Hvězdná brána (TV seriál)

• Kanada

Stargate SG-1

• SK název

Hviezdna brána

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 1997, 214x42 min

Richard Dean Anderson, Michael Shanks, Amanda Tapping, Christopher Judge, Corin Nemec, Ben Browder, Don S. Davis, Peter Williams, Claudia Black, Morena Baccarin, Teryl Rothery, Kevin Durand, Carmen Argenziano, Sean Patrick Flanery, Vanessa Angel, Louis Gossett Jr., Jodelle Ferland, Erica Durance, Crystal Lowe, Sam J. Jones, Jolene Blalock, Ronny Cox, Marc Worden, Amber Rothwell, Michael Rooker, Emily Holmes, Grace Park, Ian Buchanan, Julian Sands, Michael Eklund, Adam Baldwin, Daniel Cudmore, Beau Bridges, Robert Picardo, JR Bourne, David Hewlett, Torri Higginson, Saul Rubinek, Kavan Smith, Tony Todd, Erick Avari, Joe Flanigan, David Nykl, Noah Danby, Ken Kirzinger, Reed Diamond, Guy Fauchon, Tony Amendola, David Palffy, Cary-Hiroyuki Tagawa, Armin Shimerman, James Earl Jones, Enrico Colantoni, Tobin Bell, William Devane, Jan Rubeš st., Dan Castellaneta, Lexa Doig, William B. Davis, George Dzundza, Michael Ironside, Gary Chalk, Cameron Bright, Suleka Mathew, Tim Guinee, John de Lancie, John Noble, Fred Willard, Rudolf Martin, Katharine Isabelle, Sarah Strange, Chuck Campbell, Dakin Matthews, Christopher Heyerdahl, Anna Galvin, Gwynyth Walsh, Karin Konoval, Christopher Cousins, Michael Welch, Dan Shea, Neil Jackson, Christopher Redman, Earl Pastko, Kristina Copeland, Jason Winston George, Daniella Evangelista, Colby Johannson, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Catherine Lough Haggquist, Lindsay Maxwell, Barbara Kottmeier, Ona Grauer, Simone Bailly, Sonya Salomaa, Tahmoh Penikett, Kiara Hunter, Ingrid Kavelaars, Jason Gray-Stanford, Brent O'Connor, Brandy Ledford, Paul McGillion, Holly Elissa, Keegan Connor Tracy, Jody Thompson, Maria Luisa Cianni, Matthew Harrison, Carrie Genzel, Zak Santiago, Katie Stuart, Christina Cox, Elizabeth Hoffman, Jesse Moss, Kirsten Prout, Peter LaCroix, Scott Hylands, Cliff Simon, Gabrielle Miller, Conan Graham, Quinn Lord, Thomas Kopache, Paul Anthony, Raahul Singh, Vince Corazza, Wayne Brady, Robin Mossley, Alessandro Juliani, Peter Kent, Peter Wingfield, Dan Payne, Cory Monteith, Rob Lee, Danielle Nicolet, David DeLuise, Ty Olsson, Barclay Hope, Jorge Vargas, Roger R. Cross, Hrothgar Mathews, Sarah Douglas, Greg Anderson, Michael DeLuise, Henry Gibson, Michelle Harrison, Musetta Vander, Kevan Ohtsji, Marshall R. Teague, Tiffany Lyndall-Knight, Rick Worthy, François Chau, William Russ, Ben Bass, Benjamin Ratner, Christine Adams, Chris Kramer, Martin Cummins, Michele Greene, David Paetkau, Aisha Hinds, Kristen Dalton, Willie Garson, Amy Sloan, Brittney Irvin, David Richmond-Peck, Clare Carey, Carrie Fleming, Peter Stebbings, Françoise Robertson, Tom McBeath, Terry Chen, Jim Byrnes, Benjamin Easterday, Alexis Cruz, Aaron Pearl, Brian Markinson, James Parks, James McDaniel, Tom Butler, Chad Krowchuk, Anna-Louise Plowman, John DeSantis, Wally Dalton, Alex Ferris, Paul Koslo, April Telek, Allison Hossack, Charles Shaughnessy, Kim Hawthorne, Colin Lawrence, Kimani Ray Smith, James Kidnie, Michael Rogers, Adrian Holmes, Kendall Cross, Alan C. Petersen, Woody Jeffreys, David Lovgren, Duncan Fraser, Eric Keenleyside, John Novak, Colin Cunningham, Colin Heath, Kira Clavell, Benz Antoine, Peter Shinkoda, Anne Marie DeLuise, Robert Moloney, Richard de Klerk, Derek Hamilton, Ellie Harvie, John Aylward, Adam Harrington

