Po strništi bos (2017)

Jan Svěrák je skvělej režisér, jako scénárista se ale vůbec neosvědčil. Tomu přesně odpovídá výsledek v podobě několika příhod ze života malýho Edy, který jsou samy o sobě po filmařský stránce hrozně fajn, ale celýmu filmu chybí nějakej zajímavej nosnej příběh, kterej by ho sjednotil a eliminoval divákovy pocity nudy. A že se námětů v době Protektorátu nabízelo dost. Kvalitní řemeslo, výprava, dobová atmosféra nebo pár Svěrákovskejch víptků bohužel nezvládaj zakrýt natož zvrátit fakt, že je film jako celek o ničem. Naprosto výstižně celej zmar popsal Mr. Hlad, dvě silnější hvězdy.

Úkryt (2002)

Když vás film baví i při jeho třetí projekci, jde o asi nejlepší referenci, jakou může od diváků dostat. Vedle námětu, napínavý atmosféry nebo castingu (Jodie Foster a Forest Whitaker vládnou) potěší i skvělá kamera (začátek, kdy "projíždí" celej dům je naprosto perfektní). Škoda, že se nakonec Meg promění z velice uvěřitelný obyčejný ustrašený ženský v nepříliš uvěřitelně nápaditou protivnici (telefonní kabel, zapalovač vs. plyn nebo důkladná příprava na finální konfronatci se záporákama) a záporáci taky udělaj divný chyby (jak sami zmínili, fakt jsem nepobral, proč jako první věc nevyřadili kamery z provozu, přičemž právě kamery sehrály v příběhu dost zásadní roli). Ale zase je třeba uznat, že mělo finále pořádnou šťávu. Čtvrtá silná hvězda za filmařinu, hudbu a hravej scénář.

Aquaman (2018)

Aquaman je velká akční jízda, ve který se většinu času něco děje. A když se toho náhodou zase tolik neděje, je možný se kochat detailně vypiplanýma podvodníma "světama", ve kterejch se zrovna děj odehrává. Finální bitva je příkladně epická, odlehčenější tón v humornejch scén převážně funguje a soundtrack je hodně stylovej (hlavně různý předělávky známejch hitů). Jason Momoa válí, Amber Heard dělá pěkný křoví a Patrick Wilson si záporáka užívá. Nicole Kidman nebo Willem Dafoe už jsou takovou castingovou třešničkou na dortu. Z menších nedostatků bych vypíchnul jenom kostým Black Manty s hlavou alá ET (jakkoliv chápu, že je věrnej komiksový předloze), ze kterýho žádnej strach fakt nejde a pak samotnej závěr, kterej by zasluhoval nekompromisní zúčtování s hlavnim záporákem. Věřil jsem, že si James Wan Aquamana pohlídá a nevypustí do světa žádnej průměrnej komiksovej biják (jak má DC většinou ve zvyku), ale že nakonec dokáže udělat jeden z nejzajímavějších blockbusterů roku, mě fakt nenapadlo. Jsem rád, že můžu u u svýho posledního bijáku roku 2018 s přihmouřenýma očima přemýšlet o pátý hvězdě, takže nakonec pátou hodně slabou hvězdu přihodim za kopec akce a vypiplanej vizuál.

Šepot (2007)

Kriminální zápletka s únoscema a výkupnym docela ozvláštnila tuhle variaci příběhu o "malym" satanovi. Režii ale občas chybí větší tah na branku a z námětu se nedaří vytěžit většinu potenciálu. Zkrátka jsem měl pocit, že se jede na půl plynu. Nicméně atmosféra je občas hodně slušná (výprava nebo Davidovi malůvky) a rozuzlení příběhu překvapující. S nápaditější režií, přesvědčivějšim hercem Davida a ještě hravějšim scénářem by šlo o hodně zajímavou žánrovku na víc projekcí. Takhle jde aspoň v rámci béčkovýho žánru o fajn jednohubku.

