Matrix (1999)

Nebudu zastírat, že tenhle film je pro mě ten "ONE" - vyvolený. Je natočený na tu dobu poměrně revoluční metodou a dle mého názoru je filmovým zlomem, který ovlivnil tvorbu filmů na mnoho let. Efekty jsou velice povedené, hudba strhující a scénář má často hlášky k zamyšlení. Pokračování ani nebylo třeba. Filmy s otevřeným koncem nutí nad filmem víc přemýšlet a zůstanou zpravidla člověku déle v paměti.

Sedm (1995)

Atmosféru tototo filmu jsem hltal od začátku až do konce. Běhal mi z toho mráz po zádech a závěr jsem šokovaně sledoval jen s otevřenou pusou. Dvojka Freeman - Pitt je pro tyto role jako stvořená. Scénář, režie, střih... - tvůrcům filmu se opravdu povedlo všechno sladit dohromady.

Beetlejuice (1988)

Kdo přišel na chuť extravagantnímu podivínovi Timu Burtonovi a jeho bujnou fantazií protkaným výtvorům, určitě si nenechal ujít i tento film. Téměr celý se totiž vymyká skutečné realitě a těží hlavně z duchařské tematiky a posmrtného života, kde je možné úplně všechno. Do tohoto prostředí se i výborně hodí potrhlá ulítlá (a ještě živá) rodinka, která se nastěhuje do domu po zesnulých. Na svou dobu jsou filmové triky přiměřené a toto dílko je skutečně originálním počinem. Zařadil bych ho nejspíš do kategorie klubových filmů.

Silent Hill (2006)

I když se jedná o film, kterému byla předlohou počítačová hra, podařilo se filmařům velmi dobře přiblížit tomu, co od něj fanoušek hororového žánru očekává. Střídání ponuré šedé reality snového města s démonicky temným pojetím předpeklí plného nápaditých scén a postav mě natolik vtáhlo do děje, že po shlédnutí tohoto filmu jsem dostal chuť si původní hru zahrát. Otevřený konec mě pak ponechal v dlouhém tichém zamyšlení.

Faunův labyrint (2006)

Nejsem si jisý, jakou škatulku filmového žánru bych tomuto filmu přiřadil. Na jedné straně velmi krutá a syrová realita válečného Španělska, na straně druhé barvitá bohatá fantazie malé Ofélie, utíkající před despotickým otčímem do světa snů a příběhů svých knížek. Krásná atmosféra snové říše prolínající se krutým světem válečných zvěrstev zanechá v divákovi rozporuplné dojmy. Opravdu příjemný filmový zážitek. (90%)