Mé seriálové guilty pleasure... bez Richarda Deana Andersona už to ale v závěrečných sériích nebylo ono.(28.6.2010)

Film byl takřka přelomový, alespoň co se vizuálních efektů týče, a měl skvělý, nápaditý scénář. A jeho potenciál se v seriálu rozvinul naplno. Hlavní představitelé jsou vybráni tak, aby se podobali svým filmovým "předlohám", odkrývání tajemství naší civilizace a boj se zlými mimozemšťany je podán skvěle zábavnou formou, nemá smysl tady plýtvat slovy...Prostě je to zábava, a to výborná. A co takhle anketa o nejoblíbenější postavu? První místo plukovník Jonathan "Jack" O'Neill (nezapomenutelné hlášky), druhé místo Teal'c (díly napsané Christopherem Judgem nikdy nezklamaly a "Indeed" je dokonalé;)) a třetí příčka pro úžasnou mimozemskou bytost jménem Vala Mal Doran. Tam je škoda slov, to se musí vidět. A slyšet, ale v první řadě vidět;) A jen tak mezi námi, místy nemístný hippiesácký přístup Daniela Jacksona mi pěkně lezl na nervy:) Seriál obsahuje naprosto nezapomenutelné díly, které se podle mě mohou stát klasikou celého sci-fi žánru - třeba Ascension a Unnatural Selection - a především - naprosto nejlepší závěrečnou epizodu jakou si dovedu představit. Tým okolo SG-1 během těch let filmařsky zrál jako víno a posledních pár desítek minut s jednou provždy hvězdami mého mládí je esencí kvality celé té ságy započaté už v roce 1994. Za některé díly, scény, okamžiky jasná stovka, pro seriál jako celek pak 80%. PS: Gonna miss you...(25.1.2003)

Když si uvědomím, že první 4 sezony seriálu se v podstatě vezou na zbytcích původního filmu z roku 1994, tak je nutno uznat kvalitu nejen snímku, ale i scénáristů seriálu, kteří opravdu umí (v rámci žánru). Přesto se seriál nevyhne špatným, slabým i nudným dílům, ale na ty lze rychle zapomenout. Naneštěstí horší je, že se tu neustále opakuje protivník-jsme v háji-dali jsme ho-další protivník-..., ale zase co jiného, že?:-) Hvězdná brána je dnes chápána skoro jako fenomén, kterým byl Star Trek a v mnohém je to pochopitelné. Jistá naivita i nedokonalost se seriálu musí prominout, jinak na něj nemá cenu koukat.(1.7.2004)

• Renton

Mnohými zatracovaný Emmerichův film Stargate mám moc rád. Proto mě tento seriál opravdu zklamal!! Rozvedení původního příběhu se příliš nepovedlo a dobrodružství ve většině cizích světů mě skutečně nudily. Až jsem překvapen kolik fanoušků (či fanatiků) tento seriál má.(9.10.2005)

