Identita (2003)

Klasické béčko se drží zásad svého žánru, takže pokud čekáte oddechovou podívanou, která neurazí, s klidem Identitu shlédněte. Těch pár logických nesrovnalostí je na konci vtipně ospravedlněno tím, kde se vlastně celý děj odehrává.

Vrah zo záhrobia (1966)

Tato detektivka je spíše než banálním příběhem zajímavá tím, nakolik je kritická k době svého vzniku. Manželka zavražděného revizora nemohla kvůli svému třídnímu původu vystudovat na profesorku ("zničili jí život"), což v očích ostatních do značné míry ospravedlňuje její následnou zhýralost. Personál v nejrůznějších podnicích či na úřadech se fláká, chodí pozdě do práce, zboží je nedostupné a pokud, tak jeho kvalita je mizerná. To málo kvalitního, co se vyrobí (např. příbory), je určeno buď jen jako exponát na světovou výstavu či na export. Film je tak především svědectvím výjimečné politické uvolněnosti šedesátých let, která umožnila uveřejnit tak sžíravou kritiku.

Život pod našima nohama (2005) (seriál)

David Attenborough a jeho typický obdiv a úcta ke všem živáčkům provází tentokrát diváka světem bezobratlých, breberek pod našima nohama. Dokonalé obrazové zpracování, neobvyklost vybraných příkladů z přírody a srozumitelné vysvětlení viděného podmanivým způsobem zprostředkovávají život zviřátek, jimiž často z nejrůznějších důvodů opovrhujeme či si je hnusíme. Milostná scéna slimáků leopardích z prvního dílu je nezapomenutelná - nakolik slimáky jakožto pěstitelka nenávidím, poprvé jsem k nim pocítila obdiv. Kéž by byl místo nezáživných schémat hmyzích útrob věnován čas v hodinách biologie třeba zrovna tomuto seriálu.

Pornography: A Secret History of Civilisation (1999) (seriál)

Seriál BBC popisující historii "sprostých obrázků" začíná se svým vyprávěním již v antice. Nejzajímavější jsou první dva díly věnované starověku a středověku, období, které je nám nejméně známé kvůli novodobému puritánskému přepisování dějin. Sexuální motivy vybrazené na freskách v Pompejích, vytesané do kamene křesťanských katedrál či jukající ze středověkých náboženských knih nepatří zrovna do nejběžnějších představ o časech minulých. Následuje novověk, tištěné obrazové i písemné materiály, počátky fotografie a filmu...a doba současná, digitální. Série se věnuje pojímání pornografie, technickým prostředkům, jimiž se realizuje, dostupnosti publiku, postihům, k čemu pornografie v dané době sloužila či slouží atd.