Mamma Mia! (2008)

Trýznivé utrpení. Po vší té chvále jsem čekal... něco. Poprvé mi film nesedl, i vypnul jsem a počkal. Tehdy jsem vypnul včas, napodruhé se zrůdnost snímku odhalila v plné monstrozitě. Mám rád muzikály, odpustím jim hodně, ale tohle podbízivé cukrkandlové lejno je prostě moc. ABBA mi uši nerve, většinu zůčastněných herců mám rád...ale Lloyd z nich uhnětla mazlavé růžovoučké hovénko, v kterém se všichni sluníčkově převalují. Po dokoukání filmu jsem měl chuť vypálit několik vesnic a přivolat apokalypsu, hlavně aby už vše nebylo tak zvratkově sluníčkové.

Labyrint lží (2008)

Po čtyřech letech tenhle film dozrál. Ukazuje, že Scott se vyzná v tom, o čem chce točit, byť samozřejmě realita je ještě šílenější a absurdnější. Pořád ale dokáže Scott točit kvalitní špionážní filmy a zároveň těšit producenty, kteří chtějí hollywoodské pozlátko a stylizaci.

Sněhurka a lovec (2012)

Absurdně nafouknuté nic. Exhibice neschopnost zvládnout alespoň základní fantasy klišé. Sanders zoufale nadhazuje další a další "magické momenty", aby se k nim už nikdy nevrátil. Ve výsledku divákovi nesejde na ničem a nikom, protože plochost postav se rovná jen plochosti představitelky titulní role (v obou smyslech). Potenciál Hemsworthova lovce je totálně zabitý a ve finále hraje třetí housle. Závěrečná bitva je výsměchem a křečí ve snaze o nějakou epiku. Upřímně mi bylo fuk, kdo pojde a kdo ne... A korunu všemu nasadila nejidiočtější záporačka roku, v kterou režisér proměnil jinak suverénní královnu Charlize Theron. Trpaslíci? Banda skvělých herců, kteří se jen musí pitvořit. Překvapuje mne ale, že tolik lidí žere vyprázdněný, scenáristický děravý výtvor, který se pyšní pěkným vizuálem. To už jsou snad lepší i ta laciná a úsměvná TV béčka od SyFy... 30% (a s druhým dílem si polibte mechovou želvu)

Ostrov svaté Heleny (2011)

Upřímně nevím proč nedávám odpad. Snad proto, že...ne, nevím. Otřesné. Smečka neherců se motá kolem hlavního a nejtopornějšího neherce, což je obzvláště bolestivé ve srovnání s projevem Slavíkové. Dialogy jsou absurdně směšné, dramaturgie pod úrovní telenovely. Pseudo-dokumentaristický přístup funguje pět minut a to bez všudypřítomného a otravného Kerndla. Poetika? Falešná křečovitá snaha o uměleckost. Je mi líto, z toho, že někdo dává do distribuce film, který snadno převálcují nadšení mladí amatéři, se skutečně na zadek neposadím. Král je nahý moji milí. Vlastně není, má bílý nátělník a nedá se na něj dívat...

Unaveni sluncem 2: Odpor (2010)

Nikito, tohle nevyšlo. Ten film má několik geniálních scén, skvělých epizod, ale vůbec nedrží pohromadě. Nechápu, že nemáš nakoukáno a nevidíš, že některé manýry z ruského (sovětského) válečného filmu zmizely před dvaceti lety, nechápu, že ti nekdo neřekl, že tohle tříštění děje celou tu tvou snahu zabíjí. To, že tu máš blbosti typu "výstřel z leteckého kulometu zabije jednoho, ale toho za ním už ne" ti klidně odpustím. To, že jsi zaflákal potenciálně úžasný film už ne.

Robin Hood (2010)

4 s odřenýma ušima. Scotta opět sestříhali v druhé půlce do nepoznání, takže zůstává na konci zmatené torzo zjevně komplexnějšího děje. Nicméně první polovina je skvělá, má styl, správný dirty feeling a hlavně je vidět, že Scott si zase dal práci s dobovými reáliemi. Žádné počítačem generované zástupy, ale hezky pár desítek, maximálně stovek vojáků. Plus doporučuji některým "kritikům" nastudovat historická fakta a něco o té Magně Chartě... Ale stejně to bude čekání na Director´s Cut jako s Královstvím nebeským, který postaví ty nelogičnosti a hlupě vyznívající scény z druhé půlky do latě... - Po DC konstatuju, že 4 hvězdy určitě zasloužené. Další dobrý historický flák, který většinou usvědčuje mnohé diváky z nulového přehledu o historii. Není to taková změna jako DC Království nebeského, ale celkem solidně ta další čtvrthodinka vyplňuje logické díry. Jsem si celkem jistý, že na dlouhou dobu máme v oblasti historických spektáklů utrum.

Kick-Ass (2010)

Velké překvapení! Je jen málo věcí, které jdou tomuhle filmu vytknout. Dynamická akce, skvělé kombinace vizuálu a audia, udržuje si nekorektnost předlohy a tam kde předlohu opouští to vůbec není ke škodě.

Prokletý ostrov (2010)

Až jednoho dne Scorsese natočí regulérní horor, pravděpodobně se v kině znečistím. Stačí i psychothriller s prvky hororu v prostředí evokujícím Silent Hill. Ačkoliv potenciální finální pointa přichází v úvahu už v polovině filmu, ocenil jsem, že až do konce není jisté zda je správně varianta A či B. Velké plus i za Ruffalův "oldies" akcent. Ne, že by se pár věcí nedalo vytknout, ale nad tím už člověk mávne rukou. Stačí, že se tak (ne)příjemně baví.