Když tenhle seriál přišel do ČR ihned jsem si ho oblíbil. Bylo to možná tím že v televizi dávali jenom Star Trek a jiný sci-fi v té době nebylo k vidění. Dnes je to pro mě jeden z nejlepších sci-fi seriálů vůbec. Oblíbil sem si všechny členy posádky a tak mi je líto že postupně i ti v seriálu odpadají i když se to dá čekat když nyní nastupuju na scénu 10. řada. Už tím je vidět, že seriál je velmi oblíbený a úspěšný. Pravda je, že tu občas nějaký díl je velmi špatný, ale všeobecně vzato je to velmi dobrý nápad a podle mě i výborné zpracování seriálu, který se podle mě již zapsal do historie SCI-FI, teda u mě určitě a co si budeme povídat, může za to hlavně geniální Richard Dean Anderson aka MacGyver, který boří vážnost sci-fi do smysluplně a zábavně laděné epické geniality plné zábavných hlášek a laických názorů. (10/10)(19.7.2006)

Rozpočet $1,4milióna(na 1 epizódu)║ __Stargate SG-1: 9.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $3,936,547 //počet predaných kusov 107,920 ║ __Stargate SG-1: 10.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $5,196,897 //počet predaných kusov 167,412 ║ __Richard Dean Anderson presedlal na sci-fi a sadne mu to ale takýchto podobných vesmírnych seriálov tu už bolo spomeniem aspoň dlhoročný Star Trek či Babylon 5, ktorý mali omnoho kvalitnejšie zostavené príbehy, ktoré dokázali aj zaujať.(20.1.2008)

• AngelAngie

Svého času kult, dnes je to pro smích... a nebo pro skalní nadšence...(1.6.2008)

• TheMaker

Kurva tohle někoho opravdu baví ?!?!? Panebože na nebesích, nehněvej se na ně, jsou to taky jenom lidé !(15.1.2009)

Soundtrack Joel Goldsmith, Richard Band, Kevin Kiner a Neal Acree: 1. Main Title [1:01] ,2. Return to Active Duty/General Hammond [2:50] ,3. The Bomb/Jack's Protest [3:07] ,4. Jack's Story/Memory Of A Son [1:38] ,5. Egyptology/Sha're/Aliens [8:10] ,6. Apophis/The Ceremony/Escape [6:39] ,7. Entering the Stargate [3:12] ,8. Chosen for Life or Death [4:16] ,9. Final Battle/Ultimate Victory [8:47] ,10. SG-1 vs. The Aliens [5:52] ,11. Choosing a Queen/The Test [3:26] ,12. End Title [0:58],(18.6.2011)

„To je vaša prvá zlomenina?“ Bože. Keď v roku 1994 Nemecký univerzálny vojak Emmerich nakrútil v Hollywoode s pomocou francúzskej koprodukcie HVIEZDNU BRÁNU, mnohým sa na jazyk tislo slovo béčko. Nenápaditý scenár, tuctové akčné scény, priemerné postavy a absencia inteligencie. Ale tiež solídne herecké obsadenie a pekná vizuálna stránka. Povedzme lepších 40%. Hoci sa snímka stala - i vzhľadom na nižší rozpočet - komerčným hitom, dodnes nevzniklo pokračovanie (a sám Emmerich tvrdí, že po spúšti, ktorú spôsobil seriál, si ho už ani nevie reálne predstaviť). „Fenomén“ brány, prenášajúcej pozemských vojakov do iných svetov, žil ďalej aspoň prostredníctvom seriálu s Richardom Deanom Andersonom v titulnej úlohe cynického seržanta. Ak ste z postavy, ktorú vo filme stelesňoval Kurt Russell, mali pocit, že má aspoň náznak psychológie, u hrdinov seriálu nič také mať nebudete. Len "MacGyver" je dobrý, ale s psychológiou to nič spoločné nemá. Zostávajú strašne zrežírované a zostrihané akcie, nesympatická lacná výprava (miestami pripomínajúca raimiovky „Herkules“ a „Xena“) a rozpačité pokusy o dialógy a „vážne“ scény. Nevraviac o ignorovaní základných nelogickostí (skoro všetci mimozemšťania vedia po anglicky). Na rozdiel od iných sci-fi seriálov („Star Trek“, „Babylon 5“, „Akty X“) tento nerešpektujem ako kult.(5.12.2004)

