Vlny (2016)

Grzegorz Zariczny přivezl na MFF KV 2016 svůj debut a jeho uvedení si on i celá sympatická polská delegace nesmírně užívali. Já si zase přes neveselý námět užil celý film. Velmi autentický obraz dospívání dvou kadeřnických učnic z nefunkčních rodin je podán s důrazem na jejich vnitřní vývoj a vzájemný vztah, který je páteří snímku. Skvělý výkon podaly hlavně obě představitelky hlavních rolí, Anna Kęsek a Katarzyna Kopeć, které se hlavní měrou podílejí na zážitku z filmu. Doufejme, že Grzegorze Zariczneho ještě ve Varech uvidíme. Na pomezí tří a čtyř hvězdiček.

Potěšení na mé straně (2015)

Ženská ruka při psaní scénáře a režijním vedení se pozná a Elisa Miller moc dobře ví, co chce říct. Mexické drama o rozpadu jednoho vztahu je natočeno velmi empaticky, s důrazem na klíčové momenty a vyvoj psychologie hlavním postav, zejména Rity v podání Flor Eduardy Gurroly. Pěkné tři hvězdičky.

Zpovědi (2016)

Mnich na klíčovém summitu G8? Ale ano, Roberto Salus v podání skvělého Toniho Servilla příjíždí na pozvání předsedy MMF. Roberto Andó nás opět nechává nahlednout do politiky, po skvělé komedii Ať žije svoboda, uvedené na MFF KV 2013, tentokrát stoupá do absolutně nejvyšších pater. A pomocí mlčenlivého karteziána rozbíjí mystérium moci a vnáší lidskost i soucit do chladného světa čísel a arogance. Andó těží z partnerství se Servillem a umně snoubí v inteligentním thrilleru opulentní formu a apelující obsah. Na pomezí tří a čtyř hvězdiček.

Zoologie (2016)

Ušlápnuté a odkvetlé úřednici Nataše narostl znenadání ocas. Díky němu se konečně seznámí s mužem a vypadá to na zásadní obrat v jejím životě. Ale možná to s její známostí bude ještě tochu jinak. Ivan Tverdovskij přivezl do Varů po razatním debutu Nápravná třída svou druhý film, bohužel o řád slabší. Tentokrát jde spíš o hříčku či studentské cvičení přifouknuté do formátu celovečerního snímku. Organizátoři MFF Karlovy Vary sází na dlouhodobé vztahy se slibnými režiséry a doufají v premiéru nějaké pecky. Tverdovského Zoologie to ovšem není, v hlavní sekci festivalu nemá co dělat. Nezbývá než doufat, že naděje do něj vložené ruský režisér v budoucnu zúročí a odvděčí se Varům skvělým filmem. Zoologie se však potácí okolo dvou hvězdiček.

Učitelka (2016)

Kvalitně natočený a další "pěkný" film dua Hřebejk & Jarchovský. Na Hřebejkovy filmy mi poslední dobou nejlépe sedí adjektivum "pěkný" a ani tento ze šuplíku s tímto nápisem neuniká. Téma, kterému komunismus dával živnou půdu, ale je aktuální i dnes, solidní herecké výkony (vyzdvihuji dětské party!), kvalitní filmové řemeslo a standardně dobrá režie. Na druhé straně trochu toporné dialogy, absence překvapení, polopatické apely. Klasické hřebejkovské schéma, které nezklame, ale ani nikdy nevyrazí dech. Na prahu čtyřech hvězd.

O slavnosti a hostech (1966)

Hluboce mrazivá sonda do československého režimu šedesátých let dvacátého století. Nejlépe pro mě vystihuje formu filmu sousloví absurdní, surrealistické podobenství, které Němec vycházeje ze svého špičkového scénáře (s podílem Ester Krumbachové) dotáhl k dokonalosti. V tomto snímku je vše a vydá za stovky hodin přednášek z historie komunismu. 5 hvězdiček.

Normální autistický film (2016)

Fascinující vhled do světa autistů přináší Miroslav Janek. Pochopení "našeho" pojetí vesmíru autistům někdy připadá nemožné, jejich smysly bývají často zahlceny, nevědí, jak s námi komunikovat, a přesto tu jsou a častokrát jen zůstanete v úžasu nad hloubkou jejich myšlenek a schopností. Hodnotím o třídu výše než další "autistický" film MFF Karlovy Vary 2016, americký snímek Animovaný život o Owenovi, mladém muži s fascinací pro pohádky Walta Disneyho. Na prahu pěti hvězdiček.

Vymahač (2016)

Sevřené drama odrážející současnou ruskou společnost. Alexej Krasovskij zvolil neobvyklou formu dokonalé jednoty místa a děje, one man show Konstantina Chabenskiho v jedné místnosti, jen s telefonem neustále na uchu. Trošku připomíná podobnou formou natočený snímek Noční jízda. Scénář nenudí, zajímavě graduje, jeho vedlejší linie neruší, Chabenskij je skvělý - nemám moc, co bych vytknul. Velmi zralý debut a pěkné čtyři hvězdičky.

Malá sokolnice (2016)

Dokumentární skoro pohádka o Aisholpan, o první mongolské sokolnici, která s pomocí táty a s podporou celé rodiny dokázala nevídané - vyhrát soutěž orlích lovců a obstát rovněž při zimním lovu v horách. Překrásné záběry mongolské přírody, orlů i zachycení tradičního života v pohoří severní Altaje podbarvují jedineční příběh Aisholpan. Škoda jen, že komentář příliš tlačí na pilu a Otto Bell nezachycuje celý příběh více z povzdálí, s odstupem. Pěkné tři hvězdičky.

Boris bez Béatrice (2016)

Tajemný pan Lewis přinutí úspěšného podnikatele Borise, aby přehodnotil a změnil svůj život, neboť tím pomůže nemocné manželce překonat její záhadnou chrobu. Režisér Denis Côté pojal tento film především jako poselství přerodu a kontemplaci nad hodnotami současné "západní" společnosti. Bohužel se mu zcela nepovedlo toto poselství beze zbytku překlopit i do samotného snímku, který by mohl jít ještě hlouběji, zejména ve vnitřní motivaci a psychologii postav. I herecký výkon Jamese Hyndmana mě úplně nepřesvědčil. Forma zkrátka nedosahuje výše poselství filmu a hlavní téma je uchopeno ne zcela jistě a obratně. Škoda. Myslím, že každý by měl více poslouchat pana Lewise ve svém nitru. Na pomezí tří a čtyř hvězd.