma podania hlavnej myšlienky je naozaj triviálna, až detská. Účel splnilo (témou bolo #EUandME), len na väčšom priestore by bolo aj sklamanie väčšie.

Hvězdná brána: Návrat (2008)

Druhý Stargate TV film, zároveň posledný spoločný príbeh SG-1 (samozrejme nerátajúc následné šteky jednotlivých hrdinov v SG:Atlantis a SG:Universe). Som rád, že bol natočený ešte jeden film, v ktorom sa mohol objaviť O`Neill, o tom niet pochýb. A tiež vidieť znova Baala malo niečo do seba. Ale tentokrát hrátky s časom boli už trošku prisilné a až tak mi to nesadlo. V podstate by sa dal tento film pokladať za jeden z tých priemernejších dielov. Škoda, že scenáristi nevymysleli niečo zaujímavejšie, tie posuny v čase boli skôr takou barličkou. I tak, ako fanúšik seriálu som rád videl dokopy a naposledy mojich obľúbených vesmírnych hrdinov. :) 7/10 [#25/2018]

Hvězdná brána: Archa pravdy (2008)

Trošku nadhodnocujem ako fanúšik seriálu, ale som nesmierne rád, že hlavnú líniu s Orimi sa podarilo zakončiť týmto TV filmom. Je to presne v duchu poslednej série, so všetkými známymi postavami a i keď sa nekoná žiadné veľké prekvapenie, je to obstojný záver celého seriálu. Potešilo, ako aj čakanie na ešte jeden a to úplne posledný Stargate film - Continuum. [#24/2018]

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Čo dodať, 10 sérií, 214 epizód, dva TV filmy (nerátam pilot), dva seriálové spin-offy. Neskutočná sága, na úrovni Star Treku. Ani samotní tvorcovia nemohli tušiť aký rozsiahlý svet nakoniec vytvoria. Po dopozeraní všetkých dielov, sa vôbec nedivím, že sa seriál stal takým kultom. Najmä prvé štyri série boli naozaj veľkou sci-fi lahôdkou. Neskoršie série sa už viac zameriavali na jednotlivé season arcy a na rozširovanie daného univerza (čo tiež nebolo zlé, len iné). Potešilo, že seriál počas takmer celého behu zachoval pôvodných hercov a postavy (v podstate s výminkou R.D. Andersona ku koncu, keďže chcel tráviť viac času so svojou jedinou a v tom čase malou dcérou). Áno, našli sa aj slabšie diely a áno, celkovo sa jednalo o ľahší typ seriálu, no skvelé sci-fi nápady (posledná časť Unending!), skvelé alienské rasy (Replikátori, Oriovia!), neuveriteľná rozvetvenosť a zároven previazanosť, narážky na pozemské povesti a mytologické postavy, nehovoriac o skvelých postavách ako takých, to všetko viedlo k jednému z najlepších sci-fi seriálov ever. A navyše svojho času najdlhšie vysielanému. Neskôr tento rekord prekonal iba Supernatural. Bolo super ocitnúť sa vo svete SG-1 a s postavami som sa tak zžil, že mi budú normálne chýbať. :)

Hvězdná brána - Děti bohů (1997) (epizoda)

V podstate úvodné dva diely seriálu, ktorý priamo nadviazal na veľký hollywodsky film. Pilot trpí očividne malým, televíznym rozpočtom, no na druhú stranu prekvapuje nahotou v jednej scéne, ako aj dobrým výberom hercov. Neveril som, že Richard Dean Anderson by zvládol nahradiť Kurta Russella (predsalen MacGyver bola úplne iná úloha), ale čudujsasvete, podarilo sa mu to. Slušný vstup do seriálu, ale to najlepšie nás ešte len malo čakať. Nikto ešte vtedy nemohol tušiť, aká veľká sága započala a že sa seriál bude točiť neuveriteľných 10 rokov. 7/10