1. série - 55% - Dlouhotrvající seriály z konce devadesátých let mívají slabší rozjezd a mytologické pozadí či hrátky s hloubkou charakteru hlavních postav většinou přicházejí až v pozdějších dobách. Stargate SG-1 není výjimkou. Výpravy jsou hlavně v prvních dílech trošku jednotvárnými misemi s náplní objevování dávných kultur, ale už tam se najde tu a tam díl, který zaleze nebezpečně hluboko pod kůži (Cold Lazarus) nebo naznačí mytologické možnosti (The Nox, Enigma). Hlavní dějová linie je viditelně určená pro mnohem více sérií, takže v tuhle chvíli je mě asi možné zastihnout na nějaké další výpravě. 2. série - 65% - Tok'rové, první náznaky zcela oddechových dílů a dokonalé scénáristické kousky Message in a Bottle a The Fifth Race. K tomu stále se vyvíjející mytologie, atmosféra a soundtrack. Bohužel občas přijdou natolik slabé díly, že nestačím kroutit hlavou nad tím, že je to všechno stále ten samý seriál. Cesta pokračuje.. 3. série - 75% - Poctivé žánrovky (Shades of Grey), romantika alternativních vesmírů (moje srdcová záležitost Point of View) nebo jako bonus nefalšovaný jaffský vtip. A kdo by čekal, že se finále bude odehrávat ve znamení dopointování zápletky s Hersesisem, ten utrpí při souboji s doposud nejstylovějším nepřítelem asi pořádný šok. Stargate definitivně potvrzuje, že tenhle běh na dlouhou trať se vyplatí. 4. série - 90% - Zlatá doba, umlčení všech zlých jazyků a důkaz, že seriály nevystřílí své nejlepší náboje hned na úvod. Scénáristé se drží přesně toho, co nejlépe fungovalo až doposud a díky pevnému fanouškovskému zázemí si dovolují čím dál překvapivější žánrové odskoky. O'Neill s Teal'cem hláškují jako nikdy předtím, mytologické zákruty jsou na jedinečné špičkové úrovni a jako třešnička na dortu se objevují nezapomenutelné perly Upgrades nebo Window of Opportunity. Dobrodružství už dlouho nechutnalo takhle sladce. 5. série - 85% - Další posunutí hranic světa kolem Cheyenne Mountain. Tentokrát je na pořadu dne dopointování zápletky s Ascheny, stále komplikovanější vztah s ruskou protistranou nebo překvapivý a originální nápad v podobě seriálu na motivy Hvězdné brány. Největší předností je ale fakt, že i v SGC někdy nastanou nenapravitelné ztráty, díky čemuž je atmosféra celého seriálu zase o něco osobnější. A záporák, jehož příchod na scénu je připravován téměř polovinu sezony, slibuje velké věci. 6. série - 85% - Pozměněná základní sestava pomáhá brojit proti Anubisovi, pravidělně očišťuje své jméno a dokonce se vrací do míst, kde to všechno před lety začalo. Ze seriálu se tak díky tomu definitivně stává dobrodružná klasika, která nejvíc překvapuje tím, že dokáže příběhů na podobné téma přinést dost, ale zároveň se vyhnout byť jen náznaku repetetivnosti. A z Teal'ca je nadobro neodolatelný hláškující pohodář. 7. série - 85% - Sezóna maximálních protikladů. Zatímco po výborném rozjezdu přišel tvrdý pád a někdy kolem překvapivě špatné epizody Space Race i pocit nastavované kaše, druhá polovina sedmého roku ukázala směr na vrchol i způsob, jak na něj dojít. Už bez nicneříkajích odboček, ale naopak s neskutečným tahem na bránu, kde je svatá trojice epizod Grace, Heroes (part 2) a finální Lost City tím nejlepším, co jsem mohl s O'Neillem a spol. zažít. 8. série - 90% - Něco končí a něco začíná. To neplatí jen při úvodním střídání stráží na velitelském můstku, ale i pro úplný finiš uzavírající jednu krásnou a dlouhou éru. Ale nejen finální sprint, ve kterém snad šest dílů v kuse není čas na vydechnutí, stojí za to. Tím, co dělá z osmé série fantastickou jízdu, je totiž i nová výzva pro O'Neilla, další pohled do soukromí Samanthy Carterové nebo nenápadné uzavírání dlouhodobých vedlejších linií (Kinsey, Maybourne,..) jako varování pro budoucí velké změny. 9. série - 85% - Bez velkých průtahů a loučení skok do neznámých vod. Přichází mladá krev v podobě Camerona Mitchella a s ním i zcela nový nepřítel přinášející i nový pohled cestování skrze bránu a boje s nepřítelem. Hvězdná brána se totiž na stará kolena odklání od klasického sci-fi a přináší to, co už několikrát v samostatných epizodách lehce nakousla - fantasy. A nepřekvapivě i tenhle experiment tvůrcům vychází. Neznamená totiž jen Ori nebo Merlina, ale i atmosféru občasného rytířského souboje či změnu klasických epizodních "vesnických" dílů na epizody stěžejní pro další vývoj. 10. série - 90% - Už už to vypadalo, že na samém konci došly hrdinům síly, ale po nevyrovnané první polovině přichází dvojdíl The Quest jako do té doby nevídaná fantasy jízda a po něm už velkolepý finálový dojezd. Poslední série má v sobě ale dva obrovské klady - prvním je Adria. Úžasná, fascinující a přenádherná Morena Baccarin se pro její roli snad narodila a kterýkoli díl se zabývá nejvyšší představitelkou Ori, jedná se automaticky o prvotřídní herecký koncert. Druhým kladem je závěrečný díl Unending. Neuzavírá Ori, neuzavírá seriál, ale je to snad nejemotivnější díl celého seriálu, víc o postavách než jakákoli libovolná série. Kdo miluje jednotku SG-1, uronil u tohoto dílu slzu. Za něj díky a hlavně díky i za deset sérií plných dobrodružství. Nebyla to vždycky snadná cesta, ale stálo to za to.(11.1.2008)