Špión, který mi dal kopačky (2018)

Ze začátku jsem byl vcelku nadšenej ze solidně nakroucený akce. Jenže akce začalo po scéně ve Vídeňský kavárně ubývat a příběh musely táhnout hlavní hrdinky. Což se občas dařilo, ale s blížícím se závěrem začínala Kate McKinnon přehrávat a pitvořit se víc než by bylo zdrávo, takže se ze sympatický střelený parťačky stala parťačkou otravnou. Hodně se mi ale líbila výprava po Evropě (Praha samozřejmě potěšila nejvíc:)) a pobavilo pár vtípků nebo hlášek. Kdyby se zkrátila stopáž nebo se přidalo do příběhu víc akčních scén, víc se využilo možností Rkovýho ratingu a Kate McKinnon se dokázala držet na uzdě, dovedu si představit, že dal bych ke třem slabejm hvězdám ještě jednu navíc.

Cesta kolem světa za 80 dní (2004)

Upřímně, za 110 mega bych čekal sofistikovanější scénář. Aspoň by nemusel mít humor tendence být až tak infantilní, což občas kazilo dojem z jinak obstojný dobrodružný komedie. Potěšila však výprava, množství cameo roliček, dobová atmosféra nebo svižný tempo vyprávění. Akce mohla být zběsilejší, ale zase jí bylo celkem dost. Kdyby se cílovka bijáku posunula z dětskýho publika na celou rodinu (tj. diváky všech věkovejch kategorií), dalo by se hovořit o lepšim žánrovym průměru, takhle dávám dvě hodně silný hvězdy.

Operace Entebbe (2018)

Na začátku filmu je uvedeno "Dialogy, některé děje a postavy ve filmu, byly vytvořeny za účelem dramatizace." A mně nezbývá, než se ptát, kde je ta dramatizace? V tom, že sledujeme "strhující" vystoupení tanečníků, který kazí finále? Nebo v tom, že má samotná akční "osvobozovací" scéna ani ne minutu (když si odmyslíme slow-motion)? Je hezký, že herci dělaj co můžou, občas se efektně prolínaj skutečný dobový záběry s filmovou fikcí nebo že se na konci dozvíme nějaký fakta o celý operaci včetně toho, jaký významný izraelský politici s ní byli spojený, ale to ještě strhující podivanou neudělá. José Padilha je matlal, dvě silnější hvězdy.

Agent Bílá krvinka (2001)

Mám rád Billa Murrayho a naopak moc nemusim kreslený filmy. Paradoxně mě ale tentokrát hraný pasáže nezaujaly (naštěstí tvořily cca. slabou čtvrtinu stopáže) a naopak se mi líbily ty animovaný, který byly občas pěkně promyšlený ve smyslu zábavně podanejch biologickejch pochodů v lidskym těle. K tomu Farrellyové přidali pár slušnejch hlášek nebo popkulturních odkazů a spokojenost byla na světě. Škoda, že se nezapracovalo na větší smysluplnosti hranejch scén (kdyby navíc ubylo samoúčelnýho fekálního humoru, vůbec bych se nezlobil), aby líp doplňovaly animovanou část, pak bych moh s klidnym svědomim dát o hvězdu víc, tři silnější hvězdy.

Past (1996)

Komorní thriller, kterej i s minimální výpravou a pár postavama nabízí víc napětí než lecjaká mnohonásobně dražší žánrová konkurence. Scénář sice v jádru neni nic extra objevnýho, ale obsahuje pár dobrejch zvratů a hlavně je fakt pěkně převedenej na plátno. Skvělou práci nedovedli jenom sourozenci Wachowští za kamerou, ale ohromnej kus práce odvedly před kamerou Jennifer Tilly a Giny Gershon (marně pátrám v paměti, kdy jsem naposledy viděl tak funkční chemii mezi filmovym párem). Z těchlech skromnejch a nenápadnejch bijáků, který příjemně překvapěj, mám vždycky velkou radost. Za casting, atmosféru a filmařinu čtvrtá slabší hvězda.

Snadný zisk (1983)

Původně mě zaujal ústřední námět, ale nakonec bylo zábavný spíš pár situací kolem. Na moment "proměny" se čekalo dost dlouho a podařilo se z něho vytěžit jen minimum vtipnejch situací. První půlka byla lehce nadprůměrná zábava, druhá půlka měla s blížícím se koncem sestupnou tendenci až k nudný podivaný. Škoda, námět nebyl marnej a Rodney Dangerfield / Joe Pesci byla dobrá dvojka, dvě silnější hvězdy.