• Boss321

Bohužel Hvězdné bráně jsem nikdy nepřišel na chuť a to jí podlehli téměř všichni moji kamarádi, takže jsem se na to s nimi párkrát koukal a i z těch několika dílů můžu říct, že mě tohle zkrátka nechytlo.......(15.3.2008)

Lepsi nez film, ale tezko hodnotit. Ze zacatku byl kazdej dil originalni protoze prines vzdy neco noveho, ale postupne se napady vycerpali takze se jen opakuji situace, jen se odehrajou krapet jinak a jinde. Ale pokud nebudu hodnotit z hlediska originality, tak je to neco mezi 1* a 5* kazdej dil je na tom jinak, jednou skoro nedychate jak ste z toho hotovy a po druhy skoro nedychate pac se o vas pokousi mdloby. Celkove bych to hodnotil jako prumer, ale na druhou stranu az na Star trek me nenapada jinej povedenej sci-fi serial co se vysila u nas takze za tohle pridavam.(1.2.2005)

Uznávám, že tři hvězdičky jsou pro plukovníka poněkud málo, ale na víc to ani sám velký Jack O'Neill nevytáhne.(20.12.2013)

Anderson si tu celkem okatě napravuje pověst mekgajvra; jako plk. ounýl neumí sice zamontovat žárovku, odvážnej je ale stejně, a navíc mnohem vtipnější. Hvězdná brána připomíná trilery k blokbástrům, taky se točí podle jednoho scénáře, 214x se opakuje, a navíc to zřejmě nikomu nevadí. Ani mně ne(18.8.2012)

Stargate SG-1 trpí klasickými seriálovými vrtochy, hlavně tedy nevyrovnaností některých dílů, tedy různě se houpající kvalitou. Zatímco u prvních dílů se zdálo, že na sebe bude vše navazovat, již brzy jsme vyvedeni z omylu. Není to tak, protože každý díl hraje sólo, což byl velice chytrý krok. Jako divák tak můžu sledovat díly zaměřené na různé rasy a technologie a poté díly, které spíše hrají hru s diváky a byly natočeny spíše pro jejich pobavení (Časová smyčka). Po dlouhé době jsem se rozhodl změnit hodnocení na celých pět hvězdiček, hlavním důvodem je má láska k tomuto dílu. Dá se říct že jsem na tomto seriálu vyrůstal, protože jsem s napětím sledoval nový díl, pamatoval si různé planety, božstva a rasy. A nevidím nic špatného na tom, že sem tam něco nevyšlo, protože některé díly jsou rozhodně naprosto geniální. Tvůrcům se skvěle podařilo rozebrat původní film a trochu si s ním pohrát, mnohem více jej rozšířit. Hvězdná brána se tak stala fenoménem, vlastním světem plným fanoušků a rozhodně si to zasluhuje. Btw má nejoblíbenější postava byl Sokar, vládce jedné soustavy, který byl nakonec zabit vlastním sluhou, hnusným hadem jménem Apophis.(18.4.2006)

Hviezdna brána je jeden zo seriálov, ktorých hodnotenie je mierne problematické. Na jednej stranke jednoduchý a maximálne chytľavý nápad, atraktívna mytológia, zaujímavé postavy so skvelou vzájomnou interakciou a na druhej strane nespočetne veľa nezmyselných častí, alebo častí nezasahujúcich do hlavnej dejovej línie. A to sa ešte v každej sérii sa nájde minimálne jeden diel, ktorý je totálne mimo SG univerzum a divák len priblblo pozerá, čo mu vlastne tvorcovia servírujú. Lenže tie vydarené diely zase ponúkajú zážitok na úrovni a nie je ich málo. Nemyslím, že SG1 vznikla len kvôli tahaniu peňazí z fanúšikom, kvôli tomuto faktu vznikali skôr jej ďalšie a ďalšie série a niekedy to až kole oči. Ale nebyť toho, asi by sme sa nikdy nedočkali Ori, ktorí sú snáď ešte zaujímavejším protivníkom ako Goa'uldi a príchod tak skvelých postáv akými sú Vala Mal Doran či Cameron Mitchel. Kvalitná televízna zábava ale najlepšie sci-fi? Určite nie. 80%(21.10.2007)

Díky seriálu se potenciál z Emmerichova opusu mohl rozvinout naplno a podařilo se. Richard Dean Anderson je prostě geniální, stejně jako kdysi v Macgyverovi.(31.1.2007)

• Ingrid

Nemůžu pochopit jak se na tento seriál někdo může dívat se vší vážností, je tak strašně srandovní, ty značky co mají na hlavě, nebo když se jde do velké akce s "orály", prostě komiška, ale bohužel ještě docela trapná. To vím, ne že bych z nudy koukala, ale v domácnosti to má občas puštěné někdo jiný a já jsem nucená tuto nevítanou kulisu přetrpět.(12.8.2004)

Seriál jsem nejdříve hodnotila odpadem. Po přehodnocení a zhlédnutí všech dílů první série jsem dala 2 hvězdy. Vlastně to vůbec není můj žánr, ale načla jsem druhou sérii. Ta byla o dost lepší než první. Třetí byla o dost lepší než druhá....a u čtvrté série jsem zjistila, že mě to vlastně strašně baví. 10. série mě nadchla ze všeho nejvíce (93%) a měla jsem chuť pustit si ho zase clý znovu. Seriál jako celek 75%.(7.5.2011)

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 34 45